Sukulent yetiştirme denemeleri

Sukulent merakım anne evinden yürüttüğüm iki türle başladı. İsimlerinin ne olduğunu hala daha bilmediğim ve hayranlıkla baktığım ufacık sukulentlerim büyüdü, gelişti çok güzel bir hal aldılar. Onları nasıl çoğaltabilirim diye araştırırken toprağa konulmuş yapraklarından ürediklerini öğrendim. Yapraklarını çok temiz bir şekilde koparabilmek önemliymiş çoğaltma konusunda başarılı olabilmek için. Ben tabi ki kıyamadım yaprak koparmaya.

Sonra bir gün tesadüfen bir arkadaşımda gördüm, terrariumunda yer alan sukulentler birkaç yaprağını dibine dökmüştü.                                      2

Oradan aldığım yaprakları küçük saksılarda torf toprağa yatırdım. Toprağı sürekli nemli tutarak birkaç haftalık bir bekleyişten sonra geçen haftalarda yaprakların sakal gibi köklendiğini farkettim.

13

Daha sonra bir kaç gün içerisinde de iki yaprak ufacık yavruladı. Sukulent üretme sürecinin bahar aylarına doğru yapılması başarı oranını arttırıyormuş öğrendiğim kadarıyla. Toprağı nemli tutmak, yaprağın ıslak halde bırakılmaması , direkt güneş almadan aydınlık ve havadar bir ortamda olması önemli faktörlerden sukulent çoğaltırken. Şimdi yine gözüm gibi baktığım yavru sukulentlerim, büyümeye başladıkları yapraktan beslenerek iyice gelişecekler, ilk yaprak çürüyüp yavru sukulentler büyürken ben de keyifle takip edeceğim..

sklnt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir