KINA- HINNA

Pakistan’da elime kına yaptırdığım zaman aslında kına hakkında çok az şey bildiğimi de anladım.
Alışveriş merkezinden aldığımız kınayı yapacak kimseyi bulamayınca birlikte alışverişe gittiğim sevgili Vehide (isimlerimiz çok yakın pakistanlılarla – bizdeki Vahide–ama benim adımı söylemekte çok zorlandılar) arabada yaptı.

Satılan kına; fotoğrafta da gördüğünüz gibi , kullanıma hazır, hava almaması için iyice sarılmış ucuna da iğne takılmış bir külah. Vehide öyle seri yaptı ki desenleri. Arabadaki sarsıntıdan ellleri titreyince, arabayı kenara çektirip yolda bitirdi boyamayı. El alışkanlığı başka bir şey, 10-12 yaşından beri yapıyorlarmış bunu. Ellerinden başlayıp kollarına kadar uzatıyorlar, ayakları aynı şekilde boyanıyor. Ama bu kadar güzel uğraş elimde 5 gün kalabildi, habire yıkanınca…

Kına ilgili bilmediğim çok şey olduğunu farkedince biraz araştırma yaptım ve aşağıdakileri toparladım.

Kınaağacı (Hinna), anayurdu Hindistan olan ve arabistan’da ve Akdeniz ikliminde yetiştirilen ayrık dallı, beyazımsı kabuklukarşıt yapraklı bir ağaç ve kurutulmuş yapraklarından kına elde ediliyor.

Kına Peygamber efendimizin sünnetlerinden. Şöyle ki; İslâm’ın çıkışından önce yahudi ve hristiyanlar, güzel görünme ve süslenmenin ibadetle bağdaşmadığını düşünerek, saçı boyayarak rengini değiştirmekten kaçınırlarmış. Hz. Peygamber (s.a.s) müslümanları başka milletleri aynen taklitleri sakındırmak ve onlara bağımsız bir kişilik kazandırmak için emir ve tavsiyelerde bulunurmuş. Saçı ve sakalı kına veya başka boya maddesi ile boyamak da bunlar arasında. Boya malzemesi olarak kına kullanımını peygamberimizin teşvik ettiği biliniyor. Erkeklerin süs için el ve ayaklarını kınalaması mekruh, kadınların el ve ayaklarını kınalaması ise caiz kabul ediliyor.
Kınanın önemini anlatan hadislerde; “Kına yakın. Zira güzelliğinizi, gençliğinizi ve nikah sevginizi artırır”. “Kına ile boyanın. Çünkü o güzel kokuludur ve korkuyu yatıştırır”. diye bildiriliyor.

Kınanın kullanıldığı deri üzerinde yarattığı bazı avantajlar var. Birincisi derinin sertleşmesi ve de kolay kolay terlememesi. İkincisi, kınalı el ya da ayağın dışardan gelen ısıya karşı serinletici bir özelik taşıması.

Ve günümüzde en çok kullandığımız kına gecelerine gelince…

Nikahtan önce kına yakmak eski islam geleneklerinden. Geleneksel toplumlarda kınanın eşleri birbirine sevgili yapmak amacı (görücü usulu olarak düşünün) ile yakıldığı söylenmekte. Kına aynı zamanda koruyucu özelliği ile karşımıza çıkmaktadır. Gelin ve davetlilerin ellerine yakılarak, evliliğin bir anlamda kutlanıp kutsanması sağlanmaktadır.

Kaynak1 , Kaynak 2, Kaynak 3, Kaynak 4

13 thoughts on “KINA- HINNA

 1. Benim kina gecem olmamisti. O zamanlar ekstra bir kulfet gibi gelmisti ve istememistim. Simdi dusunuyorumda geleneksel olan hersey guzle aslinda. Ama boyle guzel desenlerle yapilmiyor ki bizde:)

 2. Ben de kına gecesi yapmayanlardanım, geleneklerimizi aslına uygun yaşatabilmek en güzeli. günümüzün kına geceleri biraz anlamını yitirmiş gibi gelmiyor mu size de…

 3. Bak dinle zilli Edi ne yaptı ben istemedim kına zorla sürpriz yaptılar kına yakmazsan altın yok dediler ee kaçarırmıyım çakal carlos ben sol memişime Ö yaptım hihihi ve çamaşırıma peçete koydum sen salak onu unut o zaman TEBdeyim düşünsene genel müdürlükte kredilerde ve iyi bir pozisyondasın sen o kına sıcaktan vıcı gel geç tshirtüme ay nasıl rezil oldum du 🙂 ama Ömimmm bayıldıı :))

 4. çok hoşuma gitti bu yazı.kınayı çok severim.küçükken anneannem yakardı elimize.sonra bir daha sadece kına gecemde yakıldı.annem hala arada bir yakar.ama senin ellerindeki gibi isterim yakan birini bulursam tabii.

 5. Edacım, senin kına siyahmış ben de siyahı tercih ederim fakat orda bu kısıllardan kullanıyorlar. Arkadaşımda önce şablon aradı, zaman kısıtlı olunca bulamadı ve dediğim gibi arabada yaptı. kınam var denerim bende artık kendim.
  Altın için kına yakmak ha, çok hemde çok güldüm.

 6. ben de 13 yaşındayım.. bu kınayı çok arıyordum. benim yengem de fırçayla yapıyor bunları.. gerçekten harika.. nerden aldınız bunu??

 7. kına gecesi düğün olsa da kına yaktırsam diye öyle sabırsızlıkla heyecanla beklerim ki..ailem çok yadırgar bu beklentimi. Onlar ne görünrüsünü ne de kokusunu severler…Sizinkiler de nefis olmuş. hele de arabada yaptırıldığı düşünülürse! Kuzenim bodrumda gül deseni yaptırmıştı, havuza bir girdi çıktı gül yok,uçmuş!!!Bazı kınalar hemen suyla siliniyor. Bazıları daha kalıcı oluyor, benim yaptırdığım denize girmeme rağmen 10 gün dayanmıştı.

 8. Banucum,
  ben de sevmem kına gecelerini ne yalan söyleyeyim, elimde yuvarlak kızarıklardan da haz etmem. ama desenli olunca bir hoşuma gitti ki. yapmayı denedim ama aynı güzellikte olmadı, el alışkanlığı işte..

  Ayşegül,
  hoşgeldin. Bu kınayı ben pakistandan alıp yaptırdım.

 9. bende iki senedir bu kinayla el deseni a$ki hic bitmedi ilk nasil nerde bulacagimi bilemedigimden sulu eye-liner kalem ile denerdim suya deymemek icin herseyi göze alirdim aman o boyam cikmasin elimden diye:D… bayilirdim herkez cok begenirdi desenleri uydururdum…dahaki bi güne kadar elime bir firsat gecmisti kuaför bir abla ya yaptirdim cok güzel yapmisti hala para karsiligi yapiyor ne güzel… o gün ben ondan arabistandan gelmis tüp kina aldim ve o günden beri hep yaparim…bagimlisi oldum gibi:D elimde desen olmayinca baya bisey eksik gibi:D ve o tüpü de bitirdim ve dün hind/pakistan bakkalindan tüpte kina aldimm ve suan büyük bir heyecanla bu sözlerimden sonra elime kina ciziyorum;););)

 10. ben de deniyeceğim bakalım sonuç ne olcakç eğer güzel olursa 10 marfiette ben de yayınlarım.

 11. iyi günler elinizdeki külahı biyerden temin ettiniz acaba bu konuda benı aydınlatırsanız çok sevineceğim kendiniz yaptıysanız nasıl yaptınız ucundaki iğne normal elimizde olan dikiş iğnesi gibi birşeymı teşekkürler. cevabımnızı bekliyeceğim.

 12. Nalan,
  ben bu külahlı kınayı Pakistan’dan almıştım. hava almayan naylon aliminyum folyo karışımı bir materyalden yapılmış. kınayı hazırlayıp kullanıma hazır halde içine koyuyorlar. Ucundaki iğne toplu iğne ama pek de önemi yok sadece işlem bitince hava almasın diye kullanılıyor.

 13. ya benmde pakistandalı erkek arkadaşım var o anlatıyo bazen orda zaten düğün 3 sürüyomuş. 1 günü bizim gibi kına gacesi yapılıyomuş. ben hiç sevmem kınayı ama o çok seviyo.inşallah dediğiniz gb olur bende severim sonradan. çünkü mezbur yaptırcam:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir