ÇOCUKLARIN SORULARI

çocuk merakı Arabada , özellikle uzun yollarda bize kendi çocuk şarkılarını (Bu konuda bence en güzeli TRT çocuk şarkıları arşivi ) dinlettiren kızım son zamanlarda bizim dinlediğimiz müziklere dikkat kesilmeye başladı.

Takıntı şarkımız ise ; ” Benim Adım Ebruli- Biraz Gerçek Biraz Rüya”. Ezginin Günlüğü’nün 25. yıla özel, farklı sanatçılar tarafından seslendirilen şarkılarından oluşan “Çeyrek ” albümünde , sevgili hemşerim, Yaşar’ın söylediği şarkı.

İlk önce nakarat ezberlendi doğal olarak ve sorular başladı;

– Anne bunu kim söylüyor?

– Yaşar

– Anne ama benim adım “Ebruli” diyor, niye ?

Sonra şarkının ” sen unut geçmişini, ben aklımda tutarım” sözüne takıldı.

– sen unut geçmişini ne demek?

-yani küçüklüğünü unut diyor

– anne ama ben zaten unutukum (unutukum kelimesini nerden bulduysa?), sen aklında tut tamam mı? Mesela mavi çıngırağımla birlikte oynadığımı unutukum ( Mavi çıngırakta ilk aldığım oyuncaktır, bebeklik oyuncaklarıyla birlikte kaldırdım, arada kutuyu karıştırırken buluyor tabi.)

Aslında çocukların her şeyi sorma ve anlama çağında, tüm sorulara verilecek cevabınız varsa keyifli. Kavramlar ve sözcükler üzerinde sizin de tekrar düşünmenizi sağlıyorlar. Cevap verememek ise sıkıntı oluyor. Ama ne olursa olsun yalan yanlış cevap vermemek gerekiyormuş. Tekrarlayan sorularla bunu çok iyi test ediyorlar, yumurcaklar.

Kitap ve cd lerin etkisiyle uzayı, yıldızları, güneşi merak ediyor bir de, “ben uzaya gidecem büyüyünce ” diyordu geçen gün. Bende “ben gidemem, sen inşallah gidersin” diyordum, bana ne dese beğenirsiniz;

-anne yoksa korkuyor musun uzaya gitmekten?

“evet” dedim artık, yalan da değil hani.

Gece uykusundan uyanıp süt istediğinde bile soru sorma potansiyeli olabiliyor, geçende uyku arası bana “aşkolsun ne demek ” diye soruyordu, o saatte “uyu, sonra konuşuruz ” demeyi tercih ettim ama kurtuluş yok tabi sabah

“anne aşkolsun ne demek?”

sorusuyla açtı gözlerini.

Bitmez çocukların soruları ve merakı ve zaten hiç de bitmesin!

7 thoughts on “ÇOCUKLARIN SORULARI

 1. Çok tatlı oluyor bu çocuklar gerçekten. hele sorularıyla?Bu kadar soru sormasına izin vermeniz onun için çok yararlı sizi tebrik ediyorum.

 2. çocuklar ve soruları :))
  bu dönemi atlattın mı işin kolay
  ama bu dönemde sabırla cevap vermen gerekiyor
  kolay gelsin şekerim sana
  güzel kızını da öptümmm

 3. Uyyy yerim ben onlari:)Bu arada onlarin melek oldugunu ve geldikleri yerin bilgisi ile soru sorduklarini unutmamak lazim:)

 4. :))) Aynı şeyleri biz de yaşıyoruz şu sıralar. Soru sormaktan çok söylediklerimizin anlamlarına takılıyor. “Her tarafım kırılıyor” dedim dün ödü koptu; babasından “annemin her tarafı kırılıyormuş, birşeyler yap” diye yardım istedi :)) Alem oluyorlar.

 5. Evet evet, hiç bitmesin!:)
  Ben böyle diyalogları okuyunca oğlumun bir an önce konuşması için daha da sabırsızlanıyorum. Benim gibi bir gevezenin oğlu 19 aylık ve henüz birkaç hafta önce ‘anne’ dedi, düşün artık üzüntümü.:P

  Aslında çocukların ısrarla sorduğu sorularla onların eğilimi daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum. Mesela bu minik prenses dile karşı ilgili demek ki. İnşallah iyi bir edebiyatçı ve/veya dil bilimci falan olur. (Tabii sizin hayalinizde başka meslekler varsa ona ek olarak.;-))

 6. ÇOCUKLARA SABIRLA CEVAP VERMEK ÇOK ÖNEMLİ GALİBA.YİĞENİM 2,5 YAŞINDA AMA ŞİMDİDEN HERŞEYE NEDEN?? SORUSUNU SORUYOR.BİRDE NEDİR BU??? 🙂

 7. ne kadar sorsalar o kadar iyi. Bizim kızlar da birer soru bankasıydılar . Hiç unutmam bir gün vapurdayız. karı koca , yanımız da da Nazlı. Henüz 3-4 yaşında falan olmalı. Karşımız da da bir bey gazete okuyor. Vapur kıyıya yanaştı, inmek için kalkarken , o bey bize- sizi kutlarım çocuklar dedi, hep böyle olu. Bu çocuk da çok başarılı olacak. Yani o kadar soru sormuş ki Nazlı bzie, bzi de öyle sabırla cevaplamışız ki adamcağız dumura uğramış . Kolay gelsin diyorum size)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir