Ok ve Yay- Kendin Yap

Bayramı güzel yaylamızda geçirmiştik ailecek, Bürücek‘te. Doğa içerisinde kendi oyuncağımızı,  ok-yayımızı yaptık. Paylaşmak  için ancak fırsat ve motivasyon bulabiliyorum, malum  güzel Türkiye’mizde  yaşadıklarımız  inanılmaz üzücü,  moral bırakmadı 🙁

Aslında ok ve yay yapalım diye bir niyetimiz yoktu başlangıçta, yay  formunda  bir sopa bulmamızla başladı proje.   Oklar için  uygun ağaç dalları bulmak daha kolaydı, sopaları çakı ile şekillendirdik. Sonrasında  her bir parça için  evdeki malzemelerden en uygunlarını seçmeye çalıştık; esnek ip kısmı için  annemin dikiş sepetinden  lastik, okların yerleştirilmesi için pvc borudan küçük bir parça…  Lastiği  sıkı bağlayabilmek için ahşap yayın her iki kısmını da ipleri bağlamak için  çentik açtık.  İyi hedef alabilmek için okların içinden geçeceği pvc boruya ilave olarak okların ucuna da çentikler açtık ki lastikle gerilirken elden kaçmasın.

Ok ve yay oyuncağını yaparken  ailecek çok eğlendik. Kerem  yapımına da katkıda bulunduğu oyuncağını çok sevdi. Öyle ki yaylada bırakmaya gönlü razı olmadı,  dönüşte evimize getirdik özenle.   En favori oyuncaklarından oldu, kendi yaptıkları oyuncaklar kesinlikle daha değerli 🙂   Oynarken kuralımız karşıda kimse olmaması,  oklar keskin değil ama emniyetli olmakta fayda var.

ok-yay1

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir