HİDRONEFROZ ŞÜPHESİ VE ÜFÜRÜM

Kerem’de  gebelikte teşhis edilen hidronefroz  şüphesi vardı.  Yeni duyanlar için; hidronefroz,  böbrekte oluşturulan idrarın atılımında, engel oluştuğunda böbreğin atılamayan idrarla genişlemesi durumuna deniliyor (Kaynak). Kerem’in idrar yolu kanallarında  da bir genişlik tespit edilmişti. Bu yazımızda da yazdığım gibi doğumdan sonra sünnet yaptırmış ve  5. gününde yapılan ultrasonda, idrar kanalındaki genişlemenin  çok düşük çıkması ile  çok  sevinmiştik.

3. ayını doldurduğu, geçen hafta gittiğimiz kontrol randevusunda çekilen ultrasonda, böbrek  çaplarında problem olmamakla birlikte her iki  idrar yolu   kanalında,  9-11 mm lik genişlemeler tespit edildi.  Tekrar başa döndüğümüz için üzüldük, sünnet sonrasında düzeldiğine inandırmıştık kendimizi ve bu sonucu  beklemiyorduk.

Ardından yapılan idrar testi ve kültürü sonuçlarımız temiz çıktı, bir enfeksiyon olmamasına sevindik. Sebebinin tam tespiti için geçen cuma voiding denilen bir işlem yaptılar. İdrar yoluna takılan bir sonda yardımı ile mesaneyi  renkli sıvı ile doldurup,mesanenin boşalması izleniyor,  kanallardan böbreğe kaçışın olup olmadığı kontrol ediliyor ve değişik aşamalarda röntgen çekiliyor.  İçerde olan kişinin, filmlerin oynamaması için sıkıca tutması gerekiyordu bebeği. Benim bu tip durumlarda dayanınıklığım az olduğundan, işlemler sırasında  eşim Kerem’in yanındaydı. Dışardan ağlamalarını dinledim canımın, umarım yanında olmadığım için beni affetmiştir. Bu röntgen sonucunda tek  böbrekte çok küçük bir miktarda  geri kaçış tespit edildi.     Voiding işlemini yaptırdığımız Kadiköy Şifa hastanesi bu konuda başka bir kurumdan destek alıyormuş, öncelikle birlikte çalıştıkları çocuk nefrolojisi uzmanı ile görüşeceğiz.  Sonrasında 1 doktora daha gitmeyi planlıyoruz. Bizi bir nebze rahatlatan radyoloji sonucuna tam olarak sevinelim mi bilemedik yani.

Bir de 3 aylık kontrolunde kalbinde bir üfürüm duyduğunu söyledi doktorumuz. Bebeklerde görülenlerin çok büyük kısmı masum üfürümlermiş  kendiliğinden düzelirmiş.  Net tespit için EKG çekilmesi ve çocuk kardilogunun görmesi gerekiyor.  Bize  öncellikle hidronefroz şüphesi ile ilgilenmemizi  tavsiye etti. Şu  çocuk nefrolojisi randevumuzun ardından üfürüm için başka bir çocuk doktoruna gideceğiz. Bu arada adını vermesem daha iyi, İzmit’te rutin kontrolleri için gittiğimiz doktor üfürümle ilgili bir şey dememişti. Hidronefroz şüphesinden dolayı biz 3 aylık kontrolumuzde Kadiköy Şifa ya gittik. Burdan gelmeye çalıştığım sonuç şu ki; doktorunuzdan kesin olarak emin değilseniz bir kaç farklı doktorla check etmekte fayda var.

‘Hastalık değil, hasta vardır’ derler ama bu iki konuda da tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırlarsa çok sevinirim, insan ihtiyaç duyuyor. Hepinize sağlıklı günler diliyorum

Gelişmeler hakkında yine yazarım.

İlave: 2. Kontrol Burada

3. Kontrol: Burada


38 thoughts on “HİDRONEFROZ ŞÜPHESİ VE ÜFÜRÜM

 1. Hayda canım Özlem’cim bir bilgim yok ama sorarım doktor tanıdıklar var. Çok üzüldüm Kerem meleğimize 🙁 Aradım ulaşamadım sana,aklım sende güzel haberlerini bir an önce bekliyorum. Çok geçmişler olsun güzel arkadaşım.

  — Stil Direktörüm, bırakmışımdır telefonu bir köşeye.. Çok sağol.

 2. bu tür hastalıklarla karşılaşmadım ama başka doktora gitmeyi öneririm çümkü birirn anlamadığını başka bir dr.anlayabiliyor bu yüzden çok acılar çekti kızım ilk muayene anlamayan dr.yüzünden.
  birde en iyi dr.ye gitmiştik güya doçentti güya ama ………….
  böle devam ediyor dr.listesi çok zor ya gerçek dr.bulmak tespitlerin dğoru yapılması.
  gerçi çok dr.gitmekte kafa karışıklığına sürüklüyor insanı birinin a dediğine diğeri b diyince
  inş önemli bişi çıkmaz o kadar minikki insanın içi daha çok acıyor

  Öncelikle hoşgeldiniz. Çok doktor kafa karıştırıyor haklısınız ama her doktorun algısı, dikkati başka bir konuda daha iyi oluyor sanırım. Bu konuda uzman bir kaç doktor belirledik , tanıdıklarımızdan, onlara götüreceğiz.

 3. Canım hidronefroz’u ,ilk kez duydum.Ama Bora iki yaşındayken üfürüm var demişti doktorlar.Hastanede geçirilen o dakikaları hatırlamak bile istemiyorum.Çünkü çok korkmuştum.Kalpteki üfürüm aklıma neler neler getirmişti.Neyseki daha sonradan bir çok çocukta olabileceğini çoğunun kendiliğinden kaybolacağını söylemişti doktorlar.Uzun zaman geçti üzerinden çok net hatırlamıyorum ama üfürüm olup olmadığı çok kısa bir kontrolden sonra anlaşılıyor.Boradaki üfürümün’de çok önemli olmadığını öğrenmiştik.Hatta uzun uzun anlatmışlardı.Ama üzerinde 5 sene geçti inan hayal mayal hatırlıyorum.
  Endişelenme eminim yakışıklıda da önemli bir şey yoktur.Çok erken teşhis edilmiş bir sorun olucağını sanmam.
  Geçmiş olsun tekrar….
  Sağlık dolu günler diliyorum,hepimizi için.

  – Pelin’cim, üfürüm konusu bizi de korkutuyor inşallah düzelecek o da. Çok güçlü benim oğluşum. Çok sağol desteğin için.

 4. canım çokkk geçmiş olsun
  kalpteki üfürüm genelde oluyor çocuklarda benim küçük oğlumda da vardı kendiliğinden düzeldi büyüdükçe merak etme,
  inşallah sağlığına kavuşur
  içiniferah tut,
  sevgiler

  –İnşallah Maviannem, ferahlattın beni çok sağol

 5. Geçmiş olsun!umarım bir an önce düzelir,farklı doktorlara göstermekte yarar elbette,tekrar geçmiş olsun!

  Çok sağol, bir kaç doktor belirledik zaman ayarlamaya çalışıyoruz, bir de çocuk için de üst üste gitmek istemiyoruz, sonuçta şu anda acil bir durum yok, enfeksiyon yok, idrar testleri temiz.

 6. çook geçmiş olsun. en kıs azamanda iyi haberlerle rahatlarsınız inşallah !!

  — İnşallah Zeya cım çok sağol

 7. Canım ziyaretinize geldiğimiz de , doktorunuzla konuşmanıza şahit olmuştuk. Sünnetle aşışacağı kanısındaydı . Yeniden başa döndüğünüze üzüldüm ama sonuçta tedavi yoluyla halolcak bir hastalık üzülme. Ben de tek dr la yetinmeme konusunda hem fikirim seninle. Çook geçmiş olsun yeniden.
  — Çok şükür Lale ablacım tedavisi olan bir rahatsızlık, operasyon gerekmeden kendisi düzelirse de süper olacak

 8. çok geçmiş olsun.sıkmayın canınızı.bende neler çektim bir iki ay önce kkb’cıları boğasım geldi.4 doktor da ayrı teşhis koymuştu.delirmiştim.şu anda hiç bir sorunumuz yok.
  yani doğru kişiyi bulana kadar çok doktor gezdik.umarım hiç birşey çıkmaz…

  — İnşallah, biz de doğru kişiyi buluruz yakın zamanda

 9. çok geçmiş olsun Rabbim acil şifalar versn.
  bu sorunu amcamın kızında yaşamıştık.
  doktoru enfeksiyon kapmadan 1.yaşını doldurmaya gayret etmelerini kendiliğinden düzeleceğini söylemiş ve çok şükür dediği gibide olmuş.1 yaşından sonra kendiliğinden düzelmiş toparlanmmış.
  inşallah sizin içinde bir sorun yaşamadan atlatılır bunlar

  — Zeynep, içimi ferahlattın çok sağol, inşallah bizim problemimizde kendiliğinden kapanır.

 10. Geçmiş olsun.
  Ben bunları ilk kez duyuyorum, keşke birşeyler bilseydim. Ama lütfen büyük şehirlerdeki doktorların sizi denek yapmasına hatta 3 aylık minik bebeğin denek olmasına izin vermeyin. Bir arkadaşım kolunu kaptırdı, oğluyla her ay bir kez hastanede yatıyorlar…
  Minik bebek büyüdükçe hepsini kendi kendine halledecektir.
  Kolay gelsin, sevgiler…

  Çok doğru söylüyorsun sevgili Neslihan, tüm çabamız da gereksiz deneklik yapmamak için. Özellikle şu üfürüm meselesinde Kocaelinde gittiğimiz iyi bir hastanenin doktorunun fark edememiş olmasına şaşırdık. hidronefroz konusunda ise incelemeler görsel ve ölçümlerle olduğundan biraz daha anlayabileceğimiz türden ama tedavisi konusunda yorum şansımız olmuyor tabi ki.

 11. canım geçmiş olsun ama emnim ki kerem bunu atlatacaktır

  — Çok Sağol GeCe cim, inşallah atlatacak güçlü oğluşum

 12. Canım benim çok geçmiş olsun.Umarım ciddi bir sorun yoktur.Başka dr larla da görüşmek bence de en faydalısı.Güzel haberlerinizi bekliyorum.

  — Çok sağol, İnşallah güzel haberler vereceğiz yakında

 13. Merhaba,

  Bir arkadaşım yazınısı okumuş ve benim kızımda da aynı problemleri geçirdiğimiz için tavsiyede bulunmamı istemiş. Ben de yazınızı okudum. Öncelikler çok geçmiş olsun ve bu kadar küçükken teşhis konulmasına da dua edin derim. En azından rahatsızlık tespit edilmiş ve tedavisi için yöntem bulunması kalınmış. Herşeye bir de iyi yönden bakmak lazım di mi? 🙂 Benim kızım da 2,5 yaşındayken böbrek leflüsü olduğu tespit edildi ki o da bir şans eseri. Böbrek reflüsü sizin bahsettiğiniz hidronefroza benziyor gibi. Refludaki sorun böbrek ile idrar kesesini birbirine bağlayan yoldaki kapakçığın görevini görmeyerek idrarın böbrekleri geri dönmesi ve böbreklerde tahribata yol açması. Bizde sık sık ateşle birlikte idrar yolları iltahaplanması oluyordu. Sizde o yokmuş çok şükür. 1,5 yaşına kadar her iltihaplanmada antibiyotik kullandık ancak neden olduğu bir türlü bulunamadı. En sonunda tatile gittiğimiz bir dönemde tekrar ateşli idrar yolları iltihaplanması olunca orada bir hastaneye götürdük ve kültürle beraber geçmişini de anlatınca oradaki çocuk doktoru bu tür durumlarda böbrek reflüsü olabileceği bu nedenle iyi takip edilmesi gerektiğini söyledi ve bizim takiplerimizde bundan sonra başladı. Önce doktorumuzu değiştirdik ve tavsiye üzerine yeni bir doktora başvurduk. Sağolsun kendisinin oldukça fazla doktor arkadaşı ve çevresi var ve bu nedenle bizi çocuk ürolojisi üzerine prof.olmuş bir hocaya yönlendirdi. Yunus Söylet. medyada da zaman zaman ismi çıkıyor belki duymuşsunuzdur. Kendisine gittiğimizde bizden öncelikle voiding ve sinitgrafi istedi. (sintigrafi damardan enjektörle ilaç vererek böbreklerin yapısının incelenmesini sağlayan bir çekim.) bu işlemler sırasında ikinci kez hamile olduğum için bende çekimler esnasında kızımın yanına giremedim ve bağrışlarını dışarıdan duydum. çok üzücü onun için seni anlayabiliyorum. 🙁 neyse burada sağ böbreğinde reflunun kendini iyileştirdiği ancak böbreğe zarar verdiğini ve diğerine göre 10 mm daha küçük olduğu çıktı sol böbrekte ise reflu devam ediyordu. Sonuçları gösterdiğimizde Yunus bey sağ böbrek bitmiş gibi görünse de %90 devam ediyordur dedi ve bize 1 yıl koruyucu tedavi önerdi. Bu zaman içerinde düşük dozda antibiyotik ile böbreklerin zarar görmesini engelleyecek ve ateşli idrar yolları iltihabı geçirmesine de engel olacaktık. bu süre zarfında bir kez bile ateşli idrar yolları iltihaplanması geçirirse ameliyat olması gerekir demeyi de unutmadı tabii. Biz 1 yıl düzenli olarak ilaçları kullandık ve her ay da tahlil yaptırdık. Herşey mükemmeldi. Ama 1 yıl sonrasında tekrar voiding ve sintigrafi istedi. Bu seferkiler daha zor oldu çünkü büyümüş ve herşeyi anlar hale gelmişti. Çekimleri zar zor yaptırdık. Bu 1 yıllık zaman içerisinde de araştırmadığım kaynak kalmadı ve neler olabileceğini çok iyi biliyordum. Yeni çekimlerde sol böbrekdeki reflüda hiç bir iyileşme olmamış sağ böbrekte ise 3.derece reflü çıkmıştı. duyunca ne hala geldiğimizi tahmin edebilirsin sanırım. 🙁 doktora sonuçları göstermeye gittiğimizde ameliyat dicenden emindik ve dedi de. Hiç vakit kaybetmeden ameliyatı yaptırdık ve şuanda maşallah çok iyi. Sana bu kadar yazdıktan sonra başta da söylediğim gibi küçükken teşhis konulması büyük bir şans çünkü 1 yaşından önce bu hastalık tespit edilse ve tedavisine başlansaydı kızımın ameliyat olmasına gerek yoktu. çünkü Yunus beyin bize hep söylediği bişey vardı. Bebek vücudundaki organlar nasıl bebek konuşmayı yürümeyi yada yemek yemeği zamanla öğreniyorsa onlarda işlemlerini yapmayı zaman içerisinde daha iyi öğreniyorlar. Yani küçükken önlemi alırsan o organ kendini iyileştirebilir. Ben sana Yunus beyi şiddetle tavsiye ederim. Eğer bilgilerini almak istersen mailleşebiliriz. Ufak yakışıklıya acil şifalar size de güzel günler dilerim. Ayrıca sünneti hemen yaptırmanız çok iyi olmuş. 🙂

  Merhabalar, Pelin hn. Öncelikle hoşgeldiniz, bize yönlendiren arkadaşınıza da çok teşekkür ederiz bu yazıyı yazarken ki temel amacım da aynı sorunu yaşayan arkadaşlara ulaşabilmekti.
  Tecrübelerini zaman ayırıp paylaşmana öylesine sevindim ki.. Bize de hemen antibiyotik başlattılar, hatta onada bile tereddüt ettim sonuçta bebeğin hemen ilaca başlamasını istemiyorsun, uzamnalığı farklı çok yakın bir doktor arkadaşım sebebini biraz daha açık anlatınca tatmin oldum açıkcası. Size de çok geçmişler olsun, şükür atlatmışsınız sorunu. Yunus beyin bilgilerini almak için dönüyorum hemen size. Tekrar çok çok teşekkürler.

 14. geçmiş olsun… Benim kızıma da voiding yapılmışdı küçükken birinde 3 birinde 1 derece kaçak çıkmıştı. Sonra herhangi bir enfeksiyona dair önlem olsun diye düşük doz antibiyotik kullandı iki yaşına kadar. Bu teşhis acıbadem hastanesinde yapıldı keza tetkik ve tedavilerde orada oldu. Bütün uzmanlık dalları olduğu için şiddetle öneririmç Tekrar geçmiş olsun…

  İlkay’cım, geçmiş olsun size de. Antibiyotiğe biz de başladık o kadar uzun süreli olabileceğini düşünmemiştim ama koruma amaçlı olunca dozu çok düşük

 15. geçmiş olsun.keremcik çabucak iyileşir inşallah.
  yeğenim bedir aslan için de üfürüm teşhsi koyulmuştu.tedaylı kalp filminden sonra ciğeri ile kalbi arasında ki bir damarın ayrı olması gerektiği halde birleşik olduğu ortaya çıktı.büyüdükçe geçer dediler.j,her sene eko çekip takip ediliyor.
  inşallah kerem de iyi ellerde bir an önce iyileşir.

  — İnşallah Fatoşcum, üfürüm için bir doktora daha gideceğiz

 16. ÇOK ÇOK GECMIŞ OLSUN ÖZLEM HANIMCIM….KIZKARDESIM ÇOCUK DOKTORU….SORAYIM BUGUN AKŞAM…
  SEVGILER..

  — Selimecim çok sevinirim. Çok sağol

 17. ah canım ya, çok büyük geçmiş olsun.
  Benim bir arkadaşımın çocuğunda da benzer bir sorun olmuştu. Yaklaşık olarak 9 yıl oldu. Onunda oğluşu daha bebekti ve idrarında geri kaçma vardı. Hacattepe de ameliyat olmuştu. Şimdi 9-10 yaşında maşallah bir daha hiçbir sorun yaşamadılar ama annesinin o dönemde neler çektiğine yakından şahit oldum. İnsan psikolojik olarak çok etkileniyor.

  Allah güç ve hayırlı şifalar versin canım.

  Çok sağol, operasyona gerek kalmadan atlatırız inşallah. Arkadaşının o dönemini çok iyi anlıyorum

 18. En güçlü şifalar Kerem’i bulsun Özlem’cim.İnanıyorum ki,hepsini atlatacak annesinin metaneti ve sabrı ile…

  — amin Delfina’m

 19. Çok büyük geçmişler olsun, her iki rahatsızlık hakkında da malefes bilgim yok, sadece duacınızım :/

  — amin, çok sağol arkadaşım

 20. Sevgili Özlem dediğin bu hastalıkla bundan 3 veya 4 sene önce eltimin kızı ameliyat oldu. İzmir’de çok iyi bi doktor var.Kendisi profesör ve nefroloji dalı başkanı.Eltimin kızının hastalığını o bayan buldu. Kızımız ameliyat olduğunda daha 4 yaşındaydı.Allah’a çok şükür şu an bir şey yok.Eğer lazım olursa sana doktorun telefonunu veririm.Hatta eltime senin mail adresini verebilirim.Çünkü onlar epey deneyimli bu konuda.Çok geçmiş olsun canım.

  Sevgili Ebru çok çok teşekkür ederim. İzmir şu an bizim için uzak bir ihtimal öncelikle istanbul da bir kaç doktor belirledik. İlgin için çok sağol.

 21. sadece sabır ve geçmiş olsun diliyorum biz doğduğumuz gün aynı teşhisi koydular Ege Üniversitesinde tam 3 ay boyunca idrar geri kaçıyor böbrek genişliyor ileride ameliyat olması gerek şeklinde insanı bitirici bir dolu ay…..
  ama sonra istanbul TÜRK BÖBREK VAKFI ki Bahçelievlerdedir ve Cerrahpaşa Tıp Fak nde adını şuan hatırlayamadığım bir prof ki allah binkere razı olsun hemen voiding çekip sünnet olması erektiğini söylediler (ben voiding çektirmesem nasıl olur diye Böbrek Vakfına Gittim )En sonunda yaptırdık ve bitti artık düzenli olarak idrar kültürü veriyoruz Allahıma Şükür artık problem yok oğlum 4 yaşında şuanda herhalde bunu çekmeyen bilemez ama Allah düşmanıma bile göstermesin evladıyla ilgili bir kötülük

  Merhabalar, çok teşekkürler yorumunuz için. Biz doğar doğmaz sünnet yaptırmakla doğru yapmışız öyleyse. Voiding sonuçlarını 2 doktora göstereceğiz önümüzdeki haftalarda randevuları aldık, bizimki de operasyona gerek kalmadan atlatılır inşallah.

 22. hayatım çok çok geçmiş olsun. inşallah herşey yolunda gider.
  biliyorsun bizde de detaylı ultrasonda çıkmıştı, bu nedenle biz de cumartesi kontrol amaçlı yeniden ultrason çektireceğiz… umuyorum ki bir şeyciği çıkmaz defnenin böbreklerde…
  size de en kısa sürede acilll şifalar dliyorum.
  sevgiler,
  enhar

  — İnşallah Enhar’cım Defne de bir şeycik çıkmayacak. İçini ferah tut. Çok sağol ilgin için.

 23. özlem hanımcım,
  slmlar
  kızkardesım hamılelıkte fatal ultrasyon yaptırtarak bebektekı bu rahatsızlığın saptanabıleceğini söyledı….doğumdan sonra bellı perıodlarda doktora gıdılmesı ve antıbıyotık tedavısıo şartmış….ınşalalhh en kısa zamanda iyileşir kerem bebek…öpüyorum…sevgıler…..

  — Selime cim çok sağol ilgine, sonrasında bir uzman bir doktora gittik, birlikte sürekli kontrollu bir şekilde gideceğiz.

 24. merhaba özlem hanım hidronefrozla bizde 2 yıldan beri yaşıyoruz oğlum kerem arda için daha 3 aylıkken doktorlar ameliyat hidronefrozun 4.son evresindesiniz dediler. kendiliğinden iyileşme şansının ise düşük olduğunu.ama benim bulduğum doktor ve ona güvenmemiz sayesinde oğlumu ameliyattan kurtardık.istandulda yaşıyorsanız gitmenizi tavsiye ederi.akademik hospitalda doç .drç halil tuğtepe ye mutlaka gidin.marmara üniversitesinde ayrıca çalışıyor.biz arda 3 aylıkken tanıştık.ardanın 1 yıl sonraki ultrason sonucunu gördüğünde o da en az bizim kadar duygulandı.yani hemen ameliyat edelim diyen kasap doktorlardan değil.haftaya kontrolü için yine gideceğiz.gelişmelerden haberdar olmak isterim.şimdiden geçmiş olsun.

  Çok teşekkürler paylaşımınız için, biz de akademik hospital dan harika hn.a tedavi oluyoruz, ilk yaklşımı çok iyiydi, %80 kendiliğinden geçebileceği ihtimalini söyledi. 1 ay sonra 2. randevumuz var. İnşallah atlatır çocuklarımız. Doktor paylaşımınız için tekrar teşekkürler

 25. merhabalar, benimde 5 aylık bir oğlum var ve sizinle şikayetlerimiz aynı. fakat bayramda idrar tahlilimiz temiz çıkmadı malesef damardan antibiyotik aldık şimdi şuruba geçtik size yaptılarmı bilmiyorum ama bunlardan sonrada böbrek sintigrafisi falan çekilip aşamasına göre bizede koruyucu antibiyotik verecekler umarım benim oğlumda bu durumu bir an önce kendi kendine halleder .

 26. Merhabalar Münevver,
  Çok geçmiş olsun idrar testinin temiz çıkmamasına üzüldüm. Biz en baştan beri koruyucu antibiyotik kullanıyoruz. Dün kontrolümüz vardı, siteye daha detaylı yazacağım, sonuçlarda bir ilerleme olmadığı için böbrek sintigrafisine gerek görmedi şimdilik. Oğlunuz da bu durumu halledecek inşallah , sevgiler.

 27. benim yeni dogan bebegim var 10 aylık oldu adı berat cift taraflı hidronefroz teşhişi koyuuldu biz eşimle cok üzüldük bursada hakan erdogan cocuk neftrolojisi tavsiye ederim şu an gayet iyi allah şifa versin

 28. Fatih Bey, bebeğinizin iyi olmasına çok sevindik, tamamen atlattığımız günleri görelim inşallah.

 29. Merhaba Özlem Hanım,

  Öncelikle çok geçmiş olsun Kerem bebeğe. Umarım bir an önce sağlığına kavuşur.benim de 26 aylık bir oğlum var. henüz gebeliğin 34- 35. haftalarında hidronefroz tespit edildi ve doğumdan sonra da sağ böbrekte 3. derece VUR saptandı. biz de neredeyse iki yıldır her gece bir ölçek antibiyotik kullanıyoruz ve hastalığın kendiliğinden düzelmiş olmasını umut ediyoruz. Teşhis konar konmaz biz de oğlumuzu hemen sünnet ettirdik, idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmak için sünnet mutlaka gerekli diyor doktorlar. bugünlerde yeniden yani ikinci kez voiding ve sintigrafi yapılıp durumda bir değişiklik var mı yok mu görülecek. sizdeki reflünün derecesi anladığım kadarıyla daha düşük olduğu için kendiliğinden iyileşme olasılığı da daha yüksek ancak devamlı takip etmek gerekiyor. umarım bebişler bu hastalıkları tamamen atlatır ve sağlıklı birer yaşam sürerler ömür boyu.

 30. Beyza hn,
  Amin!
  bebişlerimizin sıkıntıyı atlatmaları en büyük dileğimiz.
  Bizim ki grade 2 . Ve bu yakınlarda yine kontrolumuz var, inşallah bebişlerin güzel haberlerini alacağız. Sevgiler bizden.

 31. Kocaelideki doktor acaba kim? bende şuan tereddütte kaldım ve benm 2,5 aylık kızım var ve kocaelide oturuyorum iyi bir doktor arıyorum doktorumu degişmek istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim ☺

 32. Neslihan Hanım, Geçmiş olsun öncelikle. Biz o dönemde Hidronnefroz kontrollerini İstanbul da yaptırdık. Diğer rutin kontrolleri için Acıbadem e gidiyorduk, doktorun adını hatırlayamadım:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir