Mandala Ve Dairesel Çizimler

“Mandala”yı şöyle tanımlıyor Vikipedi;

Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad. Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve herşeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılabilmektedir.

Mandala project sitesi ise bir merkez etrafında bütünleşmiş bir yapı  diye tanımladığı mandala boyamaların;  birlikte yapıldığında, ekip olmayı başarma  , birlik olma, rahatlatma etkilerinden bahsediyor.

Yukarıdaki  stencil ve çizim setimizi 2 yıl kadar oldu alalı. Önceleri bir hevesle çizip duruyorduk,  İrem bir yandan ben bir yandan. Şimdilerle o kadar sık çizim yapmasak da rengarenk daireler çizmek eğlendiriyor bizi.   Yazın elimize geçen boyama kitapçıkları ile  “mandala” dan haberdar olduk,    çizim setimiz tam bu dairesel çizimler için uygun.

Yarın yine setle yaptığımız farklı çizimler ve nasıl değerlendirdiğimizi paylaşacağız.

9 thoughts on “Mandala Ve Dairesel Çizimler

 1. çizim setinizi nereden aldığınızı ögrenebilirmiyim?bilgilendiririseniz çok sevinirim.

 2. Bu mandala çizim setinden bende İrem’e almıştım.daha sonrasında da unuttum gitti.İrem’de hiç birşeyler deneyip bana göstermedi.Umarım taşınma esnasında kaybolmamıştır.Akşam eve gidince sorayım. gördüğümde bu çizimler beni de büyülemişti.irem2e aldığımda okul un son ayları olduğundan renkli çizim kalemlerimizde fazla yoktu.O esnada denememiştim.İrem’e vermiştim.sonrasında da unuttum tabii ki.Sizin çizimlerinizde çok hoş olmuş.Yıllar önce kişisel gelişim seminerine katılmıştım.Orada bize ders anlatan hoca insanların kimisi karmaşık çizimler yapar,kimisi sürekli imza atar önündeki kağıda, kimisi resim çizer vs.bütün bunların kişinin karekteristik özelliklerini gösterdiğini anlatmıştı.detaylarına girmeyeyim uzun bir yorum olacak.Bende son derece karmaşık çizimler çizerdim bu mandala çizimleri gibi.sanıyorum o nedenle ilgimi çekmişti bu sette…

 3. Bende de buna benzer birşey var, kızım vermişti babama. O pek kullanamadı. Duruyor öylece. Sizden birşeyler öğrenirsem ben de kullanırım.
  Bekliyorum merakla. Sevgiler.

 4. tahtakalede bir adam var, bunları çizip durur… ben de her geçişte bakar dururdum neye yarayacak bu çizimler diye… valla çok ama çok utandım şimdi:)
  Sevgilerimle

 5. Ayşen, çizim setini Tchibo’dan almıştık, ama yaklaşık 2 yıl oldu. Aynısı olmasa da benzer dairesel çizim setine kitapçılarda rastladım.

  Mehtap, uygun kalem bulmak mesele oldu bir dönem bize de, ince uçlu olmalı delikler için, siz de bulursunuz inşallah seti, sürekli olmasa da ara sıra güzel oluyor. Kişilerin çizdiklerinin karakteristiklerini yansıttığını ben de öğrenmiştim, benim de bu tarz desenler çizen bir müdürüm vardı, eğlenceli bir eğitim olmalı kişileri çizdikleri ile analiz etmek güzel bir şey.

  Neduk Abla, yarın yayınlayacağımız projeyi farklı bir şekilde uygulayabilirsiniz beğenirseniz.

  Lale Abla, ilahi güldürdünüz bizi, laf aramızda çok önemli bir işe yaramıyorlar aslında, sadece güzel vakit geçirme işte 🙂

 6. Sadece çocuklar için değil bize de meditasyon gibi görünüyor, ben de görmüştüm ama ismini ve özelliğini bilmiyordum, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir