NİNTENDO Wİİ

Ailecek son merakımız , yeni oyuncağımız Nintendo Wii. Okullar tatil olduğundan itibaren sabahtan akşama kadar hiç başından kalkmıyor bizim çocuklar.  Kuzenleriyle birlikte oynamaktan, yarış yapmaktan çok keyif alıyorlar, yatarken wii oyunları ile ilgili planlarını konuşup sabah kalktıklarında hemen başına geçmek istiyorlar. Akşam babamız bile işten gelir gelmez çocuklarla araba yarışı yapmak için can atıyor. Nintendo wii televizyona bağlanan bir oyun. Bir konsol, sensör çubuğu, bir kumanda ve beraberinde non-chuck  oyunun ana parçaları. Bunun dışında isteğe bağlı direksiyon, tenis raketi, beyzbol sopası gibi aksesuarlarını da alabiliyorsunuz. Ama almazsanız wii nin kumandası bunların hepsinin yerine kullanabiliyor. Konsolu bağımsız, kablo bağlantısı yok. Tv nin üzerine koyduğunuz bir sensörle yaptığınız hareketleri algılıyor. Elinizdeki kumandayı bir tenis raketi gibi, beyzbol sopası gibi, veya arabanın direksiyonu gibi kullanıp oyunu sanal olarak oynuyorsunuz. Örneğin tenis oynarken elinizdeki kumanda titreşimiyle ve topa vurduğunuz anda çıkardığı sesle gerçek tenis raketi tutuyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Wii’nin bilgisayar oyunlarına göre avantajı oynayanın kendi enerjisiyle oynaması oyunu. Bu yüzden saatlerce boşa vakit geçirmiş olmuyorsunuz. Yoruluyor, enerji harcıyorsunuz, hatta dinlenmek ihtiyacı doğduğundan sürekli oynayamıyorsunuz.

Oyunda kendi karakterinizi oluşturup Mii Family’e dahil olabiliyorsunuz. Daha sonra bütün oyunlarınızı aynı karakterle oynayıp oyununuzu geliştirebiliyorsunuz.

Wii alırken beraberinde spor paketi yani  tenis, beyzbol, bowling, golf, boks gibi oyunların olduğu bir cd de vardı. Her birimiz bir oyunda uzmanlaştık, birimiz boksta, birimiz beyzbolda , birimiz teniste.  Bunu dışında çocukların favori oyunları bir dövüş oyunu olan Mario Galaxy ve bir araba yarışı olan Mario Kart. Her ikisinde de Super Mario karakterleri ile oynayabildiğiniz gibi Mii ailesinden bir karakter de seçebiliyorsunuz. Ayrıca oyunda kazandıkça yeni bölümler ve yeni özellikler açabiliyrsunuz.

Nintendo Wii’nin beni ilgilendiren kısmı ise wii fit denilen alçak bir step tahtası gibi olan kısmı. Wii Fitin üzerine çıkıp spor yapabiliyorsunuz. Bunun dışında ilk almak istediğimiz müzik paketi nintendo wii ‘nin. Müzik paketiyle orkestra yönetebiliyor, kendi müziğininizi yaratabiliyorsunuz.

.