Corian Tezgah Kullanımı ve Servis Takımım.

Mutfağını yaptırmadan evvel epey bir mutfakçı gezdim. Hayalimdeki tezgahın bembeyaz pırıl pırıl olmasını istediğimi belirttiğimde hepsinin ortak önerisi Corian tezgah oldu. Görsel güzelliğinin yanında bakteri barındırmama özellliği, süpürgelikleri gibi montaj yerlerinin belli olmaması, benim mutfak tezgahımda corian ı seçmemde çok etkili oldu. O kadar geniş bir renk ve hatta desen skalası var ki malzemenin; seçmekte zorlanıyor insan, ama dedim ya benim tercihim en başından beri beyazdı zaten.  Corian mazleme seçtiğinizde beyaz olmasının bazı avantajları var. Bir kere kendi renginde tutkalı var beyazın, dolayısıyla birleşme yeri hiç belli olmuyor, başta siyah corian olmak üzere bir çok renkte tutkal az da olsa belli oluyormuş.

Kullanılışı aslında çok kolay; nemli bezle silip ardından kuruladığınızda tertemiz oluveriyor. Ama zorlukları da yok değil: Malzeme çok hassas olduğu için çabuk çizilebiliyor, tezgahın üzerinde bıçakla birşey kesmemek gerek çünkü corian ın iki düşmanından biri bıçak kesikleri, diğeri ise ateşten henüz indirilmiş sıcak tencere.  Sürekli kesme tahtası kullanacaksınız ve yufka gibi büyük parçaları da tezgah üzerinde kesmeyeceksiniz. Tencere koyabilmek içinse ben, ocağımın yanına beş sıra metal çubuk gömdürerek kendinden nihale yaptırmakla çözüm buldum.

Bakımı da kolay corian ın: Üzerinde oluşabilecek ufak tefek çizikleri krem deterjan sürdüğünüz süngerle dairesel hareketlerle silerek yok edebiliyorsunuz. Yine de başedemediğiniz daha derin çizikler ve izler oluştuysa corian servisini arıyor zımpara yapmalarını istiyorsunuz. Bu işlemi defalarca yaptırabilirsiniz; fazlaca toz temizlemeyi göze alabiliyorsanız tabi. Neticeye gelirsek, zor ama güzel malzeme corian. Benim gibi gülü seviyorsanız dikenine katlanmaya razı olacaksanız, kesinlikle yaptırın. Başka birşey yerini tutmuyor..

Tezgahla beraber duvara birleşik yarımada bir de masa yaptırdım coriandan. Malum, çocuklu evde çiziklerden koruması da zor , üzerinde örtü  kaydığı için daha önce yapmış olduğum amerikan servislerini kullanıyordum. Mutfak dolaplarıma daha çok uyacağını düşünerek kahverengi deriden yeni servisler yaptım. Çapı 38 cm olan bir reklam kartonunu kalıp olarak kullandım. Derinin arkasından çizip kestikten sonra etrafından bir sıra dikiş geçtim. Hem kaymıyor, hem silinip yıkanabiliyor, böylece tezgahımı da çizilmekten korumuş oluyorum.

3 thoughts on “Corian Tezgah Kullanımı ve Servis Takımım.

  1. Corian Tezgah seçiminizden dolayı tebrik ederiz. Corian ile ilgili deneyim ve düşüncelerinizi çok güzel aktarmışsınız.
    Corian Tezgah imalatı yapan bir firma olarak son kullanıcı ağzından böyle dikkatli değerlendirmeler okumak çok keyifliydi.
    Corian artık çok daha kolay erişilebilir fiyatlarda.
    Corian Tezgah Fiyatlarımız hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  2. Ben de bu tezgahtan yaptirdim ama bana verilen leke tutmaz garantisine ragmen tabak bile koysam altinin izi kaliyor ve cikmiyor.yaptirdigim yeri defalarca aramama ragmen 400 tl bakim parasi talep ederek cozum saglayacaklarini soylediler.ben bu urun leke tutmuyor diye aldim 10 yillik garantiyi neden veriyorsunuz o zaman..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir