Tv Battaniyesi Denemesi

Tığ ile örgü örmeye epey bir ara vermiştim, tesadüfen önünden gectiğim “yüncü” dükkanın içinde biranda kendimi iplere saldırırken bulunca anladım ki çok da özlemişim..O gün rastgele ama birbiriyle uyacak birkaç tane renk ip secerek aldım. Eve gelir gelmez ilk işim koltuğuma kurulup örmeye başlamak oldu. Aklımda bir tv battaniyesi örme fikri vardı. önce küçük motifler örüp sonra bunları birleştirerek battaniyemi oluşturum diye düşündüm. Çok kolay olduğunu düşündüğüm motif çıkarma işi sandığım gibi olmadı, genelde böyle işlerde çabuk pes eder tekrar uğraşmam, bu kez bunun için bir kaç deneme yanılma yaptım söktüm tekrar tekrar ördüm ve sonunda kendi kendime bir motif oluşturmuş oldum. Çocuklarım elimde rengarenk bir iş görünce meraklandılar. Battaniye olacağını söylediğimde de daha ortada hiç birşey yokken sahiplenmeye çalıştılar. Bu bir bitsin bir diğerini daha örmem gerekecek anlaşıldı.

Her bir motfie 12 tane zincir çekerek başladım. Zinciri yuvarladıktan sonra ikinci sırada 12 tane dolgu yaptım. Böyleyece motifin ortası belirlendi. Daha sonra üçüncü sıraya geçtim. Bu kez her bir dolgunun arasına çift dolgu yapıp her çiftin arasına da bir tek zincir çektim. Böylece ikinci sırayı oluşturdum. üçüncü sırada bir alt sırada tek çektiğim zincire üç dolgu yapıp yine üçlü dolgunun aralarına bir tek zincir çektim. Dördüncü sırada da dörder dolguyla aynı işlemi tekrarladım.

IMG_0732

Ortaya çıkan motif yuvarlak oldu. Motifleri birbirleriyle birleştirmem her birini kare haline getirmem gerekiyordu. Bunun için bir sonraki sırada alttaki görselden anlaşılacağı gibi köşeleri 4 zincir çekerek oluşturdum. Üzerine bir sıra daha ördüm.

 IMG_0735

Battaniyenin 100*120 cm kadar oomasını planlıyorum. Bunun için bol bol motif örüp hazırlıyorum. Bakalım ne kadar sürede bitirebileceğim…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir