POFUDUK BOYA

Anne Kaz’dan aldığımız tarifle çocuklarla birlikte yeni bir boyama denedik.   O puf boya diye adlandırmıştı biz Pofuduk Boya dedik adına.

Pofuduk, kabartmalı resimler için çok iyi bir metod. 23 nisan tatilinde çocuklarınız , yeğenlerinizle , torunlarınızla, … denemenizi tavsiye ederiz.

Üstelik tarif de çok basit, evde bulunan malzemeler (gıda boyası hariç );

1 yemek kaşığı un, 1 yemek kaşığı tuz, yarım paket kabartma tozu, çok az su, gıda boyası. Bu miktarlar, yarım bardak kadar boya için. Biz, miktarı 1,5 kat kadar artırıp küçük kaselerde hazırladık her bir renk için boyayı.  3 renk olunca çok fazla geldi bu miktar. Boyayı bitirebilmek için bir   birden fazla çalışma yaptık.

Hazırlanan boyayı uygulayacağımız zemin, karton veya mukavva gibi kalın  olması gerekiyor çünkü boyama sonunda yaklaşık 1 dakika süre fırınlanıyor.  Çok yüksek fırın sıcaklığı da gerekmiyor, biz 170 C de beklettik.

Bir de fırçaya boyayı ne kadar bol sürersek o kadar pofudukluk artıyor.

İlk  fotoğraftaki çalışma görüldüğü üzere yardımlı bir çalışma . Kırmızı güneş olur mu demeyin, sarı gıda boyası olmaz ise  olabiliyor.  İkinci  çalışma ise  çocukların gönüllerinden geçenleri çizdiği bir resim.

Bunlarla bitmedi pofuduk boyalarımız, ilerleyen zamanlarda onları da paylaşacağız.