HORTON

hortonGünlerdir evdeki yerleşme faslından sıkılan kızım ve ben hafta sonu hava da kapalı olunca kendimizi sinemaya attık. Taşınmada en çok çocuklar etkileniyorlar , mümkünse onlar için anneanne, babaanne, teyze, hala…dan destek almayı tavsiye ederim. Benim sağolsun anneciğim yanımdaydı ama yine de çocuklar kendi alıştıkları düzeni bulamayınca olur olmadık şeylere kızıyorlar.

Dolayısıyla, hangi film olsa hoşumuza gidecek bir moddaydık evden dışarı çıktığımızda. Bunun üzerine, bir de güzel doğa manzaralı sevimli hayvanların olduğu HORTON‘u seyretmek çok keyifli oldu.

Dikkatimi çeken bir şey oldu sinemada; çocuklarını , yeğenlerini getirenlerin dışında sadece kendileri için animasyon seyretmeye gelen gençler de vardı. Demek ki yalnız değilim dedim, çünkü bu animasyon filmlerine kendimiz için mi çocuklar için mi gidiyoruz karışıyor zaman zaman.

Horton’un konusuna gelince;

Amerikalı yazar ve karikatürist Theodor Seuss Geisel’in (Dr. Seuss’un) sevilen masallarından biri yayınlanmasından 50 yıl sonra animasyon olarak canlandırılıyor.

Sevimli filimiz Horton,bir toz zerreciğinin sesini duyar ve ona yardım etmesi gerektiğini düşünür ve yardım için söz verir. Verdiği sözü tutmak için her türlü sıkıntıyı ve tehlikeyi göze alır.

Gördüğümüz dünyanın dışında farklı yaşantıların olabileceği anlatılıyor filmde, çocukların hayal gücünü destekliyor bu anlamda. Sürükleyici konusu ve yalın anlatımının da etkisiyle filmi kopmadan izledi kızım. Herkese tavsiye ediyoruz Horton’u.

NOT: Horton adını nerden bulmuşlar acaba, türkçe hortum kelimesine yakınlığı ve fil hortum ilişkisinden dolayı şirin olmuş.

6 thoughts on “HORTON

 1. Evdeki yerleşme telaşının bittiğine sevindim.Tekrardan hayırlısı olsun.Sinemaya götürme fikri iyi olmuş canım.İyi gelmiştir eminim:))Sevgiler:))

 2. Çocukların alıştıkları düzenin değişmesi onlar için çok zor oluyor gerçekten. Benim kızım da 10 gündür olmadığım için yokluğuma çok alışmış, düzeni alt üst olmuş. Yerleşme ve alışma döneminizde kolaylılar dilerim. Sevgiler 🙂

 3. yeni şehrinizi keşfedin bakalım,çocuklar için zor gibi göünsede aslında en çabuk onlar uyum sağlıyor….

 4. Nalan, sen türkiye deyken kaçırmış olabilirsin, ben (Özlem) izmite taşındım. Taşınma gerçekten çok yorucu bir süreç, neyse çok küçük detaylar dışındakileri hallettim.

 5. Ben de seviyorum cigi filmleri.Hatta Pixar direkt biz buyuklere gore cizgi film yapiyor.

  Bu arada ben kacirdim mi?Nereye tasindiniz, yeni duzeniniz hayirli olsun.Biraz yorucu bir surec ama herseye bastan baslama hissi veriyor:)

 6. Eşim kiralamış görünce çok sevinmiştim.Çünkü kızımın en sevdiği hayvan fil…
  Gelgelelim eski görüntüde bir çizgi flim çıktı karşıma…Tamam bizdekide fil Horton ama konu başka ,görüntü başkaydı…Oysa yeni diye verilmişti bize.

  — Tüh ya çok da güzel bir filmdi,seyretmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir