BONCUKTAN PEÇETE HALKALARI

Geçenlerde her hafta görüştüğüm sevgili arkadaşlarımla yaptığımız gün sırası bendeydi. Misafirlerim için şık bir sofra hazırladım. Siyah, beyaz ve kırmızı ağırlıklı bir konsept hazırladım. Bayaz tabaklar, siyah suplalar ve kırmızı deri bir örtüyle ve gümüş rengi aksesuarlar ve çatal bıçak takımı ile fena da olmadı sofram. Deri örtümü yakın zamanda siteye koyacağım ama önce bu misafirden sonra yaptığım peçete halkalarını anlatmak istiyorum. Bugüne kadar sitede yayınladığımız bir çok peçete halkası yapmıştık bu yüzden peçete halkaları konusunda kendime o kadar güveniyordum ki daha önceden bakıp kontrol etmeye gerek görmemiştim, ama renk olarak bu konsepte uyan peçete halkaları en fazla 6 tane, sayısı uygun olanlar ise renk olarak uymayan peçeteliklerdi. Farklı çözümlerle bu sorunu halletikten sonra hemen ertesi gün  boncukçuya gidip kırmızı ve beyaz renkli peçetelikler hazırlamak için bir sürü boncuk satın aldım.

Kırmızı ağırlıklı olsun diye düşünüp kırmızı renkli küçük ve beyaz renkli büyük kristal taşlar aldım. Dizilişte büyük boncuk ortada kalacağı için kenarda duran renk daha baskın oluyor. Boncuklardan başka  birkaç metre de lastikli misina aldım.

Misinayı bir peçetelik çıkacak kadar tahmini olarak kestikten sonra ortaya bir beyaz kenarlarına da birer kırmızı boncuk geçirip misinayı ortaladım.

Kırmızı boncuklardan birinin yanına bir beyaz boncuk daha geçirdim.

Misinanın diğer ucunu da bu beyaz boncuğun içinden geçirdim. ve her iki uca birer kırmızı boncuk daha geçirip misinanın iki kenarını çekerek sıkılaştırdım.

Boncukları dizdikten sonra böyle bir şekil ortaya çıktı. Bundan sonra hep aynı sırayla istediğiniz uzunluğa gelene dek devam edebilirsiniz. Ben tam 10 sıra yaptım.

Boncuktan peçete halkalarının son hali boyleyken ucundan sarkan misinaları en baştaki boncuğun içinden de geçirip yuvarlanmasını sağladıktan sonra sıkıca bağladım.

Peçeteliklerimiz son hali böyle oldu. Bir dahaki misafirimde kullanmak üzere bu kez 10 tane yaptım.