Bakmadan Yazmak

Çocuklaçocuk ailesinin  en miniği bu yıl 1. sınıfta, yeni bir 1. sınıf veli macerası daha.  Büyüklerin 1.sınıf maceralarına buralardan 1.sınıfta olmanın Dayanılmaz ağırlığı ,Tuvalette Okuma Heyecanı ulaşabilirsiniz.

Kerem, geçtiğimiz yıl her ne kadar okumayı öğrense de yazmayı en baştan öğreniyoruz diyebilirim. 1. sınıf zor geldi tabi  3 yıl kreş ve anaokulundan sonra. Disiplin  gerektiriyor, ödevini hatırlaması unutmaması gerekiyor, oyun saati azalıyor, vs…

Hatırlatmak anlamında  “akıl kutumuz” var, öğretmenlerimiz ödevlerini bu deftere işliyorlar. İyi ki de işliyorlar çünkü   ilk başlarda Kerem’e ödev var mı diye sorduğumda önce bir “yok” diyordu sonra akıl kutumuzu kontrol ettiğimizde ödevi hatırlıyordu. Son 2 haftadır kendiliğinden hatırlıyor ki bu sevindirici bir durum. Ben birebir çocuklarımın başında durup ödev yaptıran biri değilim. Müdürümüz de sene başında şöyle demişti “çocuğa çalışacağı ortamı hazırlayın,  ödevlerini kendisi yapsın.  Ödev disiplinini bu şekilde kazansın.  Çünkü gün gelip  konular sizi aştığında birlikte  yapmaya alışmışsa sıkıntı yaşayacaktır” Ben de aynen böyle düşünüyorum, yardıma ihtiyacı varsa/ sorusu varsa elbet yanındayım ödevlerini yaparken yönlendiriyorum da, ama ödev O’nun ödevi benim değil 🙂  İnşallah kendi ödevin kendisinin olduğu bilincini de kazandırabilirim.

Başlığa dönecek olursak; Geçtiğimiz hafta ki ödevimiz  öğrendikleri seslerden oluşan bir metni okumak ve sonrasında bakmadan yazmaktı.  ilk kez yapacağı çalışma için ben de yanındayım. Okuduktan sonra metni kapattık ve ben yazması gereken cümleyi  söylüyorum.  ben söylüyorum oğlum yazıyor fakat bakıyorum çizgilerden dışarı taşıyor, yazarken zorlanıyor, kimi büyük kimi küçük kötü bir yazı:(   Eyvah dedim ! Sonra önceki sayfalara baktım , yazısı fena değil   aslında o an yazdıklarına benzemiyor.

Kerem ne yapıyorsun güzel yazalım deyince “Anne bakmadan yazıyorum ya  çizgiyi göremiyorum” dedi. Ben de o an düştü jeton, yazarken eline ve yazıya bakmaktan oğlumun yüzüne bakmamışım hiç, meğer gözlerini kapatıp yazmaya çalışıyormuş.  “bakmadan yazmanın” ne olduğunu ” gözleri kapalı yazı yazmak olmadığını açıklarken epey güldük. O şekilde yazdıklarını  silip değiştirmedi, öğretmenine kötü yazısının sebebini de açıklamış ertesi gün.

Yeniden 1. sınıf maceralarına merhaba:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir