DEĞERLİ KAYSERİ EL HALILARI

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı? Çok uzun bir tartışma konusu fakat eğer benim gibi yaşayarak öğrenenlerdensiniz, gezen kişi daha fazla bilir oluyor cevabınız. Tabi bilinecek konuyla da çok ilgili bu. Gezen kişinin okuması ise en iyisi. Çünkü bazı şeyler var ki ancak gördüğün zaman anlıyorsun, tekstilde “işletme körlüğü” denilen olay. Olayın içinde bulunanlara yaşadıkları normal geldiğinden kimse söz konusu etmiyor.

Tıpkı Kayseri’de hırsızların bir evden sadece halı çalması gibi. (Burdan kayseride tek halılar çalılnıyor anlamı çıkmasın ama bir şebeke var ki sadece halı çalıyorlar) Bir Adanalı olarak benim kafamda halılar bir evden ilk ve tek çalınacaklar listesinde hiç olmadı .

Zaten havalar azıcık ısınsa rulo yapılıp dizilirler duvar kenarına, 4-5 ay beklerler. Adana civarında halıların toplanması ve serilmesi de eminim başkaları için gariptir.

Şimdi anladım ama kayseri de halı çalıyorlar çünkü halılar çok kıymetli. Çoğu kayserinin evinde el halıları var. Hırsızlara davetiye gibi bir yazı yazmak değil niyetim , sadece değerli kültürümüzün bir parçası olan kayseri el halılarını biraz daha yakından tanıyalım istiyorum.

Kayseri El halıları Yahyalı ve Bünyan halıları olmak üzere iki kısma ayrılıyor. iki ilçenin de ekonomilerinde önemli unsurlardan biri olan halıcılık, ekonomik krizler, makina halılarının artması ve el halılarından ucuz olması sebebiyle eskiden her evde bulunan halı tezgahlarını azaltmış.

Yahyali halıları; % 100 yün olması , boyamada tabii boyalar ( kök boyası ) kullanılması , ilmik sayısının sıklığı ve modelleri ile tanınmaktadır. Çamur , asma yaprağı , ceviz kabuğu , ceviz yaprağı , cehri ve benzer bir çok tabii malzeme halı ipi boyamasında kullanılmaktadir. Bu boyaları başkaca el halılarında bulmak mümkün degildir.

Yahyalı halıları kullandıkça ve eskidikçe değeri artan ve rengi solmayan bir özelliğe sahiptir. Maddi olarak enflasyona yenilmeyen bir değerdir. Divan , Seccade , Yolluk , Mihraplı , Göbekli , Dabazlı gibi değişik ebat ve ölçülere sahip modeller mevcuttur.

Bünyan Halıları; çözgüsü pamuk dokusu yün ve floştur. Kök boyalar kullanılan Bünyan halılarının karakteristik özelliği birbirine uyumlu açık ton renkleri, kendine özgü desenleridir. Motiflerde kullanılan renklerde kırmızı rengin çok kullanılması dikkat çekmektedir. Türklerin en sevdiği renk olarak bilinen kırmızı rengin zenginlik, asalet sembolü olması bu rengin sık sık kullanılmasına sebep olmuştur. Kırmızı rekten sonra sarı, mavi, yeşil, siyah ve beyaz renklerde ağırlıklı bir şekilde kullanılmaktadır. Minder, yastık, taban, sedir halıları olarak boylarına göre sınıflandırılır.

Halıların detayları ile ilgili bilgiler http://www.yahyali.gov.tr ve http://www.bunyan.gov.tr adreslerinden alınmıştır, dilerseniz daha detaylı bilgilerde mevcuttur.