YENİ KISA SAÇIMIZ

Çoçukluk fotoğraflarım hep kısacık saçlıdır , üç yaş civarı  3 numaraya vurulmuş  saçlı fotoğrafım bile mevcuttur. Babam şimdilerde; “Kötü mü ,  saçlarını güçlendirmek için öyle yaptık” dese de aslında erkek çocuk özlemiyle yaptığını biliyoruz.   İşitme kaybının güzel yazısındaki gibi babam beni her işinde çırak seçerdi, bunun epey faydasını da görmekteyim aslında, 7 yaş küçük erkek kardeşime devredinceye kadar çıraklığım devam etti.

Neyse konumuz saça döner isek, çocukluğum boyunca kısacık olan saçlarımın etkisiyle midir nedir, ortada bir gerçek var ki  benim saçlarım çok  gürdür, nazar değmesin.  Bakımı çok zor ama memnunum bu durumdan.

Çocukluğumda uzun saçlı cici bir kız olamadığımdan kızımın saçlarını kısa kestirme taraftarı olamadım  hiç, uçlarından  biraz en fazla omuz hizası kestirmiştik.

Fakat son bir kaç haftadır her taradığımda dökülen cansız saçlarını görmek beni rahatsız etti. Çocuklarda saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden birisinin yetersiz beslenme olduğunu söylüyor UzmanTV.  Özellikle demir ve çinko içeren besinler saç sağlığını olumlu etkilermiş.  İrem’in ki gerçek dökülme sayılacak boyutta mıydı emin değilim, yine de beslenmesine daha fazla  özen göstereceğiz.

“Saçın kesilince güçleneceği teorisinden” yola çıkarak bir de kestirelim dedik. İrem benden daha hevesli idi, okulda en sevdiği arkadaşının saçlarının kısa olmasından dolayı kısa saç beğenisi vardı zaten. Kestirince de çok mutlu oldu, şimdi minik aynası ve tarağı ile sürekli tarama modunda. Bense kızımın bu yeni haline alışmaya çalışıyorum, nasıl farklılaştırıyor saç bizi.  Dileyenler için uzun saçlı İrem, burada

11 thoughts on “YENİ KISA SAÇIMIZ

 1. Nazlının saçları sürekli renk değiştirmesinden:))) dolayı çok yıpranmıştı. Kuaföre gittik kestrmek için , bize bir reçere yazdı. Her zamanki gibi kocakarı ilacı dedik biz. Sonra deneyelim ne kaybederiz dedik, sonuç mükemmel oldu. Hatta diplerden yeni saçlar gelmeye başlayıp saç kalınlaştı gürleşti. Ama feci kokuyo onu sölim. Üç kez yaptık, sonuca ulaştık.

  Isırgan otu yağı, saf zeytinyağ(aktardan alın mutlaka), badem yağı,menekşe yağı, sarımsak yağı, ve bıldırcın yumurtası ve de bir ampul e vitamini. Bunları birer ölçü karıştırın saça masajla yedirin. Sonra sıcak havluyla sarıp bir iki saat bekletin. Hafta da iki kez yapılıyor. Biz. Üç uygulama yaptık.

  Sevgilerim ve sırma saçlar dileğimle

  — Boya saçlarımıza ne kadar zarar veriyor değil mi? ben küçük yaşta olmasından dolayı biraz endişelendim, kestirmeden sonra devam edecek mi acaba? Tarifi aldım, sorun yaşayan yakınlarıma ileteceğim, çok teşekkürler

 2. Canım benim, çok yakışmış İrem’e kısa saç. Hem sıcaklarda da rahat eder.

  — biz de çok sevdik, teşekkürler Ayça

 3. Hepsi bahane gülümseyişindeki gerçeklik şahane..Sevgiyle öptüm onu.

  — Canım ya ne güzel yazmışsın

 4. Yazın kısa saçların kullanımı oldukça rahat oluyor. Bende biraz olsada kestirmeyi düşünüyorum.

  — yazın başında ben de kestirdim çok rahat gerçekten, yıka, çık, köpükle şekil ver

 5. yazın kısa saç daha kullanışlıdır aslında çokda yakışmış yani:)))

  — Çok teşekkürler

 6. ama uzun saçlı hali pek bi şekermiş :))

  yok canım iyi yapmışsınız. kısa saç ta çok yakışmış hem kendi de istemiş daha ne olsun.. önemli olan sağlıklı saçlara sahip olmak. ama saçlar kesilince nasıl da değşiyolar sanki başka bir çocuk oluyolar.

  — Uzun saçı seviyorum bende, bu da pek şirin oldu gerçi. dökülmede pek yok güzel olanı.

 7. kestirmek bana kalırsa da güçlendiriyor hem kendide tarayıp süslenebilir çok yakışmış

  — teşekkürler, kendisinin beğenmiş olmasına ve son bir kaç gündür elime gelmeyen saçlara sevindim.

 8. İremcik her şekilde şeker!ama kısa saç da pek yakışmış,çok değişik olmuş,güle güle kullansın.

  — Çok çok teşekkürler Sibel’cim

 9. Amanın kendi çocukluğumu gördüm annesi. Anımsadınız mı hani eklemiştim eski bloga 🙂 Mirel Mattyou gibi keserdi annem hep aynıymışız resmen. Ah ah canlarımız babalarımız ben de ondan o kadar çok şey öğrendim ki canım o canım.

  hayal meyal hatırladım kimdi mirel mattyu diye bakayım dedim, google hep sen vardın arkadaşım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir