NAKIŞLI BEZ BEBEKLER

“Bir evde iki kız; biri iğne, biri çuvaldız.” derlerdi küçüklüğümüzde her tartışmaya tutuştuğumuzda, ki bu zaman dilimi nerdeyse günün yarısını kaplardı.

Kızkardeşler böyledir işte; küçük yaşlarından itibaren birbirlerine çok bağlı olsalar bile çok iyi anlaştıkları söylenemez. İki kızkardeşin yaş farkı az da olsa, çok da olsa nedeni bilinmez hep bir çekişme içindedirler. Biraraya geldiklerinde bir süre sonra anlaşmazlıklar, ufak tartışmalar, itirazlar kaçınılmaz olur.

Ama kızkardeşlerimizin yerini de başka kim tutabilir? Büyüdükçe biraz daha kıymet bilinir, birarada olmak daha çok keyif verir olur. En iyi günlerimizde, en zor anlarımızda hep kızkardeşimiz  yanımızda olsun isteriz. En rahat ona içimizi dökebilir, en çok ona güvenebiliriz.

Biz çok şanslıyız ki ikimizin de kızkardeşi var. “İyiki varsınız” diyoruz ve bu şirin bebekleri kız kardeşlerimize armağan ediyoruz.

Bu bebekleri “Woman’s Weekly Craft Special” adında yabancı bir dergide gördük ve tek kelimeyle bayıldık. Ufak tefek farklarla uygulamaya karar verdik. Bebeklerin gövdesi için pano işlemesinde kullanılan sert ve küçük delikli etaminlerden kullandık. Böylece saçlarını ve yüz hatlarını işlemek daha kolay oldu. Etamin ipiyle sarma tekniği kullandık. Bluzunu ve babetlerini de etamin ipiyle işleyerek yaptık

.

Kollarını etaminle aynı renk kaşe kumaştan hazırladık. Kollarının içini boş bıraktık, gövdeyi ise elyafla doldurduk. Pileli eteklerinin kabarık durması için içlerine tül diktik. böylece tül tarlatan görevi gördü. Tarlatanlardan birinin ucuna saten kurdela diktik.

etamin işiyle oyuncak bebek

oyuncak balerin bebekler

etamin işlemeli oyuncak bebekler