ETAMİN KİTAP AYRACI

etamin1Kitap ayracı koleksiyonumuz büyüyor giderek. Fimodan, ahşap- boncuk ve dantelden yaptığımız kitap ayraçlarına bir de etaminden kitap ayracını ekledik. Boyutunun küçüklüğüne aldanarak yanılmışız , bir hayli emek istiyor etamin yapmak. Bir de beğenerek seçtiğimiz desen başlangıç için zor olmasının etkisi var tabi.
Öncelikle kanaviçe ve etamin arasındaki farkı merak edenler için; kaneviçenin farkı, düz kumaş üzerine işlenmesi, kumaş üzerine tutturulan kaneve adı verilen özel dokulu kumaşa işlenip sonra kaneve sökülüyor. ( Vikipedi)
Etamininin başlangıç noktası desen seçimi ve desen kalıplarını içeren bir çok dergi var. Deseni seçip uygun renkli iplikleri de alıp çarpı şeklinde işledik.

etamin kitap ayraci

Etamin kitap ayrac2 Motifi tamamladıktan sonra kasnaktan çıkarıp kumaşın yanlarından arkasını kapatacak kadar pay bırakarak kestik . Arkasındaki ipliklerin görünmemesi için kumaşla tamamen kapattıktan sonra kenarlarından birleştirerek diktik. Bu aşama için dikiş makinanız varsa daha iyi olabilir.

Sonrasında biraz daha sert durması için kolalayarak ütüledik.

İsterseniz ucuna Dantel kitap ayraçlarında yapılışını anlattığımız gibi püskül de ekleyebilirsiniz.

Kitap ayracımızı “Çılgın Türkler” kitabında fotoğraflamayı uygun gördük. Bugünlerde bazılarına biz Türklerin çılgınlığını hatırlatmak, hatta gözlerine sokmak gerek.

Turgut Özakman’ın Çılgın Türkler kitabını okumayan kalmamıştır herhalde. Biz okuyalı bayağı oldu. Kitabı okurken hissettiğim en temel şey;
Bu savaşın nasıl kazanıldığını düşünmekti. Kitabın sonlarına yaklaşmıştım ama durum hala iç açıcı gözükmüyordu. Sonunu bilmeme rağmen okurken bazı yerlerde acaba kazanılacak mı bu şavaş diye hislere kapıldığımı hatırlıyorum.

Tarih kitabı olarak okutulsa ya bu kitap ne olur sanki? Ruhsuz ders kitapları bize ne kazandırıyor acaba?

etamin kitap ayrac3