BAYRAMLIK KURABİYELER

renkli kurabiye

Bu renkli kurabiyeler bizim, miniklere bayram ikramımız olsun.

Biz de bu eski bayramlar konusunda çok tecrübeli değiliz, sadece kısmen daha iyiyiz.

Bayramlık elbisenin, büyüklerin (babaanne, anneanne, hala, teyze, yenge) bayramda bizler için hazırladıkları tatlıların, kurabiyelerin tadını biliriz. Bayram harçlıklarının keyfini de unutmamak gerek.

İşte artık teyzeler (genç teyzeler ama! ) kategorisine katılan bizler bayramda çocuklara renkli kurabiyeler yapacağız.

Çocuklarımızın da hayatında “Eski Bayramlar” olsun ilerde, malum herkes eski bayramlar peşinde, ilerde bugünleri de arayacağımız bayramlar olacaktır elbet.

Daha önce prensesimizle birlikte yaptığımız Kolay Kurabiye tarifini alıp gıda boyaları ile renklendirdik.

Tarifi şöyle;

Malzemeler: 1 yumurta ,1 su bardağı pudra şekeri, 1 paket vanilya, 1 paket kabartma tozu, 1 paket margarin, Un, farklı renklerde gıda boyaları, farklı boyutlarda kalıplar
Un hariç diğer malzemeler karıştırılır. Aldığı kadar un ile elde yoğurularak kulak memesi yumuşaklığında hamur elde edilir.

Hamur 3 e ayrılarak her biri farklı gıda boyası ile renklendirilir, Biz yeşil, sarı ve kırmızı kullandık bu işlem için. Gıda boyasının çok azı miktarı bile yeterli, tam olarak dağılması için bayağı bir yoğurmak gerekiyor.
Renkli hamurlar merdaneyle kurşun kalem kalınlığında açılır . Değişik boyutlardaki kalıplar kullanılarak ilk önce büyük şekil kesilir, içinden orta ve küçük boy kalıplarla hamur tekrar kesilir ve çıkarılır. Diğer renkli hamurlardan aynı şekilde kesilip çıkarılan kurabiye parçaları ile kombin yapılır.

Şekiller yağlanmamış tepsi uzerine yerleştirilir.

160ºC de 20-25 dakika fırında pişirilir.

kurabiye kolaj

Renkli kurabiye