MUZLU RULO PASTA

Çocukları benden büyük olan tanıdıklarımdan çok duyardım. Misafir için pastalar yaptıkları zaman, çocuklarının (özellikle de erkek çocuklarının) misafirden evvel pastayı yememeleri için sakladıklarını söylerler.  Bense hep imrenerek dinlerdim onları çünkü benim çocuklarım öyle iştahsızlardı ki bırakın pastaları saklamayı, önlerine getirip yedirmemi bile istemezler. O caanım pastaların çoğu zaman yenmeden atılmasına neden olurlar. Ama artık büyümüşler, nasıl mı anladım? geçenlerde misafirlerim için yaptığım muzlu rulo pastayı misafirler gittikten sonra oturup dörder dilim yemelerinden. Üstelik ertesi gün pasta kaldı mı diye sorduktan sonra bana hemen bir muzlu pasta daha yaptırdılar.

Yapılışı; Pandispanya hamurunu hazırladım. çok kalın olmaması gerektiği için 3 yumurtalı bir tarif uyguladım.

Fırın tepsisine pişirme kağıdı serdim. pandispanya hamurunu bu kağıdın üzerine dökerek pişirdim. Fırından çıkarıp biraz ılıdıktan sonra rulo şeklinde sardım. Bu şekilde pandispanya henüz sıcakken şeklini almış olacak. Biraz bu halde bekletip ruloyu açtım ve üzerine pasta kreması sürdüm. Ben Dr. Oetker’in hazır pasta kreması kullandım. 2 muzu kararmaması için biraz limonladıktan sonra kremanın üzerine yanyana koydum ve pandispanyayı yeniden rulo şeklinde sardım.Üzerine pudra şekeri döktükten sonra dilimleyerek ikram ettim.

Rulo pasta için püf noktaları pandispanyayı yağlı kağıda sererek pişirmek ve henüz soğumamışken rulo haline getirip şekil vermek.

Afiyet olsun

muzlu rulo pasta