KAYISI MARMELATI

Bağ evimizin bahçesindeki ağaçlarda yetişen kayısılar bu sene yine bir çok kişiye kısmet oldu. Kayısılarımızın diğer kayısı ağaçlarına göre biraz geç olgunlaşmasının sebebi “Ağustos kayısısı” olması imiş. Bu yüzden henüz daha yeni yeni olgunlaşan kayısıları ailecek elbirliğiyle topladık. Bir kısmını elle bir kısmını altına örtü tutup dalları sallayarak. Antalya’ya gelirken kardeşime de bir koli kayısı getirdim. Kayısı çok fazla olunca, kardeşimle birlikte en iyisi marmelat yapmak diye düşündük ve telefonda aile büyüğü uzmanlardan tavsiyeleri aldıktan sonra başladık marmelatı yapmaya.

Kayısıları yıkayıp sularının süzülmesini bekledik. Daha sonra çekirdeklerini çıkardık ve 6 litrelik iki büyük tencereye aldığı kadar ayıklanmış kayısı koyduk. Bir bardak su ilave edip kayısılar iyice yumuşayana kadar pişirdik. Biraz soğuduktan sonra kayısıları kevgirden geçirdik. Elde ettiğimiz kayısı püresini kap hesabına göre 1’e 1.5 şeker koyup tekrar ateşe koyduk. Bu miktar bizim hesabımıza göre (bir tencerede) büyük kaselerle 3 kase kayısı püresi ve 4.5 kase şeker oldu. Kaynamaya başladıktan sonra kenarlarda biriken köpüklerini aldık. Kısık ateşte toplam 35 dakika kadar pişirdik, yarım limonun suyunu ekledikten sonra on dakika kadar daha kaynattık ve ateşten aldık. Sabah kahvaltılarımızda keyifle yediğimiz çok lezzetli bir marmelat oldu.

.

11 thoughts on “KAYISI MARMELATI

 1. hımmm öyle güzel yazmışsınız ki ,sanki yanınızdaydım ve bir çatal ekmeğimin üzerine aldım….
  ellerinize sağlık…..

  periliköşk’cüm inşallah bir gün birlikte oturabileceğimiz sofralar da olur…sevgilermizle:)))

 2. bende bu sene ilk defa yaptım.çok lezzetli kahvaltı,atıştırma ve tatlı ihtiyacını bastırmak için…

  sihirlieller ; kendin yapınca daha keyifle yeniyor değil mi?:))

 3. selammm
  ikinizi de çok özledim.sitede okuyacak bir sürü şey birikmiş!…

  Biz de çok özledik vallahi….öpüyoruz :))

 4. Çocukken bizimde bahçemizden toplanan kayısı ve erikler marmelat yapılır ve kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti olurdu. Marmelat denince oyüzden hep çocukluğuma dönerim. O nefis tadı ve çocukluğuma ait bu güzel anıları farkında olmayarak da olsa bana tekrar hatırlattığınız için teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.

  Erik marmelatını hatırlattığınız iyi oldu, biraz da ondan yapmalı :))

 5. ben de bu sene ilk defa eşimin getirdiği doğal,hormonsuz kayısılarla marmelat yapayım dedim.tadı harika,buzdolabına koydum ama daha da katılaştı.anlamadım neden öyle oldu.ben reçel gibi yapıp sonra el blendırıyla çektim.nerede hata yapmış olabilirim?marmelatı yenecek kıvama nasıl getirebilirim?

  tontisada aanneme de sordum o da bir çözüm bulamadı. sen bir dahaki sefer bu yöntemle yap, garantili :))….sevgiler

 6. Kayisi marmelati hic yemedim. Cok merak ettim tadini. Kayisiyi ve kurusunu cok severim. Kesin guzel olmustur. Ellerinize saglik…

  ebruli günler;
  az bir kayısı ile dene bence seveceğine eminim:))

 7. Kayısı marmeladını bende heryıl yaparım.Kayserideki bağımızdan çıkan kayısılarla gerçekten güzel olur ama sizin tarif değişikmiş.Ben önce yıkanmış ve çekirdeği alınmış kayısıları kevgire koyarım,altına da leğen koyar iyice ezer suyunun leğene akmasını sağlar sonrada 1’e 1 ölçü şeker ve birazda limontuzu atarak kaynatırım.köpüğünü alır koyulaşınca altını kapatırım.Kışın makarna ve pilavın yanına su ile özer süzgeçten geçirerek içeriz.

  Ayşe Hanım, siz kayısıları haşlamadan evvel mi kevgirden geçiriyorsunuz? o çok zor olsa gerek bir de şeker ölçünüz daha az bize göre..kayısılar çok tatlı ise olabilir….saygılar

 8. Ben çocukken(M.Ö.),anneannemin İzmir’deki evinin bahçesinde kaynayan reçeller/marmelâtlar geldi aklıma.Kavanozlara geçirmeden evvel, üzerini camla kapattığı derin tepsilerde kızgın güneş altında bırakırdı günlerce. Vişne reçeli ve kayısı marmelâtı bu yöntemle müthiş olurdu.
  Bu yazı bana onların kokusunu getirdi.
  Ellerine sağlık, afiyet olsun.

  Sevgiler

  Ece Hanım , ben de bu sene çilek reçelimi bu şekilde güneşte bekleterek yaptım. Ama kayısıyı bekletmek aklıma gelmedi
  Bizden de sevgiler :))

 9. Evet,benim çevremde hep böyle yapılıyor.Ben Kayseri’liyim,eşim de kayserili.Annem,kayınvalidem ve tanıdığım herkez diyebilirim hep haşlamadan yaparız.Kevgiri bilirmisiniz?süzgeçten farklıdır.Bakır kevgirde elimizle eze eze tabir caizse vıccığını çıkarırız.Altındaki kaba akar ezilen kayısılar.Devamını zaten anlatmıştım.Bağımızda Portakal kayısı denilen bir tür kayısı çeşidi var.Çok tatlı bir çeşittir.(bağ komşularınıza sorun bilirler)Biz ondan yaptığımız için 1 e 1 ölçü kıllanırız. Kolay gelsin

  Teşekkür ederiz tekrar dönüp cevap yazdığınız için…bahsettiğiniz kayııları biliyorum..marmelatı da çok güzeldir eminim..elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.