Atölye Maslak ” Maker Kültürü” Sergisi

Cumartesi çocuklar ve yeğenimle birlikte Atölye Maslak’ta sanat, tasarım ve 3D printing teknolojisinin tanıtıldığı ?Maker Workshop? etkinliğine katıldık.  Gelen davette 3D  printing teknolojisinin tanıtılacağı ve  küçük objelerin üretileceği bilgisi üzerine  hemen organize olduk.  Çünkü 3 boyutlu yazıcılar ve gelecekte bize sunacağı dünya çok ilham verici. Nasa  uzaya 3 boyutlu yazıcı gönderdi ve amaç astronotların bu yazıcı ile basit ihtiyaçlarını  kendilerinin üretmesini sağlayarak kargo  ile uğraşmamak.  Eskiden olsa bu teknolojinin Türkiye ye gelmesini beklerdik birkaç yıl. Fakat şu an durumun öyle olmadığını öğrendik.  Türk tasarımcı Cahit Ogün Onat tarafından geliştirilen Kemiq ile tanıştık. Kemiq (çok güzel isim) hakkında  daha fazla detaya kendi sitesinden ulaşılabilir, adres burada. Mevcut durumda yapmak istenilen maket bir yazılım ile 3 boyutlu yazıcının anlayacağı dile aktarılıyor ve o da başlıyor dokumaya. Cahit bey ilerde  kullanımın artması ile alışveriş biçimimizin değişeceğinden bahsetti. Mesela ayakkabı beğeniyoruz,  beğendiğimiz ayakkabının digital programını alıp evde 3 boyutlu yazıcıda basıyoruz:) Kumandamızın arka kapağı kayboldu, firmadan kapak yerine bunun programını alıyoruz.  Çocuklarımızın yaşayacağı dünya nasıl olacak acaba?

atolyemaslak3

atolyemaslak7

Sergide teknik, tasarım, zanaat, sanat kavramları çocuklara anlatıldı, örnekler ve sorularla açıklandı. Birbiri içine geçen birlikte olduğunda çok güzel olan kavramlar. Maslak oto sanayideki usta ve sanatçıların bir araya gelerek oluşturduklardaki eserler  etkileyici idi.   Çocuklar ara ara sıkılsa da ben  çok keyif aldım sergiden. Kızım endüstriyel tasarımcı olmak istediğini söylüyor, (büyüyene kadar bakalım kaç meslekte karar kılacağız?) O’nun  endüstriyel tasarımcı kavramını kafasında oturtması için biçilmez kaftandı sergi. 14 Ağustos’a kadar  42 Maslak, Atölye Maslak’ta açık. Fırsatı olanlara tavsiye ederiz.

atolyemaslak

atolyemaslak4

 atolyemaslak1 atolyemaslak2

Ali Bakova’nın keçe üzerine feslerden oluşan eserini çok sevdim.  Feshane, Osmanlı’nın ilk seri üretim/ sanayi  fabrikası imiş. Tasarımcıyı sanatçıdan ayıran farklardan birisi de seri üretilebilirliğe uygun olması, bunu yansıtmış  feslerden oluşan keçe halısında.

atolyemaslak5 atolyemaslak6  atolyemaslak8Ve serginin dışında ahşap heykeller, atletli erkeğimiz le  bigudi takan bayanımız:)

Atölye Maslak sayfasında MakerWorkshop ile ilgili yazı burada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com