Zeytin Ajandası-Yırca’ya Destek

6000 zeytin ağacı acımasızca yok edilen Yırca’ya  ufak bir destek olmak için aldım Zeytin Ajanda’sını.  O ağaçlar için bir şey yapamadık, bari yeni fidanlara faydamız olsun dedim.   Bir ajandanın amacı üzerine not alınmasıdır ama Zeytin Ajandasında zeytinin hikayesi öyle güzel anlatılmış ki,  içindeki tüm  notları, kısa hikayeleri  okudum.

Zeytin Ajandası Kolektifi Manifestosu şöyle;

Zeytin zahmetlidir: Dalından ağzınıza ulaşana kadar mücadele etmeniz gerekir. Zeytin Lezzetlidir: Yemektir, mezedir, salatadır, tatlıdır, sostur.  Zeytin Dayanıklıdır: 2000 yıla kadar yaşar.  Zeytin Gururludur: İhmal ederseniz küser, ölmez ama meyvesiz bırakır. Zeytin Doyurur: Yağı, kensisi, turşusu, herşeyi besleyicidir. Zeytin Direnişçidir: Siz yakaladım derken çatalından kaçıverir. Zeytin İletişim Uzmanıdır: Mitolojilere konu, barışa sembol olmuştur. Zeytin Romantiktir: Ağacı her sene başka bir heykeldir. Zeytin  Kullanışlıdır: Kendisi yenir, yağı kullanılır, posası yakılır. ZEYTİNE DOKUNMAK İNSANIN HADDİ DEĞİLDİR! BİZE DÜŞEN ZEYTİNE ŞAPKA ÇIKARMAKTIR.

Zeytin Ajandasındaki bir diğer sevdiğim hikaye;

Nuh  Peygamber, Tufan’ın  şiddeti azalınca dünyada hayatın başlayıp başlamadığını merak eder. Durumu öğrenmek için beyaz bir güvercin salar. Konmak için ağaç ya da kara parçası bulamayan güvercin gemiye döner. Nuh bir süre daha bekler ve güvercini yeniden yollar. Güvercin bu sefer gemiye taze koparılmışbir zeytin dalıyla dönmüştür. Güvercin ve zeytin sayesinde Tufan’ın bittiği anlaşılır.  Ağzında zeytin yaprağı tutan beyaz güvercin, o günden bugüne ümit ve barışın simgesi olur. Tufanın yok edici gücüne karşı direnen zeytin ağacı ise ölümsüzlüğü simgeler.

 

zeytin ajanda

1 thought on “Zeytin Ajandası-Yırca’ya Destek

  1. Ne güzel bir çalışma olmuş ve iyi ki burada görüp bilgim olmuş. Ben de az önce D&R’dan online siparişimi verdim bir an önce elime geçmesini bekliyorum, arkadaşlarımla da paylaştım. böyle iç burkan bir olayı sonrasında da unutmamamızı sağlayacak olması çok etkileyici bence. Keşke unutmasak da tekrar yaşanmasa böyle olaylar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir