KIRMIZI OJE VE WINX CLUB KAYIP KRALLIĞIN SIRRI

En sevdiği oyun minik hayvanlar ve bunları kendi yazdığı senaryolarla, bizimle birlikte konuşturmak olan (bebeklerle oynamaktan haberi bile olmayan) kızımda, kızsal değişimler oluyor bugünlerde.

Saçlarının açık durmasına bile tahammül edemezken ayna karşısında kafasına tokaları dizerken buluyoruz O’nu. İlk değişim sinyali , belki tüm hemcinsleri gibi “kırmızı oje ” ile başladı. Bizim kız erkek Fatma’lık yolunda ilerliyor diye düşünürken , çocuklardaki ruj ve oje olayından hoşlanmamama rağmen, kırmızı oje sevindirdi beni garip bir şekilde. Ben koyu renk ojeleri çok ender süren birisi olarak benimle alakalı olduğunu söyleyemem “kırmızı oje” sevgisinin. Kızlığa ilk adım kırmızı oje ile oluyor galiba.

Gerçi tüm bunlar normal gelişim evreleri; 3-4 yaşında kendi cinsiyetini farkeden çocuklar, ilerleyen dönemlerde de kendi cinsiyetine özgü rol davranışları sergilemeye başlıyorlarmış (Kaynak ).

Çocuklardaki cinsel kimlik gelişimi, biz ebeveynlerin uzman görüşlerine en çok ihtiyaç duyduğumuz konuların başında geliyor. Yankı &Şule Yazgan’ın okuduğumuz “Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor” kitabından faydalanabilirsiniz konu ile ilgili. Sizin kaynaklarınızı da bizimle paylaşabilirsiniz.

İşte bu değişikliklerin etkisiyle afişini beğendiği “Winx Club:Kayıp Krallığın Sırrı ” filmini izlemeye gittik pazar günü. Tüm genç kızların hayranlıkla izlediği kahramanların başında geldiğini biliyorum. Diğer hayranı oldukları Hepsi tarafından da şarkılar seslendirilmişti.

Ama anladım ki biz daha buralara gelememişiz. Süslü, mükemmel vücutlu peri kızlarının , prenslerin, büyücüler ve cadıların başrolde olduğu, peri kızlarından Bloom’un kayıp anne ve babasını bulma mücadelesinin anlatıldığı film, daha büyük yaş grubuna hitap ediyordu, 7 yaş üzeri kızların severek izleyeceği bir animasyon sanırım. Bu arada iyilikler kazandı ama çok fazla karanlık ve mücadale sahnelerini sevmiyorum kendi adıma çocuk filmlerinde.

Favori animasyonlarımızdan Arı, Ratataouille ve Nemo’nun yerini alamaz daha uzunca bir süre, bizim gözümüzde.