BEBEĞİN CİNSİYETİ

Nedir bu cinsiyet meselesi ?   Hepimiz önce sağlıklı bir  bebek istiyoruz bu bir gerçek. Fakat  kişisel veya toplumsal  beklentilerle alakalı olarak gönlünden bebeğinin cinsiyetini geçirenler, azımsanmayacak sayıda olmalı ki doktorlar  bebeğin cinsiyetini açıklarken, çok temkinli bir yol geliştirmişler kendilerine. Siz de benzer bir durum  yaşadınız mı bilmem ama  İlk doktorum da   ikinci doktorum da cinsiyeti söylerken lafı bayağı dolandırdılar.

Adana’daki sevgili  doktorum kızımız olacağını söylemeye  bayağı çekinmişti, kurduğu o cümleyi hiç unutmadık: ” Erkek olduğuna dair hiç bir belirti bulunmamaktadır”. “Kız” demek yerine çok uzun bir cümle seçmişti, temkinli davranarak.  Anadolu’da daha mı baskın bu erkek beklentisi acaba? Bir beklentimiz olmamasına rağmen kızımız olacağını öğrenmek bizi son derece mutlu etmişti. Sağlıklı bir kızımız olduğuna da her an şükrediyoruz.

Hamilelik yazımda belirtmediğim 2. bebeğimin cinsiyetini ise  ilkine göre daha erken bir dönemde 12. haftada öğrendim. Ve yine entresan bir şekilde; doktorumuz, ” aaa bu da erkek” diyerek üzüntülü bir ifadeyle söyledi cinsiyetini bebeğimin.   İlk çocuğumun kız olduğunu unuttuğu ve aslında kız beklentimiz olduğunu düşündüğünden bu tepkiyi verdi sanırım. “Bizim kızımız var doktor bey” deyince bir sevindi  bir rahatladı ki sormayın.  İkinci bebeklerde de genellikle farklı cinsiyet beklentisi oluyor diye bir sonuç çıkarılabilir doktorumuzun tepkisinden.

İrem’in kaşlarının arasında bir lekeye bakarak “bunun arkası erkek” diyen yakınımızın tezi  de kendi çapında kanıtlanmış oldu bu arada. Hamilelik hurafelerine bunu da eklemek lazım aslında.

Kız-erkek farketmiyor,  zamanında sağlıklı bir şekilde kavuşalım istiyoruz sadece bebeğimize.

46 thoughts on “BEBEĞİN CİNSİYETİ

 1. Bebeğinizi sağlıklı olarak kucağınıza almanızı dilerim. Bende hikayemi paylaşmak istedim doktorum 20 li haftalarda cinsiyeti söylermiş 16 ya da 17. haftadaydı ultrason kontrolün de cinsiyetini ben gördüm aaa bebeğim erkek dedim. Doktor irkildi ama şimdi bilemeyiz dedi. Fakat kontrol kağıdıma erkek işareti yaptı. 20 li haftaları geçtikten sonra erkek olduğunu söyledi ultrason da bir çok hastanın kolunu bacağını ayırt edemezken benim cinsiyetini görmeme çok şaşırdığını da itiraf etti. İkinci bebeğimde itiraf ediyorum kız beklentim vardı ama o da erkek oldu.
  Sevgilerimle.

  Yasemin Bravo sana, ben gösterdiği halde hala erkek olduğunu net görebilmiş değilim kendi adıma. İlk hamileliğimde daha az şeyi seçbiliyordum ultrasonda şimdi biraz gelişmiş olmama rağmen.

 2. Nekadar haklısın söylediklerinde
  kız veya erkek hiç farketmiyor
  eli ayağı düzgün olsun, sağlıklı olsun
  cinsiyeti hiç önemli değil
  Bebeğin erkek olacağına sevindim
  gerçi kızda olsa sevinirdim ama
  hani derlerya sıralı olması güzel.
  Allah hayırlısıyla kucağına almak nasip etsin
  Kendine dikkat et, Kucak dolusu sevgiler

  — Teşekkürler, Yelda. Herşeyden önemlisi sağlıklı kavuşmak. Her iki sonuçta bizi mutlu ederdi kesinlikle.

 3. çok sevindim sizin adınıza, sağlıkla gelsin dünyaya. Sevgiler bıraktım

  — Çok teşekkürler Lale Abla,

 4. Saglikli bir bebis olsun da gerisi muhim degil :)) Tebrik ediyorummmm tekrar :))

  — Kesinlikle biz de aynısını düşünüyoruz.

 5. canımmmm tebrikler
  2. bebek için farklı cinsiyet beklentisi oluyor
  ben 2. nin de erkek olduğunu öğrenince üzülmüştüm ne yalan söyleyeyim
  ama ben kız çocuğu delisiyimdir
  şimdi 2 oğlum olduğu için çok şükür diyorum
  ama, kız çocukları görünce içim geçmiyor değil :))

  Maviannem, insanın gönlünde oluyor hem kız hem erkek çocuk. Oğullarınla kocaman mutlu bir hayat diliyoruz.

 6. çok haklısınız.sağlıklı olması önemli bebeğin cinsiyet farklılıkları önemli değil ama ilk bebeğimde ben de erkek olsun istemiştim ama kız oldu ve 2 gün sonra vefat etti.ondan sonra da benim 2 kızım daha oldu.
  allah benden erkek bebek sevgisini aldı sanki kız bebekleri daha çok seviyorum.allah hayırlı uzun ömürlü evlatlar versin herkese yada çocuğu olmayanlar ne yapsın?ALLAH onlara nasip etsin evlat sevgisini.

  Virgo, Allahım, büyük bir acı yaşamışsın Allah kimseye göstermesin. Kızlarınla hayırlı sağlıklı bir hayat diliyoruz.

 7. hayırlısıyla ve sağlıkla kucağınıza Almayı nasip etsin cenab-ı Allah.Bu durumda bir kız,bir erkek çocuk sahibi oluyorsunuz hayırlısı ile demek.Bizde büyük kızımın cinsiyetini çok erken öğrenmiştik.Doktorum bir kereye mahsus ayrıntılı ultrasonla bakan bir doktora göndermişti.Çocuğun genel sağlık taramasını da yapıyormuş çünkü.Küçük kızımı da hep kız istedik.Kız olacağını öğrendiğimizde çok sevindik.sevgiyle ve sağlıkla kalın.

  — Oh ne güzel gönlüne göre olmuş, kızkardeşler çok şanslılar.

 8. Eevet burası Türkiye.ve maalesef hala erkek çocuk revaçta.Dr lar da bunu bildikleri için çekiniyorlar sanırım.Benim ikiz kızlarım var.Ve çok şükür diyorum onları bana verdiği için Allah’a.Ama eşim bir de erkek çocuğumuz olsa hiç fena olmıyacağı görüşünde.Bence cinsiyeti ne olursa olsun.HAyırlı ve sağlıklı çocuklar olsun.Bu herşeyden önemli.

  — Dr.lar nasıl tepkiler yaşadılar kimbilir oldukça çekimser söylüyorlar cinsiyeti. Dilek bu arada maşallah ne şirinmiş senin ikizlerin.

 9. Hayirlisiyla, saglikli bir sekilde 2.kez anne olmani tebrik ediyorum. En onemlisi “senin ve dogacak bebeginin sagligi”. Bu gercegi kimse degistiremez…

  Çok Sağol Ebru, sağlıkla gelsin dünyaya bizim de tek hayalimiz bu.

 10. allah hayırlısı ile, sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağına almayı nasip etsin, ömür boyu da öyle olsun inşallah. çok sevindim kız olmasına da, özellikle ablası büyüdüğünde, kendi canından kanından bir arkadaşa sahip olmuş, olacak, kız kardeş başkadır, sevgiler.

  Betül’cüm, bir oğlan bekliyoruz. Ama kız da olsa aynı heyecanla bekleyecektik bebişimizi. Kızkardeşimiz var her ikimizinde gerçekten bambaşka, sürekli didişsek bile.

 11. ? Erkek olduğuna dair hiç bir belirti bulunmamaktadır?.lafına çok güldüm aslında :)) bunu söyleyen bir doktor buna da inanmak zor …
  Benimde ilk bebeğim erkek olunca ikinci kız olucak diye hevesleniyordum bende:)) doktorumuz bunu bildiği için ,beni daha detaylı görüntü almamız için başka bir merkeze yönlendirmişti.. Orada bebeğin tüm sağlık kontorlü yapıldı ama biz doktorun ağzından çıkıcak kelimeye bakıyorduk bir anda ikinicisinin de erkek olduğunu öğrendik..Ben kendimi zor tutsamda dışarı çıktığımda hıçkırarak ağlamıştım :))
  Çok üzülmüştüm gerçekten,kız bebeğim olucaktı ve onunla neler neler yapıcaktım :))ister istemez bu hayaller kuruluyor…

  Eşimde benim ağladığımı görünce çok üzülmüştü ve şaşırmıştı :))Ama kız çocuğunu süslemek ,giydirmek,anne ile olan ilişki çok başka her zaman için..Kız annesi şanslı derler… Ben bu yüzden çocukları hiç evlendirmeyi düşünmüyorum..hep yanımda olsunlar ..Çok bencilim çok :))

  Evinize gelicek küçük erkek bebek içinde şimdiden tebrik ederim..Sağlıkla bebeğinizi kucaklarsınız inşallah…

  Sevgiler..

  Pelin’cim anlıyoruz seni, kız çocuk isteğinin nasıl olduğunu biliyorum çok yakın arkadaşımdan. Sağlıkla büyüt oğullarını. Evlendir istersen ama belki gönlüne göre bir gelinin olur ne dersin.

 12. bende çok yaşadım kızım olacağını söylediğimde.
  Hele birisi demiştik ki hiç unutmam kızmış napalım üzülme bende azının payını vermiştim
  allah sağlıkla kucağınıza almak nasip etsin

  patavatsızlık her yerde valla, herkes senin gibi erkek çocuk istemek zorunda sanki, iyi yapmışsın cevap vermekle.

 13. Ben hamile olduğumu öğrendiğimde erkek olsun diye geçmişti içimden ve öyle de oldu. bunun sebebi ataerkil bir toplum olmamız asla değil kendimce nedenlerim vardı. Erkek çocuklar anneye aşık olurlar denir ya galiba bana aşık iki erkekle olmak istedim bende 🙂 Ne kötüyüm dimi 🙂

  Hayırlısı ve sağlıklı olması çok daha önemli ama oğlunla aranızda oluşan aşka da bayılacaksın söyleyeyim. Gerçi kız çocukları çok daha girişken oluyorlar ama ikisinin de keyfi ve tadı bir başka. Evlat evlattır sonuçta. Hayırlı olsun canım. Sağlıkla al kucağına…

  erkek çocuklar annelerine annelerde oğullarına aşık oluyorlar değil mi? annem oğluna laf söyletmez. Evlatın hepsi kıymetli oluyor sonuçta.

 14. Sağlıkla gelsin erkek bebek. Bir kız bir erkek ne güzel 🙂 Sana da sağlıklı bir hamilelik diliyorum. Sevgiler.

  Teşekkürler, Rüzgar.

 15. Çok sevindim öncelikle sağlıklı olmasına. Bu arada çokda şaşırdım benimde kızımın ismi irem ve kaşlarının arasında alnında kırmızı bir leke ile doğdu. Şimdiki kardeşide erkek olacak sanırım doğruladık sayılır bu hurafeyi:)))
  sevgiler

  İlkay çok hem de çok şaşırdım, irem’e bakarak ısrarla kardeşi erkek olacak diyen bir kaç kişi oldu yakınlarımın arasında. Hurafe deyip inanmadım ama erkek olduğunu öğrenince de pek şaşırmadım aslında, sanki bekliyormuş gibi. Komik valla.

 16. ahh bende nasıl deli gibi bir kız bebek istiyordum, oğlum oldu, iyikide oldu 🙂 her ne olursa olsun, evlat sevgisi bambaşka… Allah ikinizede sağlık sıhhat versin canım…

  Doğmadan önce düşünülüyor bunlar genelde sanırım, doğduktan sonra mucizene sonsuz sevgiyle bağlanıyorsun zaten.

 17. sağlıkla kavuşsun inşallah kucağınıza:)

  — Amin, Buket

 18. Bir de sürekli tahmin yürütülür, çevredekiler acaba ne olacak ne olacak diye bekler durur. Ben Ilgaz’da hiç merak etmiyordum kız mı erkek mi olacağını. ama bir çocuğum daha olursa, meraklanırım herhalde. Ama nasıl bir karakterde olacak diye ne kadar meraklanırsam, o kadar.

  — İyi huylu, hayırlı olsun değil mi, ve tabi ki sağlıklı

 19. bir kızım var ve çok mutluyum.oğlum olsaydıda sevinirdim.Sonuçta evladın kızı erkeği olmuyor.Allahtan birtek sağlıklı, bedenen ruhen tam bir insan olmasını diliyorum.Gerisi anlamasız ve geri kafalı düşünceler. Ama var mı toplumda bu ayrım ? var.

  — insanın gönlünden geçebiliyor cinsiyet ama önemlisi sağlık sıhhat

 20. ohh bir kız bir erkek ne güzel.allah ikisinede sağlık versin.
  bu arada defne içinde arkası erkek diyorlar.
  :))

  Çok teşekkürler, Defnenin de alnında iz mi var, bakalım çıkacak mı hurafemiz

 21. Çok sevindim,Allah sağlıkla doğup sağlıkla,analı babalı mutlu bir hayat nasip etsin,çok eskiden ultrason yokken insanlar merak içinde beklerlermiş:)şimdi hemen öğreniliyor,çok güzel bir olay!erkek veya kız kardeş olması güzel İrem içinde sevindim.Sevgiler.


  Çok teşekkürler, iyi anlaşan kardeşler olurlar inşallah.

 22. Kutlarım,umarım sağlıkla sonuna erer,bebeğinizi kucağınıza alırsınız.Kız erkek farketmez,ama sizinki de tam ballı börek olmuş,Allah nazardan saklasın…

  — Amin nazarlardan korusun Allahım

 23. Canım hayırlı olsun ne güzel bir kızın vardı bir de oğlun olacak hayırlısıyla inşallah…

  Doktorları bilmem ama Allah’tan insan önce sağlıklı bir evlat istese de ilk çocugun cinsiyetine göre öbürünün genelde insan cinsiyetini aynı olsun istemiyor…Şahsen ben öyle istiyorum:)

  — Allah senin de gönlüne göre versin Filiz’cim. Sevgiler,

 24. Ayy ne güzel bende ayni böyle kizim var ardindan erkek olsa diye geciririm icimden ama tabiki önce saglikli olsun en önemlisi bu!
  Saglikli bir hamilelik ve saglikli bir dogum sonucu o minigi görelim insallah 🙂
  Sevgiler

  — İnşallah Ceyda, Allah gönlüne göre versin senin de.

 25. Kız erkek ne farkeder ki, çok haklısın… Sağlıklı, hayırlı evlat versin allah, gerisinin ne önemi var…

  — Evet, sağlıklı ve hayırlı bir evlat olsun gerisi boş

 26. Bebek beklediginizi bile bilmiyordum. Kacirmisim bir yerlerde yazdiysaniz bile demek ki. Tebrik ederim, sonuna kadar saglikli gecirmenizi dilerim. Saglikla bebege kavusmak da hamileligin neticesindeki en onemli dilegimiz tabii…

  — Çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için.

 27. hayırlı olsun,bak iki çoçuğu büyütmeyi de yaşayacaksın,
  şimdi evinizde çeşitlilik artacak,erkek çocuk oyuncakları,giysileri, vs..doğal olarak senin yapacağın etkinliklerde buna göre çeşitlenecek 🙂
  güzel bir hamilelik dileğimle….

  Teşekkürler, Perili Köşküm. 2. çocuk evimizi şenlendirecek bolca. Bu yıl bayağı rahatlamıştık, kızımın yaşı itibariyle.

 28. Bu arada hayırlısıyla sağ salim kucağına almanı diliyorum.İlk yorumumda bi şey yazmamışım bu konuyla ilgili.Kızdım kendime.
  Nasıl unutmuşum yazmayı diye.Neyse sağlıkla doğsun inşallah.Sevgiler.

  —Sdilek, çok teşekkürler, takılma böyle şeylere. Sevgiler.

 29. bende 31 haftalık ikizlerime hamileyim çok zor bir süreçten sonra hamile kaldım ve erkek bebeklerini çok severdim hep oğlum olsun isterdim ama ikiside kız
  inşallah ultrasonda yanılma olmuşturda biri erkkek tir çünkü tekara gebe kalamayabilirim ve bu bende bir özlem halline gelebilir

  — Sedef hayırlı bir şekilde bebeklerini kucağına almanı diliyoruz.

 30. ya benmde kızım kucağımda 8 aylık 3 aylık hamile olduğumu öğrendım ama çok üzüldüm çünkü bebeğim daha çok küçük onu emzirmekten vazgeçmek zorunda kaldım duygularım o kadar tarıfsiz ki anlatamm halan aglıyorum ve sanki, onlara yetemeyecek gigi geliyorum baba 2 bebeği erkek bekledi ama bilmm benm içinde bişeyler yazarsanız sevinirim çoooooooookkkkkkkkk kötüyüm

  Merhaba Esin, hiç üzme kendini, kesinlikle yetersin neden olmasın. Bebeğin memeden kesilmesi isteyerek olmuş değil sonuçta. Çocukların arası az olduğundan 2-3 yıl zor bir dönem olacaktır. ama sonrasında aradaki bu küçük yaş farkının keyfini sürersiniz. Sevgiler gönderiyoruz.

 31. benimde bir kızım var 4 yaşında.şuan 6 aylık hamileyim.dr 4.ayda büyük ihtimal erkek dedi etraftanda karnımı gören çok sivri kesin erkek çok güzelleştin falan dediler.fakat bu ayki kontrolde ayrıntılı usg istendi ve bebeğin kız olduğunu ve kesin olduğunu söylediler.şok oldum ben çok hazırlamıştım kendimi 3gündür ağlama krizlerine giriyorum.biliyorum çok yanlış ama gönlüme söz geçmiyor:(

  hay allah ya üzülmeyin demenin faydası yok gibi. Ama 2 kız sahibi olmak çok eğlenceli olacaktır. hayırlısıyla kavuşun yavrunuza

 32. merhabalar.. 🙂 benim iki kızım var üçüncüsüde yolda..16 haftalıkkken %95 erkek bacaklarının arası dolu dediler.20 haftalıkken kız olduğunu düşünüyorum dediler.üçüncü bir doktorda kız dedi.ama o benim bebeğim.üçüncü beşinci farketmez benim..kız olduğu için çok mutluyum.eşim açısından biraz üzülmüştüm.hani belki oda kendi cinsinden istermi acaba diye. ama oda bana dediki biz Allah tan daha mı iyi bilicez.o en iyisini bilir.hayırlı ve sağlıklı bir evlat olsun daha ne isterim.dedi..mutluluğum daha da arttı..üçüncü olunca herkes erkek bebek için yaptık diye düşünüyorlar ve bu düşünceyi yıkamıyosun..önemli değil.bana üçüncü de kız diyince şöyle diyorlar..”haa neyse olsun ama bidaha yapma” 😀 gülüyorum..Allah herkese hayırlı ve sağlıklı evlatlar versin…selamlar..

  — Hoşgeldiniz öncelikle sağlıktan ötesi yok Allah tan hayırlısını dilemek en güzeli. önyargıları yıkmak çok zor

 33. 2 tane kızım var 3 kızımda yolda şu an 9 aylık hamileyim cinsiyetini daha yeni yeni öğrendim ama anlatamam nasıl bir hayal kırıklığına uğradım kaç gündür kendimde değlim sadece 1 doktora 1 kez cinsiyet için gittim yanılma payı olabilirmi

 34. Sevgili Gamze,
  Cinsiyeti son ay değişen yakın arkadaşlarımızdan örnekler yaşadık. Ama maalesef biz uzman değiliz, kaldı ki uzmanlar bile yanılabiliyorlar. Allah’tan sağlıklı bir bebek istemek en doğrusu bizce, takdiri ilahi.

 35. merhaba benimde bir oğlum var ve 2 ciye 17 haftalık hamileyim. geçe hafta cisiyeti öğrendik ve ikinci erkek haberini aldık .ben hep kız hayal etmiştim ve üzüldüm..acaba kesinmi değişebilirmi umutlanmak istemiyorum ama ..

 36. Hülya, kesinlik konusunda bir şey diyemeceğiz maalesef uzman değiliz biz.

 37. merhaba benim 7 yasinda bir kizim var. yurdisinda yasiyorum 18 haftalik ikinci bebegime hamileyim . bu gun 3D li ultrasaound a girdim % 99 kiz dediler cok uzuldum nedenmi esimin erkek cocukla cok hayalleri vardi ona bu tadi yasatamicagim icin . kizim orda ogrendi agladi ve cok uzulduk . acaba yanilma payi varmidir umid edipte hayal kirikligi oda kotu ama bilmiyorum erkenmi acaba .. 3D ile kesinmidir .ya bilenler varsa .. bide belirtilerim ilk hamileligimden cok farkliydi yinede bilmiyorum sadece cok uzgunum

 38. benimde bir kızım var 5 yaşında birbirimize aşığız o kadar çok seviyorumki onu .şu anda 7 aylık hamileyim ikinci çocuğuma hep erkek olmasını istedim öyle hissettim ama erkek çocukları sevdiğim için değil kızlara bayılıyorum sadece farklı olmasını istediğim için sanırım ve eşim erkek çocuklarını çok seviyor onlara nasıl baktığını görebi
  liyorum bunun içindi sanırım ve 16. haftada bir kızımız daha olacağını öğrendik ve bende sessiz gözyaşları döktüm sonradan kendime çok ama çok kızsamda buna üzüldüm aslında en önemlisi sağlıklı ve hayırlı olması ama insanız işte nedense kızı olan erkek oğlu olan kız istiyo :(( ve ben doktor %100 kız demesine rağmen her ultrasona girişimde sanki yanılmışız oğlunuz olacak diycekmiş gibi geliyo ama malesef çyle bişey olmadı sanırım bu satten sonrada olmaz Allah herkese gönlündekini versin en baştada sağlıklı ve hayırlı evlarlar versin

 39. vet malesef bizim toplumda böyle bende ikinci kızıma hamileyim ilk başta oğlun mu olacak diye soruyolar hayır kızımız olacak deyince olsun hayırlısı diyolar ve bu beni çok üzüyo yada alınganlık yapıyorum bazıları üzülme bile diyo kızamıyorum çünkü üzüldüm kendimden nefret ediyorum böyle olduğu için ama üzüldüm ve bi oğlu bi kızı olanlara imreniyorum önceden hiç böyle düşünmezdim bana ne oldu bilm
  yorum Allahım inş sağlıkla kucağıma almak nasip etsin eminim onu kucağıma alıp sarınca hiiiç böyle şeyler düşünmüycem

 40. Ben 14 haftalik hamileyim ultrasyona girdigimde kemik yapisi erkege benziyoo dedi ama cinsel organinada bakarsak kiza benziyo dedi anlamadim sizce hangisi mantikli sastim kaldim cevabi sayfaya yazarsaniz sevinirim

 41. 19 aylik bi kizim var 3 aylik hamileyim cinsiyetini daha ogrenmedim herkes erkek diyor ve beni bu duruma cok alistirdilar kiz cikarsa sasiracagim kesin 😃

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir