AYI İDİ MAYI İDİ,..

O, Bizim oyuncağımız idi…küçükken O’nsuz yatmadığımız arkadaşımız idi…. özel günlerde kucağında kalbiyle arkadaşlarımıza aldığımız hediye idi… -Evet efem diye seslenen, kısık sesiyle gülen Ayı Yogi’mizdi…biraz güçlü, biraz kaba, biraz vahşi idi ama onu nedense hep sevdik….Ayılar neden bu kadar sevilir, insanlara neden bu kadar sempatik gösterilir diye internette araştırırken sorumuzun net bir cevabını bulamasak da bu sevimli hayvanla ilgili bu efsanevi hikayeyi bulduk öyle hoşumuza gitti ki sizlerle de paylaşmak istedik.

“Evvel zaman içinde , köyün kadınları ormana oduna gitmişler. Beraberlerinde de bir genç kız varmış. Kızın yükü ağır geldiğinden oturup biraz dinlenmek istemiş. Diğer köylüler önden gitmişler. Dinlenen kız, kalkıp yürümeye başladıysa da bir müddet sonra her tarafı sis kapladığından kız yolunu kaybetmiş, bir ayıya rastlamış. Ayı kızı zorla kaçırarak mağarasına götürmüş. Kendisini bal ile meyve ile beslemiş. Üç ay sonra kız ayıya alışmış evlenmişler. Aradan 15 yıl geçmiş. Çocukları olmuş. Ayı kızı ailesinin evine götürmüş. Eve vardıklarında kız eve girmiş. Ayıyı gören köylüler onu öldürmüşler. Kadın bunu görünce ağlamış ve şu ağıtı yakmış.

Ayı idi mayı idi

Gene benim kocam idi

İyi idi kötü idi

Evine çok bağlı idi

Yağı balı çok idi

Askerliği yok idi

Bu bili, Bu bili,…”

Şimdi gelelim ayımızı nasıl yaptığımıza,

oyuncak ayıyı merserize iple tığ kullanarak ördük.

Başı 2 adet yuvarlaktan oluşuyor.

Gövdesi için 10 cm genişliğinde 24 sıra ördük.

Her bir bacağını 8 cm genişliğinde 12 şer sıra ördük. Ucunu kapatmak için sarı renkten bir yuvarlak ördük.

İki kenarını da örerek birleştirdik ve içlerini elyafla doldurduk, sonra tığ ile kapattıktan sonra gövdeye tığ ile örerek birleştirdik.

Kollarını da uçtan başlayarak ördük. içlerini elyafla doldurup örerek kapattıktan sonra gövdeye yine tığ ile örerek birleştirdik.

Ayının ağzını da sarı renkli ipten hafif bombeli şekilde hazırladık. Baş için hazırladığımız yuvarlağın birine tığ ile küçük bir boşluk bırakarak birleştirdik. Bu boşluktan elyaf doldurarak dolgun durmasını sağladık ve boşluğu da tamamen kapattık.

Ayının başı için hazırlanan yuvarlakları tığ ile birleştirdik, yine içine elyaf doldurduk.

Kulakları sarı ve kahverengi renkler kullanarak ördük.

Kolları ve bacakları gövdeye tığ ile örerek birleştirdik.

Başını da aynı şekilde birleştirdik.

Gözlerini ve burnunu keçeden hazırlayıp yerlerine yapıştırdık.

örgü ayıcık

Diğer örgü oyuncaklarımız için tıklayınız.

Not: Hikaye http://www.biriz.biz/rize/mashikaye.htm sitesinden alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. siteye ilk girisim cok begendim cocukar icin cok guzeL

 2. cok güzel olmus tesekür ederim yapılısını yazdıgınız icin :d

 3. çok talı çok şirin olmus ama daha güzel modellerede
  de ihtiyaç varr.. <beklioruz

 4. çok seker olmus daha güzel modeller de isterizz…:)

 5. süper olmuş bende şimdi bakarak işliuprum hemde kamplumbağayıda işledim hARİKA 9 yaşında erkek kardeşim var ona yaparım yada çeyizime kaldırırm ne kadar güzel yaa böle şeyler yaratmak helal olsun valla size daha çok oyuncak modeliniz varsa ben de bekliyorum ok öptm by elinize sağlık

 6. süper anlatım ,siz öğretmen olmalıydınız .Gerçekten yaptıklarınız falan herşey ayrı övgüye değer ama ille de yaptıklarınızı veya öğrenmek isteneni anlatımınız için ne desem az.

 7. çok hoş bir hikaye. Hep düşünürdüm zaten , bu kadar iri, hiç estetik olmayan bir hayvanın bu kadar sevimli olarak sembolleşmesinin nedeni. Demek temelde bir aşk hikayesi varmış:)).
  kızlarım küçükken, aynı metotla örülmüş bir palyaço yapmıştık. Hiçbir oyuncakları ile o kadar oynamadılar. Sevgiler bıraktım size

 8. Cocuklugumun cizgi filmi geldi gozumun onune EFEMMM….. Ellerinize saglik ne guzel olmus. Orerken ne keyif alinmistir kimbilir….

 9. Bu hikayeyi ilk defa okuyorum 🙂
  Çok güzelmiş 🙂
  Geçen seni deli gibi süveter, atkı ve bere gibi pek çok basit şey örmüştüm hem kendime hem ablalarıma ama bu yıl böyle bir şey yapmayı düşünemiyorum bile …

  Ama yapımı oldukça kolaymış 🙂
  Hem de eğlenceli…
  Yeğenim 9 yaşında adı Sıla biraz daha büyümeden yapmak isterim ona böyle bir hediye aslında ama olmazsa çeyizine koyarım artık değil mi 😉

 10. Ne kadar cici bir ayicik :)) Buyudum ama hala vazgecemedim boyle cici oyuncaklardan :)) Ahh bir de tig isinden anlasam… Ellerinize saglik, cok guzel seyler yapiyorsunuz :))

 11. ay bu ço şeker olmuş……..
  Genelde oyuncaklarda ayı tercih edilir cogu peluş ta ona istinaden yapılmıştır ama daha cok bizim gbi orta yasın biraz altında olanlar 🙂 daha cok seviyor herhalde zamanında ondan cok üretip hepimizin dimağında yer ettirmişler. Yeni nesil yeni kahramanların peluşlarını tercih ediyor.

 12. çocuklar için böyle bez oyuncakları çok daha fazla seviyorum çünkü hem tehlikesiz hem de sağlıklı oluyorlar.

 13. çok sevimli ayımız..bizde çocuk çok…muhakkak oynayan biri çıkar…

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com