CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Cumhuriyetimizin kuruluşunun  85. yıldönümü.

Tüm ulusumuzun Cumhuriyet bayramını kutluyoruz.

Atatürk’ün bundan tam 81 yıl önce 20 Ekim 1927 de yapmış olduğu Gençliğe Hitabe’yi okudukça bugün ne kadar doğru olduğunu daha iyi anlıyoruz.

GENÇLİĞE HİTABE

Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini , ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahili ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve Cumhuriyet’ini müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkan ve şerait çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar , bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve delalet ve hatta hiyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle   tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olsuğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

14 thoughts on “CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

  1. Atatürk’e minnettar olduğumuzdan zaten çok seviyoruz ama onu anlamaya çalışınca hayran olmamak elde değil Türk olmasanız da. Ben İstiklal Marşı’nı her dinlediğimde söylediğimde ağlarım, bu kadar güzel bir özet olur.

  2. Atatürk ne kadar ileri görüşlüymüş ki yazdıkları nasıl günümüze uygun ,
    gençliğe hitabe çok anlamlı okurken dinlerken sarsılıyorum ….
    bayramımız kutlu olsun….

  3. Cumhuriyetimizin payidar kalması, sadece belli başlı siyasi ya da etnik gruplar tarafından değil tüm halkımız tarafından benimsenmesi ve demokrasinin de gereklerini yerine getirmesi dileğiyle?

  4. Cumhuriyetimizin 85. yılı tüm Türkiye için kutlu olsun…Atamızın ne kadar ileri görüşlü olduğunu günüzmüzde rastladıkça daha iyi anlıyoruz.Ama hala gafletde olan bir topluluk var ki Allah’tan onlara biraz daha vicdan diliyorum…

  5. Cumhuriyet içinde yaşamak dileğiyle nice bayramlara kızlar

  6. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk. Bırakır mıyız bu ülkeyi aymazlara? Bırakmayııızzz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.