YENİLENEN SEHPA

Bu açılır kapanır, küçük masa boyutlarına yaklaşan sehpamız da Bolu yolundan aldığımız nimetlerden. Daha önce aldığımız hamur tahtası ve minik sandalyeyi boyadığımızı anlatmıştım. Sehpamız diğer ikisinden çok önceden alınmıştı ve ham ahşap haliyle kullanıyorduk. Ama üzerindeki verniğin gitmesiyle ve zaman faktörüyle iyice yıpranmıştı. Boyamak, boyutundan dolayı gözümü korkutsa da kolaylaştıracak  formüller buldum.

Ahşap boyanın en sıkıcı kısmı yüzeyi zımparalamak, gerekli olduğu için yapmama ihtimaliniz de yok. Büyük değişken zımpara kağıtlarıyla çalışan el zımparası aldım ve tüm yüzeyi zımparaladım. Ekonomik olması açısından yapı marketten Polisanın ahşap hobi boyalarından aldım. Bu boyaları büyük yüzeylerin boyanması için tavsiye etmekle birlikte küçük ahşap boyamalar için renk gamının karıştırılarak oluşturulmasından dolayı pek kullanışlı bulmadığımı belirtmek isterim. Son olarak da rulo fırça aldım boyama için.

Poisan bordo rengin içine bir miktar mavi karıştırarak elde ettiğim mürdüm rengi ile boyadım zeminini. Ara zımparalama işlemi ile 2 kat boyandı. Kuruduktan sonra stencil kağıdımı bantlayıp sabitledim ve bordo – beyaz karışımı ile elde ettiğim boya ile sünger stencil fırçası ile desenleri oluşturdum. Sehpanın üstü ve ayak kısmı için 2 farklı stencil kullandım. Son olarak vernikledim.

Yenilenen sehpamız bu haliyle kaç yıl götürecek bakalım bizi.

12 thoughts on “YENİLENEN SEHPA

 1. çok şirin olmuş. Biz de ikea’dan balkon için duvara monte ham küçük bir masa almıştık aynı işlemleri ona uygulayabilirim 🙂


  Teşekkürler. senin masa da çok güzel olacaktır eminim.

 2. renk çok güzel mürdüm rengini çok beğeniyorum. üzerindeki desenleri de çok güzel çizmişsiniz, “kadın eli” değdiği nasılda belli oluyor hemde çok marifetli bir bayanın eli, ellerinize sağlık, iyi günlerde kullanın, sevgiler.


  Betül, çok teşekkürler, deseni ben çizmedim, stencil kalıplarını kullandım.

 3. Siz yaptıkça, bende yaparım diyorum ama bu aralar hiç vakit yok. Okullar açılınca daha da beter olacak galibe, eyvahhh ki ne eyvahhh 🙂

  Elinize sağlık, çok şeker olmuş. Afiyetle ve keyifle yiyin için üzerinde…


  Bu sehpa o kadar süründü ki elimde , uzun bir süre ahşap boya yok benim için sanırım, bol zaman ayırmak gerekiyor

 4. Çok güzel olmuş,renkleri harika…


  Teşekkürler, elim hep pembe tonlarına gidiyor benim nedense,balkon için tamam da odam da pek uygun bir şey yok aslında. Ama yine de olsun.

 5. merhabalar
  döndüm özlemişim burayı,
  yine döktürüyorsunuz,
  murathan munganın ktabını merak ettim alacağım
  görüşmek üzere


  Tatil bitti demek ki, senin gözünden kitabın yorumunu okumak isteriz

 6. Ben ne kadar beğensem de henüz şu ahşap boyama işlerine hiç kalkışmadım, görünce hayranlıkla seyrediyorum, çok güzel olmuş, deseni ayrıca beğendim.

 7. Ellerinize sağlık ,çok güzel olmuş.Eskisinden çok daha kişilikli ve şık…..

 8. Zimparalama isi bana da zor gelir.Ellerine saglik masa muhtesem olmus!


  Sıkıcı bir iş zımparalama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir