How To Draw BooksÇizim Teknikleri Kitabı Faydalı Mı?

Still, i could not decide whether these “How to Draw” books are useful for children or not.   My opinion is they have a negative effect on the imagination of our children. But  i should state that they are also useful for a mom who has hasn’t  got ability to draw 🙂  Since my approach is not possitive about the drawing tips books, i prefer not to buy them.  But my girl bought that book from the book fair in her school. She was very excited to draw the dinosaurs and about the stickers found in the book.  She and her friend had a good time while drawing.

Note: Regarding to a comment in Cocuklacocuks’  turkish version from  Zeynep, who is a drawing teacher, these kind of books are helpful for children in order to develop the  hand structure and learn styles.


Cizim teknikleri ile  ilgili kitaplar faydalı mı, zararlı mı bir türlü karar verebilmiş değilim.  Benim gibi çizim özürlü bir anne için müthiş bir şey  olduğu kesin ama hayalgücü yüksek üstelik resim yeteneği olan çocuklar için de zararlı gibi geliyor. Onların yaratıcılıklarını negatif yönde etkilediğini düşünüyorum. Hatta daha önce   heves edip aldığım benzer bir çizim kitabını ortadan kaldırdım, kullanmasın diyerek. Bu kitabı ise okulda açılan ingilizce kitaplar sergisinden almış sevgili kızım. Anne dinazor çizeceğim içerisinde de çok güzel çıkartmalar var diye sevinçli bir şekilde  anlattı.

 

Arkadaşıyla birlikte kitaptan çizimler yaparken  çok dikkatli ve özenliydiler. birlikte güzel vakit geçirdiler. Kitaptan patates baskılarıyla yapılan bir sayfayı beğendiler, benden patates istediler.  Patates yerine verdiğim süngerle  yaptılar resimlerini. Ben ikisinin resimlerini de sevdim.

Sizlerin bu çizim kitaplarıyla ilgili olumlu/olumsuz düşünceleriniz, tecrübeniz var mı?

7 thoughts on “How To Draw BooksÇizim Teknikleri Kitabı Faydalı Mı?

  1. Bence de taklit çizimlere izin vermeyin. Kendi çizgilerini geliştiriyorlar zamanla. Animeler kocaman çocukları bile etkiledi,hepsi anime taklidi yapmaya başladı. Neredeyse aslından güzel çiziyorlar. Tabii uzak tutmak çok zor ama kendilerinin bir karakter yaratmaya çalışmalarını teşvik etmek gerek diye düşünüyorum. Sevgiler.

  2. Açıkcası ben de mesafeliyim resim kitaplarına ya da çizim teknikleri kitaplarına. Çocuklar oradaki gibi düzgün yapmak istiyorlar, yapamayınca hayal kırıklığı…Yaratıcı yanlarını keşfetmeleri gerekiyor, kendi çizdikleriyle mutlu olmayı öğrenmeleri gerekiyor. Neyse çok uzatmak istemem, çizgi tamamlama kitapları var(adı aklıma gelmedi şimdi)onlar iyi, bir çizgiden bambaşka hikayeler çıkarmak çocuğun elinde, hayal gücünü çalıştırması gerekiyor yani. Sevgiler…

  3. Nedret abla, Semi, aynen sizin gibi dusunuyorum o yuzden ilk aldigim kitabi ortadan kaldirmistim bunu habersiz okuldan almis unuttugu anda ortadan kalkacak 🙂

  4. Merhaba !Öncelikle şunu belirtmek isterim ,sitenizi yeni gördüm ve çok beğendim.Bu yazınızı gördüm,bu kadar tesadüf olamaz,ben de resim öğretmeniyim.Tabikii çocuk kendini geliştirecek,kendi el çizimleriyle bir şeyler yapmaya çalışacak .Fakat bunun olumlu yanları da yok değil.Öncelikle çocuğun el yapısını geliştirir,düzgün ve ne tarzda resim çizeceğini öğretir.Yine sizin kararınız saygı duyarım ama,bence çocuğunuza bir şans verin.Sizin kontrolünüzde yapacak .Siz ona bilgi verin.Onu yönlendirin.Ona,bu çizimleri yaptıktan sonra bir süre bu kitabın kalkacağını söyleyin ,ona bunun sadece örnek çizim olduğunu,o çizimi yapmayacağını,kendi hayal gücünü çalıştıracağını,başka resim çizerek sadece tekniklere uymasını söyleyin.Umarım yardımcı olabilmişimdir .Sevgiyle kalın.

  5. Bence bu kadar titizlenmeye gerek yok, yeteneği olan çocuk her şekilde yapıyor… Olmayana da ne yapsan yetmiyor…:) Bkz.Kendim…:)

  6. benim gibi hala çöp adam için süperler ama ben de çocukların hayal güçlerini etkileyeceğini düşünüyorum tabi yetenekli olanların ama resme hiç yeteneği olmayan bir çocuk için çizgilerini geliştirmesi, kendi kendine bir şeyler yapabilmesi açısından da son derece faydalı gördüm…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir