DERİ KAPLAMA ŞAMDANLAR

Bu şamdanların bizde ayrı bir hatırası var. Özelliği Kayseri’de birarada yaptığımız son çalışma olması. Hani derler ya iki arada bir derede diye, taşınma telaşı, derlenen toplanan, gelen giden derken yine de biraraya gelip, her zamanki gibi çok keyifle yaptık bu şamdanları. Aklımızda fikir olarak vardı ama başladığımız da bile daha netleşmemişti nasıl yapacağımız. Fakat yaklaşık yarım saat içinde kendiliğinden ortaya çıktı şamdanlar ki bu sürede karar verdik detaylarına. Şamdanları yaptıktan sonra bir de aynı gün blog ödülleri yarışmasına katıldık. Bu da bilgisayar üzerindeki son birlikte çalışmamızdı.

(Blog ödülleri hobi kategorisinde bize oy vermek isteyenler sayfamızın sağ tarafındaki linke tıkladıktan sonra kısa bir üyelik işleminden sonra “Oy Ver” butonuna tıklayarak yapabilirler.)

Aslında birlikte son çalışma diyerek kendimize haksızlık etmeyelim, daha ilerki zamanlarda mutlaka bir araya geleceğiz ve yeni çalışmalar yapacağız.

Sizin için de eğer şamdanlar ve mumlar ev dekorasyonunda olmazsa olmazlardansa mutlaka yapın diyoruz ve yapılışına geçiyoruz.

Stretch film in içinden çıkan sert ruloyu iki faklı boyda olacak şekilde kestik.

Ruloya göre bir deri parçası kestik. Parçaya dikiş makinasında rastegele nakış desenleri yaptık.

Sonra, rulonun üstünü kestiğimiz yuvarlak deri parçasını yapıştırarak kapladık ve içten dışa doğru bir raptiye batırdık. Nakış desenleri yaptığımız deri parçayı ruloya yapıştırarak sardık. Daha sonra rulonun içini sıkıca gazete ile doldurduk. Bunu yapmaktaki amacımız şamdanın üstündeki raptiyelerin mum konduğunda içine çökmemesi için.

Camdan çay tabaklarının içlerini koyu kahverengi ile boyadık. Kuruduktan sonra ters çevirip şamdanları üstlerine yapıştırdık.

Not: Özellikle belirtelim ki bu şamdanlar sadece dekoratif amaçlıdır, yanan mumlarla birlikte kesinlikle kullanılamaz.