Prens (Hükümdar) / Niccolò Machiavelli

Okurken oldukça zorlandığım, iki ileri bir geri ilerleyebildiğim ancak kitap bittiğinde ve ardında kitap kulubü ile değerlendirdiğimizde “iyi ki okudum” dediğim bir kitap, Prens. Bir mühendis olarak makyavelizm siyaset felsefesini tanırken siyasetin de tıpkı kimya gibi formülize edilebildiğini gördüm. Makyavelizmin TDK daki kelime anlamı; “Politikada, amaca ulaşmak için ahlaka aykırı da olsa her türlü aracı hoş gören anlayış”. Machiavelli’nin ölümünden sonra (1532 de) yayınlanan Prens’i o döneme ve kitabı yazmadaki amacına göre değerlendirmek önemli. Machiavelli’nin Prens’i yazmasındaki sebep, İtalya Birliğinin kurulmasına duyulan istek, bunu yüksek bir amaç olarak görüyor. İktidari elinde tutacak bir prensin (yazar, Monarşi yanlısı) nasıl olması, davranması gerektiğini tarihten örneklerle, devlette uzun yıllar diplomatik görevde bulunmasının tecrübesi ile gerçekçi temellerle yorumluyor. İdeal bir yönetim sistemi peşinde değil.

1513 yılında yazılan kitabın günümüzde bile yansımaları / örnekleri var. 😒 Ünlü hükümdarların başucu kitabı olduğu söyleniyor.

Machiavelli , insan doğası bencil ve kötü olarak tanımlıyor. Hükümdarın da bu özellikleri hesaba katarak gerektiğinde kötü olmasını vurguluyor.

Kitabı okumaya düşünenlerin İtalya tarihi hakkında ön araştırma yapmasında fayda var, İtalya birliğinin ancak 1870 ler de kurulduğunu bilmiyordum. Kitapta geçen tarihi kişilere takılmadan , olaylara odaklanarak okunursa çok daha kolay ilerleyecektir.

Erdem gibi görünen bir şeyin peşinden gidildiğinde yıkımına yol açacağı, kusur gibi görünen bir başka şeyin ise peşinden gidildiğinde güvenliği ve esenliğiyle sonuçlanacağını görecektir. “(94)

Savaşmanın iki yolunun olduğunu bilmelisiniz; yasalarla ya da zor kullanarak. Bunlardan ilki insana özgüdür, ikincisi hayvanlara. Ama ilki çoğu kez yeterli olmadığı için ikinciye başvurmak gerekir. Bu yüzden bir prensin hayvanı ve insanı iyi kullanmayı bilmesi gerekir.
… Bir prensin hayvan doğasını iyi kullanabilmesi gerektiğine göre, hayvanlardan tilki ve aslanı seçmelidir; çünkü aslan kendini tuzaklardan koruyamaz, tilki de kendini kurtlardan koruyamaz. Öyleyse tuzakları tanımak için tilki, kurtları korkutmak için aslan olmak gerekir.”

“… Bu niteliklere sahip olmak ve her zaman uymak zararlı, sahipmiş gibi görünmek ise yararlıdır. Sözgelimi merhametli, sözüne sadık, insancıl, dürüst, dindar görünmek yararlıdır, olmak da; ama zihnini öyle hazırlamalısın ki, olmaman gerektiğinde tersine dönüşmeyi bilmeli ve bunu yapabilmelisin.”

“Var olan en iyi kale , halk tarafından nefret edilmemektir.”

“Bilge bir prens, fırsatını bulduğunda ona yönelik bir düşmanlığı ustaca beslemelidir ki, o düşmanlığı bastırdığında bunun bir sonucu olarak büyüklüğü artsın.

“Kendisi zaten bilge olmayan bir prense işe yarar öğütler verilemez “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com