Eki de Kim ?

Bir gün okuldan yaklaşık 10  adet A4 kağıdına çizdiği resimlerle geldi İrem. “Anne, bu Eki,  benim hayali arkadaşım” diyerek tanıştırdı bizi.  Bir çizim özürlü olarak, tüm çizimlerdeki karakterin aynı olmasına  hayran kaldım.  Pek öyle tedirgin olmayı gerektirecek hayali  bir arkadaş değil aslında, sanırım çizgi filmlerin etkisiyle hayali arkadaş uydurmuş O’nun her halini de çizmiş.  Eki ayakta,  koltukta oturuyor, tepetaklak duruyor, yatıyor,… gibi.  Odasındaki tüm resimleri kaldırıp panosuna sadece Eki resimlerini astı. Eki ismi nerden diye sormayın tamamen İrem’in uydurması, oyuncaklarına isim vermede çok ustadır bizim kız.

Böylece, oyunlarımızda, gezilerimizde, yemeklerimizde  bize eşlik etmeye başladı sevgili Eki.

Hayal arkadaşının örgü oyuncağı fikrine ise bayıldı İrem.  Ne renk olsun deyince, ” Anne, Eki beyaz  ya resimlerde, aynısı olsun işte.” dedi. Gözlerini özenle kendisi seçti. Örerken sürekli başımda bekledi. Örmediğimde  sitem etti.  Tüm bunlara rağmen benim örme sürem biraz uzadı ama olsun , artık sarılıp yatabiliyor ya minik Eki’sine önemli olan bu.

Örgü oyuncağın bitmiş halini ilk gördüğünde  çok sevindi. Dikkatle inceleyip eleştirdi sonra da ; biraz daha ince, biraz daha  uzun olmalıymış, kafası da daha büyükmüş aslında hayal arkadaşının.

Herkese gösterip anlatıyor  Eki’yi;

-Bu Eki

-Benim Hayal Arkadaşım

– Ben çizdim annem ördü yani.

İşte Eki’mizin hikayesi böyle. Bir kaç gün önce bir de “Osman” katıldı aramıza, O’nunda örgüsünü istiyor şimdi 🙂

Amigurumiciler için biraz detay vereyim yapılışı hakkında;

Eki’yi dikişsiz olarak tamamladım, dikme işi pek sıkıcı biliyorsunuz. Kolları direk kafadan ayırdığım ilmeklerle devam ettirdim, alttaki kuyruk kısmını da aynı şekilde ördüm. Gözler,  Hayal Arkadaşlarım pasajdan.

13 thoughts on “Eki de Kim ?

 1. Çok şirin olmuş.yeni bir kahraman yaratmışsınız sevgili irem’le.aklınıza ve emeğinize sağlık her ikinizin de.sevgiler.

 2. Kızınız tasarımcı olma yolunda hızla ilerliyor desenize. Bakın yaptığınızı eleştirmiş bir de.Ama yüzünden de memnuniyeti çok belli oluyor. Elinize sağlık. Sevgiler.

 3. ne şanslı bi çocuk irem. hayal arkadaşı becerikli annesi sayesinde gerçekten yanında artık.. 🙂

 4. Çok güzel bir arkadaşmış bu Eki 🙂
  bayıldım çizimlerine de..

 5. Nedret Abla, çok teşekkürler.

  Mehtap, yeni kahramanımız Eki, Eki’nin arkadaşları da gelecek sanırım ardından

  GülCan, güzel sözlerin için sağol.

  Zehra, çizimleriyle beni kıskandırıyor kızım, çok sağol

 6. aaa ne demek Eki de kim. Eki pek mühim bir şahsiyettir. Nazlı da çok isim verirdi oyuncaklarına. Ama en güzel bebeğine benim en sinir olduğum tanıdığın en sinir olduğum torunun ismini vermesi şartmıydı:(
  Sevgiler Eki^ye ve İrem’e

 7. Lale abla, nerdeyse tüm oyuncaklarını ismiyle biliyoruz biz. Nazlı’nın bebeğine verdiği isim kötü olmuş tabi, sevgiler

 8. Eki’ yi ben çok sevdim. Çok şeker bir arkadaş olmuş. İrem çok yaratıcı ve tatlı maaşallah..öpüyorum onu burdan sanal da olsa:)

 9. haha:) çok şekermiş kızınız, nazar değmesin;) bu arada tasarıma da bayıldım, muji’nin oyuncaklarına benzettim;) bence ciddi ciddi eğilmelisinz bu işe 🙂

 10. Çocukların hayali arkadaşları zararlı değil aksine yararlıdır onlar bahsettikçe varlığı sayılmalıdır. Ekiyi vucuda getirmen harika birşey o yüzden. Kızımda isimler konusunda harikadır İrem gibi .ellerine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir