BENİM YERİM ARKA KOLTUK

oto koltuk cocuk2010 yılı haziranda uygulamaya başlayacak olan Trafik yönetmeliğine göre çocuk otomobil koltuğu kullanımını zorunlu hale gelecek. Fakat son günlerde, üst üste ; ön koltukta, direksiyonda yolculuk eden o kadar fazla çocuk gördüm ki, yasaya alışma sürecince bilinçleneceğimize geriliyoruz gibi hissettim.

En dayanamadığım görüntüler; baba direksiyonda, çocuk ön yolcu koltuğunda, anne arkada ya da arka boş, anne bebek kucağında önde oturuyor. Nasıl bir mantıktır anlamam. Arkada bebeğimizle çocuğumuzla otursak olmaz sanki. Eğitimsiz anne babalar diye de genelleme yapamıyorum gördüğüm örnekler karşısında, anlamak imkansız gerçekten.

Kısa mesafelerde kullanmak da bahane değil, yapılan araştırmalar ne yazık ki 20 km hızda yol alırken bile ciddi yaralanmalara neden olabilecek kazalar yaşanabileceğini gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılında açıklanan rapora göre gelişmiş ülkelerde kazaya karışan 100 çocuktan 3 ü hayatını kaybederken bizim ülkemizde bu oranın %46 olması çocuklarımızın nasıl korunmasız yolculuk ettiğinin göstergesi.

Anne kucağında arka koltukta taşımayı da bırakıp bizler hangi çocuk oto koltuklarının güvenli olduğunu, yaşlara göre çeşitlerini konuşmalıyız. Evet çocuk oto koltukları ucuz değil fakat çocuklarımızın sağlığını düşündüğümüzde pahalı da değil.

6. ayından itibaren kızımız oto koltuğunda oturuyor. Kendi emniyet kemerini bağlıyor artık. Maxi Cosi markasından çok memnun kaldık. Yolculuklarda rahatça etrafı seyrediyor, uyuyacağı zaman başını yaslıyor arkaya, en rahatımız O gibi geliyor bana. Bu yazıyı hazırlarken araba koltuğunda çekilmiş fotoğraflarını gözden geçirdim. 18 kiloya geldik artık, bir üst koltuğa geçmemiz gerekiyor. Omuz askıları rahatsız ettiğinden zaman zaman kaytarmışız, bizde de var eleştirilecek şeyler.

çocuk oto koltuk