KRALİÇE ARI

arı kostümüKraliçe arımızı gururla takdim ederiz.

Bebekler yerine küçük hayvancıklarıyla oynayan kızım için arı kostümü yapmak çok keyifliydi. Kesme- yapıştırma , boyama yaparak küçük yardımlarla hazırladığı arı kostümünü giymekten çok zevk alıyor bugünlerde. Evimize gelen dostlarımıza süprizler yapıyor giyinip gelerek.

Kraliçe arılık her kolonide 1 tane olması, koloninin bütünlüğünü ve kovandaki sistemin işleyişini sağlaması açısından düşünüldüğü zaman olumlu bir şey gibi görünmekle birlikte temel işlevi üreme olduğu düşünülürse o kadar da hayran olunacak bir durum değil aslında.

Arı kolonilerinin diğer canlılardan farklı olan sosyal yaşamları ve iletişimlerini detaylı incelemek isteyenler wikipedia ya uğrayabilirler.

Biz kostümümüze dönüp nasıl yapıldığını anlatalım. Fikir sahibi ve destekleyicimiz Ayfer ablamıza teşekkürler.

İhtiyacımız olan malzemeler; renkli karton, grafon kağıdı, oluklu karton, boya kalemleri, yapıştırıcı, el işi kağıdı, makas, tel zımba, lastik ( Kemal Sunal filmlerindeki ismini söylemeyeceğim burada)

Arı Kostüm

arı kostümGövdesi için; kenarları yuvarlatılmış bir dikdörtgen kestik ve üzerine sarı kahverengi şeritler boyadık.Kollardan geçirebilmek için zımba yardımıyla lastikler ekledik her iki tarafına.

Kanatlar için; oluklu kartondan faydalandık, kanat şeklinde kartonu kestik ve yine aynı şekilde kollardan geçirmek üzere lastik ekledik zımba ile.

Antenler ve taç için; baş çevresi kadar bir kağıdı uçlarından birleştirip üzerini grafon kağıtları ile süsledik.

Kahverengi el işi kağıdından yuvarlaklar kesip , alışveriş torbalarının birinin tutacak yerlerini kullanarak taç ile birleştirdik.

Kraliçe hn. asasız kalmasın dedik, parktan topladığı bir dal parçasının ucuna grafon kağıtlarını yapıştırarak asa elde ettik.

Detaylarda da gördüğünüz gibi yapılışının her aşamasına eşlik edebilir çocuklarınız.

Bir takım artık materyalleri değerlendirmeniz mümkün. Bu çalışmada gövde için kullandığımız kağıt alışveriş torbası, sapı gibi.