Futbol Maçı Faaliyeti

Dünya Kupası’nda finale yaklaştığımız bu günlerde biz de futbolla ilgili bir faaliyet yapmak istedik. Bizim maç dünya kupası  final maçı olmasa da zorlu bir derbinin maçı oldu. Beşiktaş ve Galatasaraylı futbolcularla bir oyun tasarladık. Oyunumuzda plastik kaşıklar,karton, sulu ve kuru boyalar ve bir parça strafor kullandık.

Futbol sahamız için köpük uçak faaliyetinde bahsettiğimiz büyükçe bir strafor yani köpük parçası aldık. Straforu dikdötgen şeklinde kestik. Saha çizgilerini mumla çizip tüm sahayı suluboya ile boyadık. Mumla çizilen yerler sulu boyayla boyanmadığından beyaz çizgiler ortaya çıktı. Mumla buna benzer bir faaliyeti daha önce sürpriz boyamada da yapmış, çok eğlenmiştik.

Sahanın tamamı boyanınca kuruması için güneşe koyduk. Bu arada formaları hazırlamaya başladım. Önce beyaz kartona forma şeklinde bir kalıp çıkardım. Kalıbı kullanarak tüm futbolcu formalarını önlü arkalı çizdim. Üzerlerine bizim çocukların isimlerini ve ve forma numaralarını yazdım. Hepsini kuru boyalarla boyadık . Çocuklar başladı boyamaya, onlar usanınca boyamaktan ben devam ettim.

Kaşıkların yüzlerini önce buradaki kaşık kuklalarımız gibi yapmayı tasarlamış olsak da Oğuz Kaan’ın aklına gelen fikirle kendi fotoğraflarını yapıştırmayı tercih ettik. Çocukların vesikalık fotoğraflarından renkli fotokopi ile kopya aldık.

Futbol faaliyetimizle en çok ilgilenen Batu oldu, 3.5-4 yaş grubu erkek çocuk annelerine buradan duyurulur.

Kaşıkların üzerine çocukların yüzlerini ve önlü arkalı formalarını yapıştırdık. Bu arada farkettiniz mi formaların hepsini ters yapıştırdığımı?

Galatasaraylı futbolcuların hepsinin yüzleri fotoğraflı oldu, Beşiktaşlı futbolcuların yüzlerini ise cd kalemi ile çizdim.

Bu sahaya bir de hakem lazımdı. Sahanın yan tarafında üzerinde “HAKEM” yazılı formasıyla duran da babamız oldu. Top için renkli bir pinpon topu seçtik, tüm futbolcu kaşıkları saplarından sahaya yerleştirdik.

9 thoughts on “Futbol Maçı Faaliyeti

 1. alemsin güzelim ya nerelerden gelir aklına bir de üşenmeden üzerine fotolar kesip yapıştırmışlar
  çok orjinal bir fikir hepinizin ellerine sağlık

 2. Bayılıyorum sizin çocuklarla yaptıklarınıza. Hem elleri işe yatkınlaşıyor, hem zihinleri gelişiyor. ”Ben yaptım” ın tadına varıyorlar, zamanlarını da bilgisayar başında harcamıyorlar. Tebrik ederim.

 3. gerçekten keyifli dakikalr geçirmişler güzel bir fikir bende bu fikri birgün kullanabiliriz sebgiler izninizle sizin izleyiciniz olmak isterim sevgiler bend beklerim yenib ir blogçuyum desteklerinizi esirgemeyin bizlerdn sizin gibi büyüklari görünce daha bir feyzle sarılıyoruz bloglara 😀 sevgiler

 4. Çok keyifli bir faaliyet olmuş.Okurken bile eğlendim.ellerinize sağlık.

 5. Ne kadar güzel olmuş..maaşallah diyorum.
  Uzun zamandır faal bir izleyiciniz olamadım… bu aralar kötüyüm.çünkü 26 haziran cumartesi bebeğimi kaybettim. kalbi durmuş..aldılar benden. eşimle atlatmaya çalışıyoruz… bir gün anne olacağım inşallah ve ben de bir sürü güzel şey yapacağım yavrularımla..

 6. Befece; teşekkürler arkadaşım, bu çalışmalarda çocukların emeği büyük onlardan çok orjinal fikirler çıkıyor

  Havlu-dantel: teşekkür ederim, bu faaliyet kız çocuklarla da yapılabilir örneğin hayranı oldukları şarkıcı veya gruplarla bir sahne çok güzel olur diye düşündüm sen ne dersin?

  Nunu’cuğum çok teşekkür ederiz:)

  Mehtap’cığım teşekkürler:)

  Karmançormancı; çok üzüldük senin adına geçmiş olsun…ama sakın canını sıkma en kısa zamanda sen de yaşayacaksın anneliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir