Baharatlı Çubuklar

Komşuda pişer bize de düşer derler ya hani, komşum yemek kursuna gittiği zaman hem kurs süresince pişirdiği değişik lezzetleri tadarak hem de tariflerini alarak ben de kursa gitmiş kadar oldum. Sabahtan gittiği kursta önceden verilmiş malzemeler listesini de tedarik ederek hocalarının verdiği birçok tarifi denediler.  Komşum kurstan yaptıklarıyla birlikte eve gelince de denemek biz komşularına  düştü. Baharatlı çubukları yapıp bana da getirdiğinde bizim çocuklar da okuldan gelmişler aç kurtlar gibi saldırmışlardı. İlk kez o günün akşamı çocukların tekrar yemek için ısrar ettiklerinde yapmak zorunda kalmıştım.

Tadına bakan herkesin çok severek yedikleri ve  tarif istediği baharatlı çubukların malzeme listesi ve yapılışı ise şöyle

1 paket margarin

1 çay bardağı sıvıyağ

2 çay bardağı yoğurt

1 çay bardağı şeker

2 tatlı kaşığı biber salçası

2 tatlı kaşığı köfte baharı

2 paket kabartma tozu

2 yumurta sarısı içine akı dışına

1 tatlı kaşığı tuz

Aldığı kadar un

Ele yapışmayacak esnek bir hamur yapılacak. Hamurdan küçük parçalar koparıp olabildiğinde ince ( bir kurşun kalemden biraz  kalın) çubuklar yapıyoruz. Böylece içi hamur olmadan çabucak pişiyor ve kıtır kıtır bir kıvam alarak yerken ağızda dağılıyor. Uzun çubuklar haline getirip önce yumurta akına daha sonra haşhaşa batırıldıktan sonra 175 derece önceden ısıtılmış fırında pişirilecek.

Önemli Not: Sakın tam ölçü yapmayı denemeyin zira  yarım ölçüden 3 büyük fırın tepsisi çubuk çıkıyor.

Hamuru çocukların da şekil vermekten hoşlanacakları bir kıvam da olduğu için baharatlı çubukları birlikte yapmanızı öneririz.