SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK-My Sust Game

sustainabilityInhabitat ‘ta gördüğümüz My Sust House normal bir oyundan çok öte. Oyunu şöyle tanımlamışlar; “sürdürülebilirlik (sustainability)” kavramını ve evlerimizde nasıl uygulayabileceğimizi anlatan interaktif oyun ve efektif bir öğrenme metodu. Peki nedir sürdürülebilirlik? Ve neden önemli bu oyun?

Sürdürülebilirlik; mevcut kaynaklarımızı ve enerjiyi verimli bir şekilde, doğaya zarar vermeden kullanmak. Gelecek nesillerin bu gezegen üzerinde yaşama şanslarını ellerinden almamak diye tanımlanıyor. Enerjiyi evlerimizde, işyerlerimizde, tüm çevremizde kullanıyoruz, doğru kullanılmayan enerjiler iklim değişikliği diğer adıyla Küresel Isınma gerçeğiyle çıkıyor karşımıza.

Oyunu öğretmenlerin de desteği ile birlikte 9 yaşın üzerinde herkesin ( UK için 5-14 arası olmasına rağmen diye de garip bir notları var, biz türkler için 3 yaş demeliler o zaman) uygulayabileceğini söylüyorlar.

Benim yaş 9 u geçeli bayağı oldu ama doğada ve binalarda sürdürülebilirlik olarak 2 kısımdan oluşan oyunun doğada sürdürebilirlik kısmını oynadım. Her soru öncesinde konuyu anlatmış, kendi alternatiflerini seçtiriyor , seçtiğin alternatiflere göre puan alıyorsun. Hangi parametrenin sürdürebilirlik açısından daha verimli olduğunu görebiliyorsun cevaplar ile. Isıtıcıların ayarını kısmak, lambaları kapatmaktan daha çok puan getiriyor. Testin sonunda yeşil bölgede çıktım, durum fena değil fakat önemli olan uygulamak tabi.

Bana yeni gelen 1-2 şey vardı; meyve , sebze ve kağıt gibi organik atıkların bahçeye atarak gübreleştirmek (1 yılda gübreleşiyormuş) çok fazla puan getiriyordu mesela. Ah ah bilseler bizim deniz kenarlarında bunun nasıl uygulandığını , gerçi bu işin kara mizahı tabi. Composting toilets diye adlandıran susuz, bakteriler yardımıyla atıkları zararsız hale getiren sistemde benim için yeniydi, ve tam olarak da anlamış değilim. Var mı bilen?

Oyunun ingilizce olması bir dezavantaj olabilir fakat ingilizce öğretmenlerimiz kendi derselerinde güncel bir konuyu işleyerek çocuklara çifte katkıda bulunabilirler.

Diğer bir problemde, sorular programın yavaşlığı ve her aşama için yüklemelerin beklenmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir