Zeytinlikten Sofraya Zeytinyağının Hikayesi

“Yüce zeytin ağacı biz insanlığa binlerce yıldır bir anne gibi şefkat gösteriyor. Biz de üzerimize düşeni yapmaya, onu elimizden geldiğince korumaya ve yüceltmeye söz veriyoruz” sözleri ile bitirdim Aya Farm tavsiyesi ile alıp okumaya başladığım kaynak kitabımı. Fosil verilerine göre zeytin ağaçlarıyla insanların beraberliği en az 45.000 yıldır sürüyormuş (1) Ben de ölmez zeytin ağaçlarını koruma ve yüceltme sözünü veriyorum.

Zeytinin kutsal metinlerdeki izlerinden başlayıp, türleri, yetiştiği coğrafyalar, üretim süreçleri , detaylı kimyası, kalite kriterleri, sağlığa faydaları, kullanım alanları ve sürdürülebilirliğine kadar A’dan Z’ye zeytin hakkında her şeyi kapsıyor.

Richard Blatchly, Zeynep Delen Nircan, Patricia O’Hara , kitabın 3 yazarı beş kıta, dokuz ülkede zeytinlikleri gözlemlemişler kitap öncesi . Bu gözlemler ve kimya bölümündeki dersleri kitabın temelini oluşturuyor. Kimya mühendisi olarak yorumum objektif olmayabilir ancak zeytinin kimyası bence çok anlaşılır şekilde anlatılmış.

Emeklerine sağlık ben çok faydalandım ve faydalanmaya da devam edeceğim. İş Bankası Kültür Yayınlarına çok teşekkürler.

Kitaba eylül ayında başlamıştım, üretim süreçleri ve kalite kriterlerininin ardından kalan son üç bölümü (kullanım alanları, sağlığa faydaları, sürdürülebilirlik) de okuyup yıl bitmeden tamamladım. Benim gibi çapraz okuma yapanlara not, araya 14 kitap girmiş 😊 Bilgiyi hop diye alamıyoruz henüz, katman katman ilerleyen bir süreç🤯🤔 Özellikle hiç bilmediğim zeytin kimyası, üretim süreçleri hakkında çok not aldım, anlamayıp sindirmeye çalıştım. Yeni şeyler öğrenmek her zaman güzel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Emeğinize sağlık

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com