AYI İDİ MAYI İDİ,..

O, Bizim oyuncağımız idi…küçükken O’nsuz yatmadığımız arkadaşımız idi…. özel günlerde kucağında kalbiyle arkadaşlarımıza aldığımız hediye idi… -Evet efem diye seslenen, kısık sesiyle gülen Ayı Yogi’mizdi…biraz güçlü, biraz kaba, biraz vahşi idi ama onu nedense hep sevdik….Ayılar neden bu kadar sevilir, insanlara neden bu kadar sempatik gösterilir diye internette araştırırken sorumuzun net bir cevabını bulamasak da bu sevimli hayvanla ilgili bu efsanevi hikayeyi bulduk öyle hoşumuza gitti ki sizlerle de paylaşmak istedik.

“Evvel zaman içinde , köyün kadınları ormana oduna gitmişler. Beraberlerinde de bir genç kız varmış. Kızın yükü ağır geldiğinden oturup biraz dinlenmek istemiş. Diğer köylüler önden gitmişler. Dinlenen kız, kalkıp yürümeye başladıysa da bir müddet sonra her tarafı sis kapladığından kız yolunu kaybetmiş, bir ayıya rastlamış. Ayı kızı zorla kaçırarak mağarasına götürmüş. Kendisini bal ile meyve ile beslemiş. Üç ay sonra kız ayıya alışmış evlenmişler. Aradan 15 yıl geçmiş. Çocukları olmuş. Ayı kızı ailesinin evine götürmüş. Eve vardıklarında kız eve girmiş. Ayıyı gören köylüler onu öldürmüşler. Kadın bunu görünce ağlamış ve şu ağıtı yakmış.

Ayı idi mayı idi

Gene benim kocam idi

İyi idi kötü idi

Evine çok bağlı idi

Yağı balı çok idi

Askerliği yok idi

Bu bili, Bu bili,…”

Şimdi gelelim ayımızı nasıl yaptığımıza,

oyuncak ayıyı merserize iple tığ kullanarak ördük.

Başı 2 adet yuvarlaktan oluşuyor.

Gövdesi için 10 cm genişliğinde 24 sıra ördük.

Her bir bacağını 8 cm genişliğinde 12 şer sıra ördük. Ucunu kapatmak için sarı renkten bir yuvarlak ördük.

İki kenarını da örerek birleştirdik ve içlerini elyafla doldurduk, sonra tığ ile kapattıktan sonra gövdeye tığ ile örerek birleştirdik.

Kollarını da uçtan başlayarak ördük. içlerini elyafla doldurup örerek kapattıktan sonra gövdeye yine tığ ile örerek birleştirdik.

Ayının ağzını da sarı renkli ipten hafif bombeli şekilde hazırladık. Baş için hazırladığımız yuvarlağın birine tığ ile küçük bir boşluk bırakarak birleştirdik. Bu boşluktan elyaf doldurarak dolgun durmasını sağladık ve boşluğu da tamamen kapattık.

Ayının başı için hazırlanan yuvarlakları tığ ile birleştirdik, yine içine elyaf doldurduk.

Kulakları sarı ve kahverengi renkler kullanarak ördük.

Kolları ve bacakları gövdeye tığ ile örerek birleştirdik.

Başını da aynı şekilde birleştirdik.

Gözlerini ve burnunu keçeden hazırlayıp yerlerine yapıştırdık.

örgü ayıcık

Diğer örgü oyuncaklarımız için tıklayınız.

Not: Hikaye http://www.biriz.biz/rize/mashikaye.htm sitesinden alınmıştır.