BAYRAM- ADANA- BÜRÜCEK

Bayramı geçirmek için memlekete doğru Kayseri’den ayrılırken güneşli bir sonbahar havası vardı. Adana’ya vardığımızda ise gecesi bile 31 C + nem =X derece hissedilen bir sıcaklık ile klima ile uyuyabildiğimiz bir hava ile karşılaştık.

Kızım ; “Anne buraya yaz gelmiş, Kayseri’ye ise sonbahar” diyordu terlerken. Bir de anneye süpriz yapmak adına hava durumunu sormadan bavul hazırlayınca, Adanalı olmama rağmen çok azından faydalanabildik götürdüklerimin.
Dönüşte ise istanbul’da başlayan soğuk ve yağışlı hava, kendini bir serinlik olarak hissettirdi Adana’da.
4 gün içinde yaşadığımız bu kadar hava değişikliğinin ardından “Türkiye’de 4 mevsim bir arada yaşanır” tarafımızca da onaylandı.

Sıcak bayram günlerini bir çok Adanalının yaptığı gibi yaylada geçirmek de iyi bir fikir olabilirdi.

Adana ve civarında meşhurdur yaylalar… Benim için ise yayla demek, çocukluğumdan üniversite yıllarıma kadar, 3 aylık uzun yaz tatillerimi geçirdiğim Bürücek’i ifade ediyor. Bürücek’in kelime anlamı bürümekten geliyor sanırım, ağaçlarla öylesine bürünmüş ki.. Keşke böyle yerlerden daha fazla olsa ülkemizde… Adana’ya gidişte Pozantı- Adana arasında solda kalır, dikkatli baktığınızda ağaçların arasına saklanmış evleri görebilirsiniz.


Yazlık Evlerin sanırım hepsinde belirli bir süreden sonra sıkılmaya başlıyorsun;

Biz de bir dönem geldi öyle sıkıldık ki yayladan, fırsatını bulur bulmaz uzaklaştık bu cennet yerden. Değerini anlamamız için bu uzaklaşma gerekiyormuş, şimdi burnumuzda tütüyor ama nerde…

Neler istiyorum Bürücek’le ilgili neler?

Kızım da bizim yaptığımız gibi tatillerini doğayla içiçe geçirsin, bahçede , ormanda koşsun , at ve eşeğe binsin istiyorum.

Kendisinin ve yakınların adını kazıdığı özel bir ağacı olsun istiyorum.

Yokuş aşağı kendi yaptığı kızaklarla, çamların pürlerinin kayganlığından faydalanarak kaysın istiyorum, çocukken çok eğlenirdik.

Ağaçlara tırmanıp, meyveleri ağaçtan kopararak yesin istiyorum.

Bürücek’in eteğine kurulduğu Hacın Dağı’nın zirvesine çıksın istiyorum.(Biz zirveye çıkamamıştık)


Bizim edindiğimiz gibi ömür boyu sürecek dostluklar edinsin istiyorum.

Ben gün boyunca yatıp kitap okuyayım istiyorum.

Ve en önemlisi seneye bu hayallerimi gerçekleştirmeğe başlamak istiyorum.