Oyun ve Kazanmak

Sihirli kelime “oyun ve kazanmak” oğlum için. Geçen gün elimde Meraklı Minik’in eşleştirme kartları “Hadi Oynayalım” dediğimde hiç yüzüme bakmadan o andaki işine devam etti. Sonra kartları  kapalı olarak dizip “Oyun başlıyor, bakalım kim kazanacak” dediğimde ise koşarak geldi oturdu ve başladık oynamaya.

Kızımda az   yaşadığım bir kazanma hırsı var, doğuştan mı, burcundan mı, biz mi tetikledik hiç bilmiyorum.  Hayatta söylediklerimiz bumerang gibi gelir bizi bulurlar  inanırım.  Benim de anne olmadan- olduktan sonra  en anlamadığım şey “anne-babaların çocuklarının oyunu kazanması ve ağlamaması için  herşeyi yapmaları” idi. Eleştirdiğim  şeyler  başıma geldi şimdi. Kerem de çok abartılı olmasa da kazanamayınca   sinirlenen çocuklardan.  Üstelik bazen kendimi kaybederek oynadığı oyunu kazanabilmesi için zemin hazırlarken buluyorum kendimi. Bazen de ( özellikle wee oynarken) yeniyorum onu , sonra da ağlamasına dayanamıyorum.

Çocuğumuzu bir çok kereler şekillendirme şansımız yok maalesef. Hassas, ne  yapılması gerektiği ile ilgili uzman görüşlerinin araştırılması gerekli bir konu.  Öğrendiklerimi toparladığımda paylaşırım yine.

 

2 thoughts on “Oyun ve Kazanmak

  1. Kerem hayatta hırslı biri olacak belli ama ben onun bu hırsını iyi şeylere kanalize edip çok başarılı biri olacağından eminim…

  2. Ben deçok eleştiririm ebeveynlerin çocuklarının oyunu kazanması için herşeyi yapmalarını,ama sizin tecrübenizden de anlıyorum ki birşeyleri karşıdan görmekle aynı durumun başına gelmesi çok farklı şeyler.Karşıdan ahkam kesmek daha kolay oluyor gerçekten de.
    Sevgilerimle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir