Ayakkabı Bağlama Simulatörü

Hiç düşünmeden yaptığımız, bizim için en sıradan işlerden biri değil midir ayakkabı bağlamak. Oysaki hiç de o kadar kolay değilmiş…Bağlamayı öğrenmek bir yana, öğretmek çok felaket bir işmiş. Bugünlerde kendimi anlatma özürlü ilan ettim bu yüzden; son bir kaç gündür ayakkabı nasıl bağlanır konusunu çocuklarıma anlatmayı beceremedim gitti.  

Erkek çocuğu değil mi ne zamandır kramponlu ayakkabı almak istiyorlardı. Sonunda babalarını ikna edebildiler, hep beraber ayakkabılarını almak üzere mağazaya gittik. Çok fazla seçenek de yoktu zaten ama, beğendikleri ayakkabıların hepsi bağcıklıydı. Oysaki bizimkilerin ayakkabıları her zaman cırtlı olur. Ayakkabı bağlamayı öğrenmeleri için iyi bir fırsat olur diye düşünerek istedikleri ayakkabılarla birlikte eve döndük.

“Eve gidince ben size hemen öğretirim ayakkabı nasıl bağlanır” dedim..

Dedim ya işin içinden çıkamadım. “onu kıvır, bunu bük, içinden geçir” diyerek kendimi sıkıntıların içinde buldum. Allahtan çocuklar çabuk kavrıyor, becerikli de çocuklar ama bu iş de hemen yapılacak biriş değilmiş. Bol bol da pratik isteyen bir işmiş. Şimdilik sabahları okula giderken bağcıklı ayakkabılarını giyerlerse ben bağlıyorum sıkıca ama ayakkabı bağlamayı bol bol pratik yapsınlar diye aklıma bu fikir geldi.  

Kartona bir ayakkabı şekli çizmekle başladım. Kenarlarından kestim.

Tam ortasından ikiye katlayıp delgeçle delikler açtım.

Deliklerin içinden bir ayakkabı bağı geçirdim. Karton ayakkabıyı daha rahat kullanılabilsin diye evde bulduğum bir  tahta parçasının üzerine yapıştırdım. Tahta yerine mukavva veya köpük de kullanılabilir.