GÜNBATIMI ÜRGÜP

ürgüp peri bacaları

Kayseri de yaşamamızın belki de en güzel yönü Kapadokya bölgesine yakınlığı. Dünyada bir eşi bile olmayan dünyanın bu harikasını görmek, gezmek için küçük bahaneler yetiyor bize; bazen şehirden uzaklaşmak, bir yemek, çay, şarap, vs…

Aslında kayalık Kapadokya bölgesi (Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara vadisi ve çevresi) demeliydik, çünkü Kayseri zaten Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ile birlikte Kapadokya bölgesini oluşturuyor.

60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ?ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmış.

Her işin bir erbabı var, biz sevgili Parkeoloji gibi bölgenin arkeolojik özelliklerinden bahsetmeyeceğiz, tabii.

Bazı günler vardır herşey tesadüfen ve planlamadan fazlasıyla iyi geçer, son Ürgüp gezimizde öyle oldu. Geç karar verdik, ama iyi ki yola çıkmışız.

Bu hafta sonu karlar altındaki manzarası harikaydı. Geç karar verip yola çıkınca ancak gün batımını yakalayabildik fotoğraflarda. Sizlerle paylaşmalıyız dedik.

ürgüp peri bacaları

kapadokya

Defalarca gezmemize rağmen hala keşfedilecek yeni yerler buluyoruz her gidişimizde. Aşağıdaki fotoğraflardaki KızılÇukur’a ilk kez gittik. Ve güzel bir tesadüf olarak burası günbatımı izleme noktasıymış, tam bizim giitiğimiz saatte de gün batıyordu.

Yemek yemek için farklı bir yere gidelim dedik, mükemmel bir yemek yedik.

Ve sonuç olarak plansız son derece güzel bir gün geçirdik. Anlık gezme planlarını biz ailecek severiz ama her zaman aynı sonuç olmaz tabi.

Yılın bu döneminde bile çekik gözlü turistleri görmek bizi çok mutlu etti.

Gün gelir yolunuz düşerse aklınızda olsun, Ürgüp içinde “Ehlikeyf Restoran”‘da Ehlikeyf kebabı mutlaka tadınız. Son zamanlarda yediğim en güzel yemek idi. Büyük parça et üzeri rendelenmiş patates kızartması, yoğurt ve özel sarımsaklı bir sosu vardı, yanında da haşlanmış sebzelerle birlikte sunuluyor.

kızılcukur

kızılcukur

kapadokya
Kaynak:T.C Kültür Bakanlığı, Vikipedikapadokya