Cocuk, faaliyet, annelik, çocuklaçocuk, el becerisi, hobi, el yapımı oyuncaklar, el yapımı hediye fikirleri, çocukların kitaplığı, yemek tarifleri

80 responses

 1. ŞEYMA
  11 Şubat 2009

  Merhaba,
  Ben bu meyvenin tadına baktım.Çok nefis.Sulu bir meyve.Yedikçe yediriyor
  Oturup 1 kilo yersiniz.Pariste bulunduğum süre içerisinde yemiştim.Ülkemizde yetiştiğini bilmiyordum.Sizin sayenizde öğrendim.Yerken kabuğunu soyuyorsunuz.O enfes meyveyi ağzınıza atıyorsunuz.Yenidünya gibi içinde çiviti var.Tatmanızı tavsiye ederim.İsmi liçi,lichi olarak fransızcası.

  kabuklu bir meyve değil bu aslında ama sulu ve nefis oldugunda hemfikiriz

  Cevapla

 2. hasan
  5 Nisan 2009

  iyi akşamalar
  ben inebolu da oturmaktayım. bu meyveyi ben de çok severim. ormanlık yerlerde bu meyva aynı dağ çilekleri gibi bulunur. ben size bu meyvanın adını söyliyeyim
  İNEBOLU da oturanların çoğu ve pazarda satan satıcılarda bu meyve yi bu adla anarlar.
  herkezin tatması dileğiyle. ormanlarımız yok olmasın bu tür ne bitki lerimiz var
  elele verelim

  Cevapla

 3. hasan
  5 Nisan 2009

  Meyvanın adı MOMGİLE yiyenlere afiyet olsun.

  Cevapla

 4. hasan
  5 Nisan 2009

  şeyma arkadaşımızın dediği de doğru ben bilim teknik kartlarında gördüm.adı bu şekilde biliniyor ama biz Türkiye de Kastamonu nun inebolu ilçesinde bu meyvaya MOMGİLE diyoruz.ben bu meyvayı ormanda dalından alıp o şekilde yiyiyorum.kabuğunu çekirdeğini çıkarmaya gerek kalmıyor.iyi akşamalar…

  Cevapla

 5. feraye
  8 Nisan 2009

  Merhaba,
  Tesadüf sonucu dolaşırken yazılarınıza denk geldim ve çok ilgimi çekerek,beğenerek okudum sayfalarınızı. Ellerinize sağlık. İneboluda doğup büyüyen ve Ankarada yaşayan gerçek bir İneboluluyum diyebilirim kendim için. Memleketimin hayranıyım. Resimdeki meyve bahçelerde ve dağlarda yetişen mongele meyvesidir. Dalından kopartıp yenilir.Pasta süslemek için pek kullanılmaz sanırım. Dışındaki pütürlükler biraz serttir. Doğal olarak kopartıp yiyeceksiniz yada benim gibi deneme amaçlı reçel yaparken marmelta çevirip marmelat yapacaksınız. Tadı sanki 7 meyvenin tadını karıştırıpte yapılmışcasına leziz olmuştu. Herkez muz diye iddia etsede mongeleydi..

  Feraye Hanım hoşgeldiniz sitemize…kısmen hemşeri sayılıyoruz ne güzel:)) İnebolu çok güzel bir yer her türlü meyvenin en güzeli yetişiyor ustelik de çok bol…Bu meyveyi biz İnebolulu teyzemizden öğrendik mamikile diye, ama farklı isimlerini de duyuyoruz. Pasta malzemesi olarak da kullandık aşağıdaki linkte görebilirsiniz. Bir de reçelini yaptık gerçekten bir çok farklı lezzeti içinde barındırıyor, biraz muz biraz çilek, tadına doyum olmuyor…sevgiyle kalın hoşçakalın:)

  mamikile süslemeli pastalar

  Cevapla

 6. Cabir bas
  19 Nisan 2009

  Ekranda fransizca sitelerde dolasirken sertifik bilgiler iceren bir siteden ôgrendigime gôre bu gûzel meyvenin ciceginden arilar bal yapiyormus balinin pek sûper olmadigi fakat bali afrodiziyak oldugundan italyanlarin ragbet ettigi bir bal imis bilgilerininize sunarim

  Cevapla

 7. nuray
  9 Temmuz 2009

  bende biliyorum az yemedik istanbula gelince yiyemez oldukçok güzeldir ahhhhhh ben köyümü özledimmmmmmm

  Cevapla

 8. neslihan
  18 Ağustos 2009

  slm
  evet ben bu meyveyi tanıyorum ve adınıda biliyorum.Bu meşhur meyvenin adı kocayemiş lezzetli ve güzel bir meyvedir.Özellikle çiğ olarak tüketilir fakat ben marmelatını,reçelini yapıyorum ve kullanıyorum.Bu meyve beni herzaman çocukluğuma götürür…

  Cevapla

 9. ZEYNEP
  7 Eylül 2009

  Ben de davulga diye biliyorum ismini. Çocukken 1 – 2 kere yedim ama çok da sevmemiştim doğrusu. Dışı kum gibi gelmişti bana 🙂

  Cevapla

 10. afet coşkunsu
  13 Eylül 2009

  şilenin köylerinde var biz herseneyeriz fazla yediyinde sarfoş yapıyordiyorlar. çokyumuşak ve dikenli gibi çok güzel

  Cevapla

 11. serpil tk
  12 Aralık 2009

  merhabalar

  sitenizi Cafe Fernando da gördüm. bu meyva ilgmi çekti hiç görmemiştim. İstanbulda bulmak mümkün mü zamanı nedir bilginiz varmı?

  Cevapla

 12. aysun
  29 Aralık 2009

  meraba ya bunun isminı cok duydm ve bı kac kez tatdım recelını bılen varsa anlatsın

  Cevapla

 13. static
  29 Temmuz 2010

  selam. bu yemiş istanbul’da bol hem de inanılmaz derece bol bulunuyor.inşallah böyle de devam eder.kavacık acarlar’dan şile’ye doğru kalan çok uzun bir alanda özellikle kasım ayında(3 ay bulmak mümkün)bolca bulunur.aracınızla geçerken görebilir ve hatta durup dilediğiniz kadar toplarsınız. bu sene(2010)yok.sebebi nedir bilmiyorum.

  Cevapla

 14. şarapçı
  26 Ekim 2010

  selam. evet marmara’nın güney kıyıları da bu meyvelerle dolu. tabi ormanlık alanlarda. kocayemiş derler yörede. reçeli yapılmaz marmelata dönüşür. içi gevşek ve sarıyken toplananlar bile 2 gün içinde olgunlaşır ve pelteleşir. reçel denemesi için hataylıların kabak tatlısı yöntemi denenirse (sönmüş kirece yatırıp sertleştirme) olma ihtimali var mıdır bilemiycem. güzel, tamamen organik idrar yolları ve böbreklerdeki kum için faydalı olduğu söyleniyor.

  Cevapla

 15. dilan
  18 Kasım 2010

  meyvenin adı dağ çileği yada kocayemiş.ben bodrum civarında oturuyorum.buralardada var tuzla civarında.dün biraz topladım .lezzetli bir meyve.duydumki reçelide yapılıyormuış.ama tarifini bulamadım.sanırım yeşilken toplanıp reçel yapılıyormuş.

  Cevapla

 16. veysel ateş
  27 Kasım 2010

  Reçelini de yaptım. kıvamını tutturunca güzel oluyormuş. Ada’da BAŞAK Restaurant’ta verilen kahvaltıda ikram edilmektedir. veysel ateş.

  Cevapla

 17. esra
  30 Mart 2011

  Balıkesirliyim.bizim burlarda da çok olur.davulga denir.

  Cevapla

 18. Recep Odacı
  27 Mayıs 2011

  Selamlar… evet gelelim bu yabani meyvenin adına.
  Literatör de adı ”Kocayemiş” olarak geçse de yöre yöre başka ad la anılır. Benim memleketim olan Sakarya ili
  Hendek ilçesin de bu yabani meyvenin adı ”BEYLEDİN”
  diye geçer. Hele tamamen olgunlaşınca tadı çok güzel olur reçelide yapılır. çocukken dağlara gittiğimizde yerdik Babalarımız fazla yemeyin tutar derdi hakikaten fazla yendiğinde bal tutması gıbi oluyor sanırım bu tatlı meyvenin alkol oranı yüksek ondan olabilir

  Cevapla

 19. ferruh
  15 Ağustos 2011

  Ben ineboludan ferruh bu meyvenin ismi ineboluda mumgile dir yemenizi tavsiye ederim

  Cevapla

 20. hanende
  17 Eylül 2011

  bizde yani İzmır’de dağ çileği olarak satılır gazete kağıdından yapılan hunilerde çünkü çabuk ezilir:))

  Cevapla

 21. alpay şengül
  17 Kasım 2011

  sevgili yorumcular bu meyvenin ismi gocayemiş veya dağ çileyi ender bir meyedir bir arkadaşın dediğ gibi avuç avuç yerseniz sarhoş olursunuz .ayılar bunu çok sever ormanda sarhoş ayı görürseniz normaldır dağçileği yemiştir. idrar söktürücüözelliğinin yanı sıra bir sürü yararı vardır :özellike böbrek iltihaplarına söktürür zengin C vitamini ve bol tanin içerir. taze yenir reçeli yapılır. olgunları çok narindir kolay ezilir.

  Cevapla

 22. erdogan
  28 Aralık 2012

  Selamlar….. Biz SAKARYA lıyız… ve KOCAYEMİŞ deriz… 🙂 SİNOP lularda BİLYEDİN DİYORLAR… :)) enfes….TADANLARA AFİYET OLSUN

  Cevapla

 23. eray
  29 Eylül 2013

  Biz Bungele diyoruz :))) bazen de mumgele dediğimiz olmuyo değil 😀

  Cevapla

 24. inci
  31 Ağustos 2014

  Merhaba

  Sinop ,türkeli’li birisi olarak bu meyvayı çok iyi biliyorum.Meyvanın adı bilyedin’dir .Köyümüzde Kisaca billedin 😉 derler olgunlaştığında lokum gibi yumusak olur,çok lezzetlidir,fakat dışı soyulabilen bir meyva değildir ,dısı kırmızı purtüklü ,içi sarımsı bir renktedir,ve kabuğu yoktur,sadece dışı renklidir.bizim köyümüzde dağ bayır bu meyvanın ağacı ile doludur.

  Cevapla

 25. Abanalı
  13 Ekim 2014

  Kastomonu Abana’da da mamıkile deniyor. Yabani olarak bol miktarda bulunmakta. Latince adı Arbutus unedo. Türkçe’de Koca yemiş olarak ayrık yazılıyor. 5-6 metre civarındaki ağacının dalları gayet sert. Dallarının yassı olmaları sayesinde balta vs. sapı olarak kullanmaya uygundur. Son yıllarda mevsiminde İstanbul pazarlarda da az miktarda görünmeye başladı.

  Cevapla

 26. Ali degirmenci
  18 Aralık 2014

  Ben abananin köyünden bu meyveyi cok seviyorum bizde mamikile deriz almanyada arkadaslarada tanitiyorum cok güzel bir meyve

  Cevapla

 27. Nalan Gület
  24 Kasım 2020

  Yıllar sonra ; bu ağaç çileğini google a sorarken sevgili çocukla çocuk yolum blogunuza düştü.2007 de blog yapmaya özenirken benim blog öğretmenlerim olmuştunuz.Bu vesile ile blogculuğu öğretenlerim olarak öğretmenler gününüz kutlu olsun diyorum.
  .Hâlâ blog yazıyormusunuz bilmiyorum ,ben de pek yazmıyorum..Keşje o günlere dönebilsek .Sevgiler.

  Cevapla

  • ata kullanici
   13 Aralık 2020

   Asıl biz kutlarız, sizden ne çok şey öğrendik.

   Cevapla

 28. Nalan Güler
  24 Kasım 2020

  Yıllar sonra ; bu ağaç çileğini google a sorarken sevgili çocukla çocuk yolum blogunuza düştü.2007 de blog yapmaya özenirken benim blog öğretmenlerim olmuştunuz.Bu vesile ile blogculuğu öğretenlerim olarak öğretmenler gününüz kutlu olsun diyorum.
  .Hâlâ blog yazıyormusunuz bilmiyorum ,ben de pek yazmıyorum..Keşje o günlere dönebilsek .Sevgiler.

  Cevapla

  • ata kullanici
   13 Aralık 2020

   Nalan Abla merhaba. Çok mutlu olduk haber aldığımıza… Eski sıklıkta yazmıyoruz. Ama instagramı bu yıl aktif olarak kullanıyoruz. Sevgiler bizden..

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top
mobile desktop