Kombucha Mantarı – Kombuçayı

Kombuçayını uzun süredir takip ettiğim sağlıklı beslenme instagram  hesaplarından biliyordum ama bunun için olmazsa olmaz mantarını nasıl bulacağım konusunda pek bir fikrim yoktu. Hiç ama hiç ummadığım bir kişiden ummadığım bir zamanda kombucha mantarı bulunca sevinçten havalara uçup 🙂  okuduğum öğrendiğim kadarıyla hemen çayımı yaptım. Kombucha mantarı çayı ya da kombuçayı fermente olmuş bir çay. Şeker ve poşet siyah çay kullanılarak hazırlanıp en az onbeş gün beklettikten sonra içiliyor. On beş gün boyunca çayı hergun takip edip, geçirdiği sürecin ve mantarın  üzerindeki oluşumları konuyla ilgili daha tecrübeli kişilere  sorarak doğru yolda olduğumu anladıktan sonra ilk çayımızı süzerek şişelere koyduk. İlk denememde biraz tedirgin olup içmekte tereddüt ettiğim doğrudur, eşim benden daha cesur davranıp olumlu tepki verince ben de denedim ve gerçekten sevdim tadını. Biraz tatlı, biraz ekşi, hafif bir sirkelik ve baskın fermente tadıyla içilmeyecek sevilmeyecek bir içeçek değil, kaldı ki  nam-ı diğer ölümsüzlük iksiri diye bilinen bu çay bin derde deva, o yuzden mutlaka içilmeli..

Bir seferde 1-4 litre kadar hazırlandığı için ben haftada bir kavanoz kombuçayı hazırlıyorum. Her kavanozu onbeş gun kadar bekletiyorum, mutfak tezgahında farklı sürelerdir bekleyen kavanozlarım oluyor böylece evden kombuçayı  hiç eksik olmuyor. Bir çayı süzdükten sonra kapalı şişelerde buzdolabında saklıyoruz, bu şekilde bekledikçe biraz daha asitli bir içeçek haline geliyor.

Çayı demlerken çok steril olması çok önemli, böylece faydalı bakterilerle beraber istenmeyen bakterilerin çoğalması engellenmiş oluyor, kavanozların üzerini hava alacak şekilde kapatılması için ben steril gazlı bez veya kağıt havlu kullanıyorum paket lastiği ile sabitliyorum.

Kombuçayının yapımı ile ilgili daha detaylı bilgiyi pinoetashealty den ve wikipedi den ayrıca diyetisyen merve tigli den alabilirsiniz. Çayın yapılışı ve faydaları çok guzel anlatılmış, mutlaka göz atın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir