ÇATLATMALI AHŞAP KUTU

Yanıtladığımız mimlerin birisinde  yüzeysel olarak anlatmıştık; bizim Çocukla Çocuk”un oluşma hikayesi ahşap boyamaya  dayanır. İkimizde işlerimizden ayrıldığımız dönemde önce bir süre evde oturmanın, gezmenin keyfini yaşadık, bol tatilli bir yaz  dönemi geçirdik.  Sonra, ne yapalım ne yapalım derken, ahşap boyayalım dedik. Yoğun bir şekilde ahşap boyamaya ve webten  bu konuda yapılanları takip etmeye başladık.  Kursa gitmiyorduk ama  öyle bir disipline sokuştuk ki kendimizi, sürekli bir şeyler boyuyorduk. Çevremizde hediye yapacak kimse kalmadığı zaman, ahşap boyamada geldiğimiz tecrübe de hala bizi tatmin etmiyorken , “ne yapalım?” sorusu tekrar çıktı karşımıza. Kendimizi, çocuklarla yaptığımız faaliyetleri yazalım dedik, çünkü boyama esnasında bizimkiler nerdeyse bizden önce masaya geçiyor fırçalarını ellerine alıyorlardı. Onlarla yaptıklarımız sadece ahşap boyamayla da kalmıyordu üstelik.  Böylece  Çocukla Çocuk’ u yazmaya başladık ve çok şey öğrendik.

O dönemde boyadığımız  ahşapları bazen ziyaret için gittiğimiz eş-dostlarımızda gördüğümüzde,   bazılarını yeni görüyormuş gibi incelediğim oluyor. Bu kutu da onlardan birisi. Kızkardeşime yapmıştım şimdi takı kutusu olarak kullanıyor. O acemiliğimizi düşününce fena bir çalışma değil. 

Kutunun yapılışını  ise kısaca şöyle;

Kutu zımparalandıktan sonra bordo renge boyandı. kuruyup zımparalandıktan sonra 2. kat olarak krem rengine boyandı.( Alt ayak kısmı hariç o kısımda 2. katta bordo kullanıldı.)  Krem renginin üzerine bol miktarda çatlatma ürünlerinden kullanıldı ve kurumaya bırakıldı. Çatlatma medyumunu bol sürmek güzel çatlatma efekti için gerekli oluyor.

Diğer bir tarafta polyesterden melek objesi bordo renge boyanıp üzerinden altın parmak boyası ile geçildi ve dekupaj tutkalı ile kutunun üzerine sabitlendi.

ahsap kutu

ahsap kutu