BU MEYVEYİ BİLEN VAR MI?

İnebolu Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biridir. Denizi ve ormanları çok güzeldir İnebolu’nun. İklim koşulları da çok farklı ve çok çeşitli bitkilerin yetişmesine sebep olur. Çöp diksen yaprak verir derler, o denli bereketlidir toprakları.

Biz çok şanslıyız ki sevgili babaannemiz İnebolu’ludur ve  memleketine her gittiğinde bize oradan sepet sepet yiyecekler getirir. Son gelişinde yine sepetler dolusu yiyecekler getirmiş. Neler yokki içlerinde incir, ceviz, fındık, mısır, fasulye, bezelye. Bir de bu meyveyi getirmiş ki, ne gördüm daha önce ne de duydum ismini.

İri bir kiraz büyüklüğünde olan meyvenin hafif bir aroması var, biraz frambuaza benzese de onun kadar aroması yoğun değil. Olgunlaştığı zaman yumuşuyormuş , o zaman yenebiliyor, olmamış hali sert ve tatsız.

Mamikile ymiş adı ama İnebolu halkı arasında ki ismi mi bu yoksa başka ismi var mı bilmiyorum. Arama motorlarından da aradım internette ama hiç bir bilgiye ulaşamadım.

Eğer bilen, duyan ya da daha önce görmüş olan varsa söylesin de biz de öğrenelim.

80 thoughts on “BU MEYVEYİ BİLEN VAR MI?

 1. Merhaba,
  Ben bu meyvenin tadına baktım.Çok nefis.Sulu bir meyve.Yedikçe yediriyor
  Oturup 1 kilo yersiniz.Pariste bulunduğum süre içerisinde yemiştim.Ülkemizde yetiştiğini bilmiyordum.Sizin sayenizde öğrendim.Yerken kabuğunu soyuyorsunuz.O enfes meyveyi ağzınıza atıyorsunuz.Yenidünya gibi içinde çiviti var.Tatmanızı tavsiye ederim.İsmi liçi,lichi olarak fransızcası.

  kabuklu bir meyve değil bu aslında ama sulu ve nefis oldugunda hemfikiriz

 2. iyi akşamalar
  ben inebolu da oturmaktayım. bu meyveyi ben de çok severim. ormanlık yerlerde bu meyva aynı dağ çilekleri gibi bulunur. ben size bu meyvanın adını söyliyeyim
  İNEBOLU da oturanların çoğu ve pazarda satan satıcılarda bu meyve yi bu adla anarlar.
  herkezin tatması dileğiyle. ormanlarımız yok olmasın bu tür ne bitki lerimiz var
  elele verelim

 3. şeyma arkadaşımızın dediği de doğru ben bilim teknik kartlarında gördüm.adı bu şekilde biliniyor ama biz Türkiye de Kastamonu nun inebolu ilçesinde bu meyvaya MOMGİLE diyoruz.ben bu meyvayı ormanda dalından alıp o şekilde yiyiyorum.kabuğunu çekirdeğini çıkarmaya gerek kalmıyor.iyi akşamalar…

 4. Merhaba,
  Tesadüf sonucu dolaşırken yazılarınıza denk geldim ve çok ilgimi çekerek,beğenerek okudum sayfalarınızı. Ellerinize sağlık. İneboluda doğup büyüyen ve Ankarada yaşayan gerçek bir İneboluluyum diyebilirim kendim için. Memleketimin hayranıyım. Resimdeki meyve bahçelerde ve dağlarda yetişen mongele meyvesidir. Dalından kopartıp yenilir.Pasta süslemek için pek kullanılmaz sanırım. Dışındaki pütürlükler biraz serttir. Doğal olarak kopartıp yiyeceksiniz yada benim gibi deneme amaçlı reçel yaparken marmelta çevirip marmelat yapacaksınız. Tadı sanki 7 meyvenin tadını karıştırıpte yapılmışcasına leziz olmuştu. Herkez muz diye iddia etsede mongeleydi..

  Feraye Hanım hoşgeldiniz sitemize…kısmen hemşeri sayılıyoruz ne güzel:)) İnebolu çok güzel bir yer her türlü meyvenin en güzeli yetişiyor ustelik de çok bol…Bu meyveyi biz İnebolulu teyzemizden öğrendik mamikile diye, ama farklı isimlerini de duyuyoruz. Pasta malzemesi olarak da kullandık aşağıdaki linkte görebilirsiniz. Bir de reçelini yaptık gerçekten bir çok farklı lezzeti içinde barındırıyor, biraz muz biraz çilek, tadına doyum olmuyor…sevgiyle kalın hoşçakalın:)

  mamikile süslemeli pastalar

 5. Ekranda fransizca sitelerde dolasirken sertifik bilgiler iceren bir siteden ôgrendigime gôre bu gûzel meyvenin ciceginden arilar bal yapiyormus balinin pek sûper olmadigi fakat bali afrodiziyak oldugundan italyanlarin ragbet ettigi bir bal imis bilgilerininize sunarim

 6. bende biliyorum az yemedik istanbula gelince yiyemez oldukçok güzeldir ahhhhhh ben köyümü özledimmmmmmm

 7. slm
  evet ben bu meyveyi tanıyorum ve adınıda biliyorum.Bu meşhur meyvenin adı kocayemiş lezzetli ve güzel bir meyvedir.Özellikle çiğ olarak tüketilir fakat ben marmelatını,reçelini yapıyorum ve kullanıyorum.Bu meyve beni herzaman çocukluğuma götürür…

 8. Ben de davulga diye biliyorum ismini. Çocukken 1 – 2 kere yedim ama çok da sevmemiştim doğrusu. Dışı kum gibi gelmişti bana 🙂

 9. şilenin köylerinde var biz herseneyeriz fazla yediyinde sarfoş yapıyordiyorlar. çokyumuşak ve dikenli gibi çok güzel

 10. merhabalar

  sitenizi Cafe Fernando da gördüm. bu meyva ilgmi çekti hiç görmemiştim. İstanbulda bulmak mümkün mü zamanı nedir bilginiz varmı?

 11. meraba ya bunun isminı cok duydm ve bı kac kez tatdım recelını bılen varsa anlatsın

 12. selam. bu yemiş istanbul’da bol hem de inanılmaz derece bol bulunuyor.inşallah böyle de devam eder.kavacık acarlar’dan şile’ye doğru kalan çok uzun bir alanda özellikle kasım ayında(3 ay bulmak mümkün)bolca bulunur.aracınızla geçerken görebilir ve hatta durup dilediğiniz kadar toplarsınız. bu sene(2010)yok.sebebi nedir bilmiyorum.

 13. selam. evet marmara’nın güney kıyıları da bu meyvelerle dolu. tabi ormanlık alanlarda. kocayemiş derler yörede. reçeli yapılmaz marmelata dönüşür. içi gevşek ve sarıyken toplananlar bile 2 gün içinde olgunlaşır ve pelteleşir. reçel denemesi için hataylıların kabak tatlısı yöntemi denenirse (sönmüş kirece yatırıp sertleştirme) olma ihtimali var mıdır bilemiycem. güzel, tamamen organik idrar yolları ve böbreklerdeki kum için faydalı olduğu söyleniyor.

 14. meyvenin adı dağ çileği yada kocayemiş.ben bodrum civarında oturuyorum.buralardada var tuzla civarında.dün biraz topladım .lezzetli bir meyve.duydumki reçelide yapılıyormuış.ama tarifini bulamadım.sanırım yeşilken toplanıp reçel yapılıyormuş.

 15. Reçelini de yaptım. kıvamını tutturunca güzel oluyormuş. Ada’da BAŞAK Restaurant’ta verilen kahvaltıda ikram edilmektedir. veysel ateş.

 16. Selamlar… evet gelelim bu yabani meyvenin adına.
  Literatör de adı ”Kocayemiş” olarak geçse de yöre yöre başka ad la anılır. Benim memleketim olan Sakarya ili
  Hendek ilçesin de bu yabani meyvenin adı ”BEYLEDİN”
  diye geçer. Hele tamamen olgunlaşınca tadı çok güzel olur reçelide yapılır. çocukken dağlara gittiğimizde yerdik Babalarımız fazla yemeyin tutar derdi hakikaten fazla yendiğinde bal tutması gıbi oluyor sanırım bu tatlı meyvenin alkol oranı yüksek ondan olabilir

 17. Ben ineboludan ferruh bu meyvenin ismi ineboluda mumgile dir yemenizi tavsiye ederim

 18. bizde yani İzmır’de dağ çileği olarak satılır gazete kağıdından yapılan hunilerde çünkü çabuk ezilir:))

 19. sevgili yorumcular bu meyvenin ismi gocayemiş veya dağ çileyi ender bir meyedir bir arkadaşın dediğ gibi avuç avuç yerseniz sarhoş olursunuz .ayılar bunu çok sever ormanda sarhoş ayı görürseniz normaldır dağçileği yemiştir. idrar söktürücüözelliğinin yanı sıra bir sürü yararı vardır :özellike böbrek iltihaplarına söktürür zengin C vitamini ve bol tanin içerir. taze yenir reçeli yapılır. olgunları çok narindir kolay ezilir.

 20. Selamlar….. Biz SAKARYA lıyız… ve KOCAYEMİŞ deriz… 🙂 SİNOP lularda BİLYEDİN DİYORLAR… :)) enfes….TADANLARA AFİYET OLSUN

 21. Biz Bungele diyoruz :))) bazen de mumgele dediğimiz olmuyo değil 😀

 22. Merhaba

  Sinop ,türkeli’li birisi olarak bu meyvayı çok iyi biliyorum.Meyvanın adı bilyedin’dir .Köyümüzde Kisaca billedin 😉 derler olgunlaştığında lokum gibi yumusak olur,çok lezzetlidir,fakat dışı soyulabilen bir meyva değildir ,dısı kırmızı purtüklü ,içi sarımsı bir renktedir,ve kabuğu yoktur,sadece dışı renklidir.bizim köyümüzde dağ bayır bu meyvanın ağacı ile doludur.

 23. Kastomonu Abana’da da mamıkile deniyor. Yabani olarak bol miktarda bulunmakta. Latince adı Arbutus unedo. Türkçe’de Koca yemiş olarak ayrık yazılıyor. 5-6 metre civarındaki ağacının dalları gayet sert. Dallarının yassı olmaları sayesinde balta vs. sapı olarak kullanmaya uygundur. Son yıllarda mevsiminde İstanbul pazarlarda da az miktarda görünmeye başladı.

 24. Ben abananin köyünden bu meyveyi cok seviyorum bizde mamikile deriz almanyada arkadaslarada tanitiyorum cok güzel bir meyve

 25. Yıllar sonra ; bu ağaç çileğini google a sorarken sevgili çocukla çocuk yolum blogunuza düştü.2007 de blog yapmaya özenirken benim blog öğretmenlerim olmuştunuz.Bu vesile ile blogculuğu öğretenlerim olarak öğretmenler gününüz kutlu olsun diyorum.
  .Hâlâ blog yazıyormusunuz bilmiyorum ,ben de pek yazmıyorum..Keşje o günlere dönebilsek .Sevgiler.

 26. Yıllar sonra ; bu ağaç çileğini google a sorarken sevgili çocukla çocuk yolum blogunuza düştü.2007 de blog yapmaya özenirken benim blog öğretmenlerim olmuştunuz.Bu vesile ile blogculuğu öğretenlerim olarak öğretmenler gününüz kutlu olsun diyorum.
  .Hâlâ blog yazıyormusunuz bilmiyorum ,ben de pek yazmıyorum..Keşje o günlere dönebilsek .Sevgiler.

 27. Nalan Abla merhaba. Çok mutlu olduk haber aldığımıza… Eski sıklıkta yazmıyoruz. Ama instagramı bu yıl aktif olarak kullanıyoruz. Sevgiler bizden..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir