KISA BURSA GEZİMİZ

Bayram tatili memleketlerimize gidebilmek için, özellikle de bebek olunca çok kısaydı.  Biz de ilk günü bayram ziyaretlerimize ayırıp, ertesi gün öğlen ne zamandır istediğimiz Bursa yı  gezmek üzere yola çıktık.  Yaklaşık 10 yıl önce bir konferans için Bursa’da bulunmuş  ve sunum sonralarında  bol bol gezmiş ve hayran kalmıştım.  İzmit’e çok yakın olması dolayısı ile de geldiğimizden beri  bir haftasonu gitme planları yapıyorduk.  Gidiş yolu da bir kadar güzel üstelik; Karamürsel, Gölcük, Yalova, Gemlik, vs. , etrafı izleye izleye gittik.

Şehir turunun ardından kalacağımız misafirhaneye ulaştığımızda  akşam olmak üzereydi. Bursalı arkadaşlar, çok güzel bir şehriniz var,  eskiyle yeni çok güzel harmanlanmış, kıymetini bilin ne olur.

Kebapçı İskender’de akşam yemeğimizi yedik. Döner kebap’ın  çıkış öyküsünü öğrendik, çoğu buluşların basit ama farklı bir bakış açısından çıktığını konuştuk. Merak edenler Tık.

Çocuklar ve havanın kapalı olması nedeniyle ancak  Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Yeşil Cami , Yeşil Türbe  ve etrafını detaylı gezebildik.   Kerem’in pusetiyle merdivenleri çıkamayıp cami içine de girmeyince eşim ve ben nöbetleşe gezdik, İrem   tekrar gezilerinde bize rehberlik yapmaktançok mutlu oldu.  Mimarisine, çinilerine, tahta oymalarına hayran kaldık.  Kütür bakanlığının  hazırladığı sanal  Yeşil cami turunu buradan yapabilirsiniz. (Kültür bakanlığının, mekan hakkında bilgiyi wikipedia kaynağından almış olmaları da ilginç)

Bu kısacık zaman yetmedi, doyamadık güzelliğine sevgili Bursa , en kısa zamanda  daha geniş zamanda,yeniden bir Bursa ziyareti yapmak niyetimiz, kısmet olursa.