Beslenme Zamanı

Bayram öncesi yapılan veli toplantısının gündemlerinden birisi; “tüm gün  okulda olup öğleden sonra acıkan çocuklar için ikindi kahvaltısının olmayışı” idi. Diğer okulları bilmiyorum ama  bizim okulda ilköğretimde  kahvaltı yok.
3. sınıfların kantin alışverişleri ise sadece pazartesi ve cuma günleri ile sınırlı. Onda da harçlık limitli, sınıfça ortak belirlendi. Harçlık aldıkları gün kantinden yaptıkları alışverisin çok da sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Kantinlere getirilen düzenlemelerle zararlı bir çok şeyin satışı yapılmasa da kantinler çocuklar için bir abur cubur cenneti halen.

Toplantımıza dönecek olursak; çocukların ikindi  zamanı açlıklarını gidermek için evden yiyecek  bir şeyler gönderilmesine karar verdik.. Alternatiflerden birisi annelerin sırayla toplu olarak kek, börek getirmeleri idi Organizasyon çok çok zor olacağı için kabul edilmedi. Çalışan anne olarak benim için de zor bir proje olurdu,  sevindim açıkcası.  Her öğrencinin bireysel evden getireceği kek gibi hamur işleri de uygun bulunmadı. Son olarak beslenme çantalarına kuru yemiş (kabuksuz) ve meyve konmasını kararlaştırdık, en sağlıklısı ve pratiği oldu bana göre.

Uzun zamandır kullanmadığımız beslenme çantamızı ortaya çıkardık ve kullanıyoruz son 3 haftadır. Kızım çok  memnun uygulamadan.

Ben  ortaokuldayken  okulumuzun yemekhanesi olmadığından hergün  beslenme hazırlardı annem, o günleri hatırladım. Hepimizin   çantasında  öğlen yemekleri olurdu( 80lerin sonu 90 ların başı 🙂  ) Kantinden de alışveriş ederdik ama evden getirilen güzel bir sandeviçe uymazdı. Şimdi ise  Tüketim toplumuna döndüğümüz için evden yemek garip karşılanıyor. Oysa çok sağlıklı ve faydalı.  Umarım kızımın 3. sınıfta başladığı bu alışkanlığı hep  devam ettirebiliriz. Sadece ikindi kahvaltısı değil tabi kastım, yemekhanenin olmadığı durumlarda  öğlen yemekleri için de geçerli.

Siz de durumlar nasıl  öğrenci çocuklarınızın yanına birer beslenme  çantası veriyor musunuz? İçine neler konuluyor?

2 thoughts on “Beslenme Zamanı

  1. bizim zamanımızda! 35 yıl önce …..her günün beslenme menüsü belliydi… annemin kızarttığı patatesleri ve yoğurdu hiç unutamam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir