Hijyen Gününü Kutladık

Geçtiğimiz Pazar Dettol Türkiye tarafından, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk Pediatri Kurumu’nun katkılarıyla hayata geçirilen 16 Ocak Hijyen Gününe   davetli olarak katıldık. Esma Sultan Yalısında yapılan organizasyonun amacı ; toplum sağlığımızı çok yakından ilgilendiren “hijyen” kavramını en geniş kapsamıyla gündeme taşımaktı. Çocuklarla birlikte katıldığımız  Hijyen günü; çocuklara mikropları, el yıkamanın önemini,  hijyenin sağlığımıza etkilerinin anlatıldığı bir tiyatro oyunu ile başladı.  Bu anlamda çocukların aklında yer edecek başarılı bir oyundu. Oyunun bitiminde  çocuklar nasıl el yıkanması gerektiğini öğrendiler.  Katıldığı bu etkinliklerin sonucunda  bizim kızın el yıkama konusunda gerçekten iyi olduğunu söyleyebilirim.

Çocuklar tiyatro oyununu izleyip, el yıkamayı öğrenirken biz büyükler  başka bir salonda Hijyen Platformu’na katıldık.  Platformada  bir çok değerli bilim adamı hekimler  bulunuyordu, Avrupa hijyen Konseyi Başkanı Prof. John Oxford  misafir konuşmacıydı,  Balçiçek Pamir ise moderatörlük görevini üstlenmişti.

Prof. Doktor John Oxford’un konuşmasını ve ardından bizim değerli hocalarımızın sorulara verdikleri cevaplardan çok şey öğrendim,  bugüne kadar yaptıklarımızı değerlendirdim kendi adıma.

Platformda hızlı bir şekilde aldığım notların bir kısmını  kısa kısa sizlerle de paylaşmak istiyorum.

* Görsel olarak temiz olması bir şeyin  gerçekten temiz olduğu anlamına gelmiyor.

*Yapılan araştırmalara göre en fazla mikrop barındıran yerlerin başında banyo küveti kenarları,  buzdolabı içleri, mutfak havluları geliyormuş. WC leri sürekli temiz tutuyoruz fakat buralar göz ardı ediliyor.

* Doğru el yıkamak çok önemli.

* Yemekten önce , tuvaletten sonra eller mutlaka yıkanmalı.

* İngiltere’de yapılan araştırmada insanların %40 ının tuvaletten sonra ellerini yıkamadıkları görülmüş.

* Hijyen konusunda devletin sigara uygulması gibi yaptırımları, yönlendirmeleri var mı?— Hijyen genel anlamıyla; hastalıklardan korunmak ve sağlıklı kalmak, tek başına doğru el yıkamak değil. Sular temiz değilse el yıkamamızın anlamı olmaz,  grip havadan bulaşıyor, soludğumuz hava temiz değilse hastalıklara açığız. Kısacası toplumun  geneli kötü durumda ise sizin cam fanus içinde olmanız bir şey ifade etmeyecektir.  Bu anlamda yönetimlere çok iş düşüyor.

* Hep el yıkamanın hijyenin öneminden bahsettik ama çocuklarımız için aşırı hijyenik ortam ne kadar doğru? (Hilal Mocan bu soruya cevap verdi. ) Kararında tutmak önemli.  Aşırı hijyen orta,   başta alerjik hastalıklar olmak üzere çocuklarda bir çok hastalığa sebep olabiliyor.  Çocuklarımızın bağaışıklık sisteminin gelişmesi için birinci şart normal doğum ve anne sütü. Sezaryanla doğan çocuklar 6. aydan sonra kendi bağışıklık sistemini yapmaya başlıyorlar. Vücudun bağışıklık sistemi bağırsaklarda. Gereksiz antibiyotik kullanımı bağırsağı sıyırıyor.  hemen ilaç yerine çocukların biraz savaşmlarına izin verelim, 37,5 C ateşi düşürmeye uğraşmayın, 39,5 C lere geldiğinde mutlaka doktorunuza danışın.

5 thoughts on “Hijyen Gününü Kutladık

  1. Fyadalı bilgiler almışsınız ne güzel…
    Bu ara normal doğum sezeryan hakkında çok yazıyla karşılaşıyorum…

  2. Çok güzel bir günmüş,aşırı hijyenik olmakta sıkıntılı biliyorum. Ablamın kızı küçükken çok titizlendik, herşeyini kaynatıyorduk. Oyuncaklara kadar sürekli silip, süpürüyorduk. Ne mi oldu? Büyüdü ve toza karşı allerjisi oldu hem de ev tozuna… Doktor dedi ki o kadar hijyenik büyütmüşsünüz ki çocuğun akarlara alerjik bir bünyesi olmuş. Yazdığınız çok doğru, abartma ama ellerini doğru yıka !

    Sevgilerimle,

  3. Ingiltere’de ellerini yikayip yikamamadan ote birsey var. Lavaboya su doldurup yikama adeti var. Akan suda degil de, olusturduklari minik golette 🙁 Yuzunu umumi tuvaletlerde bile bu sekilde yikayan insanlar gordum ben. Bir de hijyen anlayislarinin super oldugunu iddia ederler :(((

  4. Berceste, of of desene. Hijyen konusunda epey ileriyiz , tuvalet sonrası %40 gibi yıkamama oranı çıkacağını hiç zannetmiyorum açıkcası . Teşekkürler paylaşım için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.