Yağmur Marakas

Dün yapımını anlatmaya başladığımız yağmur marakasa bugün devam ediyoruz. Bu marakasa bu ismin verilmesinin sebebini de burada açıklayım. Marakası aşağı yukarı hareket ettirdikçe çıkan ses su veya yağmur sesini anımsatıyor. Peki bu sesi sağlayan ne?

Cips kutularının içine bir avuç pirinç koyuyoruz. Marakasın devrilme hareketiyle çivilerin arasından yavaş yavaş dökülen pirinç taneleri ses çıkarıyor.

Pirinçleri içine koyduktan sonra iki kutuyu açık kısımlarından birbirine hizalayıp koli bantıyla sabitledik. Aslında pirinçten önce nohut, fasulye ve cam boncuk da denedik ama en hoşumuza giden pirinç sesi oldu.

İki cips kutusunu da birleştirdikten sonra kutuların yüzeyindeki çivilerin kapanması için koli bantıyla tüm marakası kapladık.

Bu aşamadan sonra sıra geldi dış kaplamasına. Kendiliğinden yapışkanlı kağıt kullanarak tatlı bir pembeyle kapladık marakası. Üzerini dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Benim ilk aklımdan geçen püsküllerle süslemekti ama çocukların elinde püsküllerin çok dayanmayacağını düşünerek renkli elektrik batlarıyla desenlendirdim.

Not: Marakasın boyu 46 cm oldu.

1 thought on “Yağmur Marakas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir