Saftirik Greg’in Günlüğü

3. ciltİlköretimin ilk yıllarında öğrencilere okumaları seri ve hızlı olsun diye  sürekli kitap okumaları tavsiye edilir, ama okur mu öğrenciler, zaten ödevleri zar zor yapabiliyorlardır, bir de kitap mı okusunlar?..Anneler kırk dereden su getirirler çocuklarına kitap okutabilmek için ama ne çare…Bu tablo bizim evde de uzun bir süre yaşandı. Şimdi 3. sınıfta olan oğluma önceleri ne yaptıysam da kitap okumayı sevdirememiştim.  Bu dönemde yapabildiğim en etkili şey sanırım babasının da benim de elimizden kitap düşürmememiz oldu.

Kitap okuma alışkanlığı kazandırma konusunda özellikle 1. sınıflar öğrencilerine öngörülen kitaplar için bana göre en büyük handikap kitapların hep bilindik hikayeler olması ne de olsa bebekliklerinden beri dinleye dinleye ezberlediler dünya klasikleri masalları. Kız çocukları bu konuda biraz daha şanslı olabilirler, barbie ve sindy türevi bir sürü kızsal hikaye kitabı var onların ilgisini çekebilecek. Ama erkek çocukları o tür hikayeleri okumayı bırakın, çizgi filmleriyle bile ilgilenmiyorlar. İşte erkek çocukların da çok severek okudukları bir kaç kitap önerisi bizden;

1.sınıfın yaz tatili sonu gibi keşfettik ilk severek okuduğu kitabı. Sevgili Salak Günlük Serisi…şu ana kadar basılan altı bölümünün her birini nefes almadan ilgiyle okudu oğlum. Daha sonra Kaptan Düşük Don’un maceraları serisi geldi. Onları da çok severek okudu. Bu günlerde elinden düşürmediği kitaplar ise Saftirik Greg’in Maceraları. Okula giderken, eve gelirken, yolda, arabada, tenefüste sürekli okudu kitabını, aynı dönemde aynı kitabı okuyan arkadaşlarıyla kitaptan espriler paslaştılar. Esprilerini diğer arkadaşlarına anlattılar.

Bütün bu kitap serilerinin ortak yönü çizgiler ve karikatürlerle zenginleştirilmiş, eğlenceli anlatımlarının olması. Bu kitapların edebi olarak bir değerleri yok belki, ama en azından kitap okuma alışkanlığı kazandırıyor çocuklara, okuduklarını anlama becerisini geliştiriyor ki bunun özellikle sınavlarda olumlu sonuçlarını görüyoruz.

Not: Saftirik Greg’in ilk 2 cildini çok kısa sürede okudu oğlum..3.yü merakla bekliyordu..bu yazı için fotoğraf ararken D&R ın sayfasında 3. cildinin de çıkmış olduğunu gördüm çok sevindim. Hemen alıp akşama sürpriz yapacağım.